Nahrávám video

12. leden 2014

Část: Roprachtická rozhledna

Obsah dílu

Rozhledna U borovice — Galerie a muzeum M. D. Rettigové — Výroba paramenty — Archeologická výstava ve Slováckém muzeu — Nové Město nad Metují — Muzeum Českého ráje v Turnově

Části dílu

01:31
Roprachtická rozhledna
  Každý máme nějaký sen. František Hubař z Roprachtic na Semilsku snil už jako kluk o tom, že by na jeho oblíbeném kopci stála rozhledna. A protože ji tam nikdo nepostavil, po letech se rozhodl udělat to sám.
  05:20
  Muzeum M.D.Rettigové
   Víte, kde se narodila snad nejslavnější česká kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová? A víte, že své dětství prožila v zámeckém areálu? Zavedeme vás do Všeradic kousek od Prahy. Tamní rodačkou Magdalena je.
   09:10
   Paramentářská dílna
    Paramenta neboli textilie užívané při liturgických obřadech se rodí v díle rodiny Velebných v Ústí nad Orlicí. První zmínku o jejich výrobě byste v historii rodu našli už na počátku 18. století a výjimkou byla jen druhá polovina minulého století, kdy dílnu provozovala charita.
    13:00
    Archeologické muzeum
     Dovede si představit, jak chutnalo mamutí maso? A jak velcí mamuti se vlastně lovili? I to se dozvíme při návštěvě výstavy uspořádané Slováckým muzeem v Uherském Hradišti při příležitosti jeho stoletého výročí. Během prohlídky procestujeme zhruba pětatřicet tisíc let.
     16:49
     Nové Město nad Metují
      Jedním z nejhezčích východočeských měst je Nové Město nad Metují. Jeho historie se začala psát v roce 1501, kdy začal Jan Černčický z Kácova stavět na ostrohu obklopeném ze tří stran řekou Metuje. Poloha budoucího města se mu zřejmě zdála výhodná z obranných důvodů.
      20:42
      Modely roubenek
       Romantické roubenky patří ke krajině Pojizeří už po staletí. I když z krajiny jich už hodně zmizelo, díky šikovným rukám místních řezbářů se řada z nich dochovala ve zmenšené podobě. Sedm desítek malých uměleckých děl je momentálně k vidění v Muzeu Českého ráje v Turnově.
       25:00
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž28 minut
        Další díl
        19. leden 2014

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám