19. leden 2014

Obsah dílu

Chomutov — Dráteník z Krkonoš — Pražské legendy a pověsti — Vrch Ronov a okolí — Čkyňská synagoga — Schwarzwaldky

Části dílu

01:43
Gotické umění
  Slavná umělecká díla, která se narodila v období gotiky, si prohlédneme v Oblastním muzeu v Chomutově. Vrátí nás do časů, kdy se město pod vládou bohatého řádu německých rytířů dočkalo velké prosperity. Ty časy samozřejmě přály i umělcům.
  05:35
  Dráteník
   Drátenické řemeslo zná většina z nás ze starých knih a snad všichni ho máme spojené s vyprávěním o putování slovenských dráteníků po naší zemi. Drátenictví se u našich sousedů narodilo pravděpodobně v 16. století.
   09:30
   Kdo se bojí, nesmí do Prahy
    V dějinách našeho hlavního města bychom našli spoustu legend a pověstí, kterým vládnou tajemné nebo i nadpřirozené bytosti. Kolik z nich vypráví o setkání s vodníky, bezhlavými rytíři, smutnými mnichy a samozřejmě taky s pekelníky, to bychom asi dlouho počítali.
    14:03
    Putování kolem Ronova
     Vrch Ronov nedaleko České Lípy asi sotva přehlédnete. Příroda mu dala symetrický kuželovitý tvar a lidské ruce jeho vrchol ve středověku ozdobily šlechtickým sídlem. Jenže to čas a švédské války proměnily ve zříceninu, která se stala už jen cílem romantických výletů.
     17:52
     Schwarzwaldské hodiny
      Na výstavě v muzeu v krkonošské Jilemnici se vypravíme do historie měření času. Připomeneme vám, jak se snahy člověka kontrolovat čas a hlavně jeho schopnost vytvářet dokonalejší a dokonalejší přístroje, které by mu to umožnily, vyvíjely.
      21:41
      Synagoga ve Čkyni
       K chloubám jihočeské obce Čkyně patří synagoga. Na podzim byla po rekonstrukci znovu zpřístupněna, vzniká v ní židovská expozice a časem by zase měla začít sloužit k bohoslužbám.
       25:29
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž32 minut
        Další díl
        26. leden 2014

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám