Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Rozhledna Roprachtice

Rozhledna Roprachtice Každý máme nějaký sen. František Hubař z Roprachtic na Semilsku snil už jako kluk o tom, že by na jeho oblíbeném kopci stála rozhledna. A protože ji tam nikdo nepostavil, po letech se rozhodl udělat to sám. Chtěl kamennou, ale v blízkosti žádný lom není. Nakonec si vybral tanvaldskou žulu, ale ani ta už se netěží, tak ji roky získával ze starých bouraček a shromažďoval u svého domu. Pak ho ještě čekalo převážení na místo stavby, takže většinu kamenů vzal do ruky minimálně dvakrát. První zájemci na jeho rozhlednu nazvanou U borovice mohli vystoupat v roce 2009. Každému, kdo zdolá sedmdesát chodů, je odměnou za trochu námahy krásný výhled. Párkrát do roka je možné dokonce dohlédnout až k Milešovce, při troše štěstí uvidíte taky Orlické hory. Ve výhledu vám nebrání vůbec nic a pan majitel slibuje, že to tak zůstane.

MapaRozhledna Roprachtice
videoRoprachtická rozhledna
...
video video

Roprachtická rozhledna

Magdalena Dobromila Rettigová

Magdalena Dobromila Rettigová Víte, kde se narodila snad nejslavnější česká kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová? A víte, že své dětství prožila v zámeckém areálu? Zavedeme vás do Všeradic kousek od Prahy. Tamní rodačkou Magdalena je. Na svět přišla jako Artmannová, její otec byl vrchnostenským úředníkem, správcem místního panství. A právě na zámku najdeme muzeum, které paní Magdalenu připomíná. Dozvíme se v ní, kdy a proč k Magdaleně přibylo jméno Dobromila a prohlédneme si taky některá kuchařská díla. Hlavním cílem snažení autorky bylo, aby žena byla vzornou pečovatelkou o teplo rodinného krbu. Pořádala proto rovněž kurzy, vaření i stolování. Své literární pokusy ovšem neomezila jen na recepty, bývá považována taky za zakladatelku české červené knihovny a věnovala se i poezii či povídkám.

MapaMagdalena Dobromila Rettigová
videoMuzeum M.D.Rettigové
...
video video

Muzeum M.D.Rettigové

Paramenta

Paramenta Paramenta neboli textilie užívané při liturgických obřadech se rodí v díle rodiny Velebných v Ústí nad Orlicí. První zmínku o jejich výrobě byste v historii rodu našli už na počátku 18. století a výjimkou byla jen druhá polovina minulého století, kdy dílnu provozovala charita. Nicméně po sametové revoluci dostal Zdeněk Velebný šanci na dílo svých předků navázat. Projdeme si dílnu a budeme sledovat, jak se paramenta tvoří, ale i to, jak se opravují ta, která už trpí nějakými neduhy. Materiály jsou drahé, šije se hlavně z brokátu, damašku a na zdobení se používají zlaté nitě. Výšivky se pak vytvářejí několika způsoby. Jedním z nich je stará technika přes kartu, o které se dozvíme víc. A podíváme se taky, jak se tu vyšívají prapory měst a obcí.

MapaParamenta
videoParamentářská dílna
...
video video

Paramentářská dílna

Archeologie

Archeologie Dovede si představit, jak chutnalo mamutí maso? A jak velcí mamuti se vlastně lovili? I to se dozvíme při návštěvě výstavy uspořádané Slováckým muzeem v Uherském Hradišti při příležitosti jeho stoletého výročí. Během prohlídky procestujeme zhruba pětatřicet tisíc let. Naše putování začneme mezi mamuty, společnost nám bude dělat unikátní exponát zhruba patnáctiletého mláděte. A pak se budeme přibližovat k současnosti. Zastavíme se kupříkladu u bronzových pokladů, které nám připomenou keltské předky a minout nemůžeme ani období Velké Moravy. Archeologové objevili nepřeberné množství pokladů jednotlivá období připomínající, místo samozřejmě bylo jen pro ty nejzajímavější. Čeká nás spousta otázek, na mnohé už známe odpovědi, ale trocha tajemna pořád zůstává.

MapaArcheologie
videoArcheologické muzeum
...
video video

Archeologické muzeum

Nové Město

Nové Město Jedním z nejhezčích východočeských měst je Nové Město nad Metují. Jeho historie se píše v roce 1501, kdy začal Jan Černčický z Kácova stavět na ostrohu obklopeném ze tří stran řekou Metuje. Poloha budoucího města se mu zřejmě zdála výhodná z obranných důvodů. Pár desítek let poté ale dřevěné domy zničil požár a noví majitelé začali stavět znovu, tentokrát z kamene. Projdeme si společně náměstí, které sice bylo přestavěno, ale přesto si zachovalo některé původní renesanční prvky. Kolem dokola si ho můžeme projít pod podloubím. Zastavíme se taky ve strážní věži Zázvorka. Bývala součástí městských hradeb, sloužila jako hladomorna, mučírna a vězení a dnes je v ní galerie. A čeká nás i Zadomí, které jinde v Čechách nenajdete.

MapaNové Město
videoNové Město nad Metují
...
video video

Nové Město nad Metují

Roubenky

Roubenky Romantické roubenky patří ke krajině Pojizeří už po staletí. I když z krajiny jich už hodně zmizelo, díky šikovným rukám místních řezbářů se řada z nich dochovala ve zmenšené podobě. Sedm desítek malých uměleckých děl je momentálně k vidění v Muzeu Českého ráje v Turnově, kam se vypravíme. Prohlédneme si například model radnice ze Železného Brodu, o kterou ale město na konci 19. století přišlo. Řada modelů vznikla pro Národopisnou výstavu, která se konala v roce 1895 v Praze. Řezbáři zachytili celé zemědělské usedlosti i s polnostmi. A v mnoha případech si na modelech propracovaných do nejmenších detailů můžeme prohlédnout třeba i uspořádání světnice. Navíc vás zavedeme za modelářem Josefem Licehamerem, který nám ukáže, jak takové modely vznikají.

MapaRoubenky
videoModely roubenek
...
video video

Modely roubenek

Stopáž27 minut
Rok výroby 2014
 P ST