Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Lomnice nad Popelkou

Lomnice nad Popelkou Město Lomnice nad Popelkou mají rádi milovníci lyžování, ale i obdivovatelé historických památek. Za staletí jich tu vyrostla celá řada a některé patří na našem území k unikátům. My si prohlédneme například radnici z roku 1862, postavenou ve francouzském novogotickém stylu podle návrhu rohanského knížecího architekta Josefa Pruvota. Přehlédnout nemůžeme městský znak, který zdobí tatarský mužík s přilbicí. O tom, jak se do znaku dostal, bychom se mohli dočíst v Dalimilově kronice a my vám samozřejmě prozradíme, co se v ní píše. Zastavíme se taky u morového sloupu. Byl vystavěn jako poděkování za to, že se nemoc, která předtím už dvakrát Lomnici postihla, v roce 1723 městu zázračně vyhnula. A je nejstarším v severovýchodních Čechách. Potěšíme se ještě pohledem na staré roubené chalupy a nenecháme si ujít výhled do kraje ze skokanského můstku.

MapaLomnice nad Popelkou
videoLomnice nad Popelkou
...
video video

Lomnice nad Popelkou

Věže z merkuru

Věže z merkuru Petřínská rozhledna zdobí vrch blízko Pražského hradu už od roku 1891. Už v den slavnostního otevření za krásným výhledem po takřka třech stovkách schodů vyšláplo několik tisícovek zájemců. A Pražané i návštěvníci našeho hlavního města sem proudí dodnes, zejména během prázdnin je o krásný výhled velký zájem. Návštěvníky rozhledny láká i její suterén, kde od jara probíhá zajímavá výstava. Můžete se na ní vypravit do historie rozhledny, poznat ty, kteří se o její vybudování nejvíc zasloužili, a zároveň porovnat stavbu s její francouzskou inspirací slavnou Eiffelovou věží. Obě tu vyrostly z legendární stavebnice Merkur a společnost jim dělá i několik dalších vyhlídkových věží z různých koutů Čech i Moravy. Známou stavebnici tu připomínají rovněž auta nebo letadla nebo třeba železniční vagóny.

MapaVěže z merkuru
videoVěže z merkuru
...
video video

Věže z merkuru

Na kole kolem Prčice

Na kole kolem Prčice Když vás pozveme na výlet do Prčice, většina z vás se začne poohlížet po turistické obuvi. O legendárním pochodu, který láká tisíce milovníků výletů, bude samozřejmě taky řeč, ale zajímat nás bude hlavně to, co všechno je v Prčici k vidění. Vzhledem k tomu, že má bezmála čtyři desítky místních částí, tak to bude na trochu delší výlet. Začneme u zámku a místních sadů a vyrazíme směrem k Vrchoticím. Ty se pyšní tvrzí z 16. století vybudovanou vladyckým rodem Vrchotů. Areál se už několik let opravuje, jednou v něm možná bude muzeum pohlednic. Pak se zastavíme v Jetřichovicích, kde najdeme novogotický zámek, a kolem sjezdovky Monínec se vrátíme do Prčice. V tamním novém kulturním centru si dopřejeme lahůdku v podobě výstavy věnované české animované tvorbě.

MapaNa kole kolem Prčice
videoNa kole kolem Prčice
...
video video

Na kole kolem Prčice

Česko-rakouská Zemská výstava

Česko-rakouská Zemská výstava Nedávno jsme vás pozvali na jih Čech a k rakouským sousedům na česko–rakouskou Zemskou výstavu. A slíbili jsme, že se na ni vypravíme ještě jednou. Tentokrát zavítáme do Českého Krumlova, konkrétně nás čeká prohlídka obnovené synagogy a Regionálního muzea. V obou objektech právě probíhají zajímavé výstavy. Ta první připomíná na fotografiích život českokrumlovských Židů a na druhé se seznámíme s projekty, které nikdy nespatřily světlo světa. Věděli jste například, že už za Karla IV. se naši předci snažili o propojení Vltavy s Dunajem? Nebo že pražské metro bylo inspirací ke vzniku plánu vytvořit železniční tunel, který by nás pod zemí dovedl až na jugoslávský poloostrov Istrii? V rakouském Freistadtu nám zase v pivovaru nabídnou expozici věnovanou obchodování, vztahu našich sousedů k Temelínu a pivu.

MapaČesko-rakouská Zemská výstava
videoČesko-rakouská Zemská výstava
...
video video

Česko-rakouská Zemská výstava

Loutkáři

Loutkáři První loutky vytvořili už naši dávní předci, na prkna, která znamenají svět, a na různé veselice se ale dostali dřevění herci až před několika staletími. Nejprve se jich ujali kejklíři, po nich pak principálové divadelních společností. Pro ně byli výhodnějšími členy souboru než jejich živí kolegové. A díky šikovnosti českých loutkářů dokázali naši kašpárci, čerti i další postavičky dobývat svět. Svět dřeva a taky divadla učaroval i Mikuláši Havlíkovi a jeho partnerce Kateřině Fajfrové. Prvním výtvorem Mikuláše Havlíka byl čert, takový ten rarášek, který udělá velký nepořádek, trochu zlomyslností a zase vyletí komínem. Dozvíme se, jak se loutky rodí, jaké dřevo je na jejich výrobu ideální a bude nás taky zajímat, kde oba loutkáři hledají inspiraci.

MapaLoutkáři
videoLoutkáři
...
video video

Loutkáři

Po stopách Václava Havla

Po stopách Václava Havla Do míst neodmyslitelně spojených s bývalým prezidentem Václavem Havlem nás zavede naučná stezka, která začíná a končí v obci Mladé Buky. Čeká nás na ní deset zastavení, která nám nabídnou kromě vzpomínek na Václava Havla také místní pamětihodnosti nebo krásnou přírodu. Jednou z našich zastávek bude kostel sv. Kateřiny Alexandrijské, který na první pohled upoutá tím, že má na rozdíl od většiny svatostánků odděleně postavenou věž. Pak nás čeká cesta na exprezidentův milovaný Hrádeček, kde zavzpomíná jeho soused a režisér Andrej Krob. A zastavíme se taky na zřícenině hradu Břečštejn, který v roce 1833 navštívil Karel Hynek Mácha. Hrad byl vybudovaný v 16. století, ale na konci 18. už se stal cílem romantických výletů, pro jejichž účastníky tu dokonce vystavěli altánek.

MapaPo stopách Václava Havla
videoPo stopách Václava Havla
...
video video

Po stopách Václava Havla

Stopáž29 minut
Rok výroby 2013
 P ST