Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Strakonickem na kole

Strakonickem na kole Na Strakonicku nás čeká neobvyklé poznávání místní krajiny i historie. V sedle kola vyrazíme po stopách slavných osobností, jejichž příběhy místní spojili s ovocnými stromy. Všechno začala socha Dorotky ve Strakonicích, u které roste třešeň, aby se zamilovaní měli pod čím první květnový den políbit. Když se posuneme do nedaleké Štěkně, můžeme se těšit na setkání se spisovatelem Karlem Klostermannem. Vyrůstal tu a na zdejším zámku taky zemřel. A přivítá nás tady rovněž několik odrůd jabloní, stejně jako v Oseku, který je spojen pro změnu s rodinou spisovatele Franze Kafky. Dokonce se říká, že místní zámek se stal předlohou jeho nejslavnějšího románu. A spisovatelův děda je pochován na zdejším židovském hřbitově. Stromů, které budou doprovázet vzpomínky na slavné Jihočechy, bude postupně přibývat, stejně jako kilometrů na trase, která vás mezi nimi provede.

MapaStrakonickem na kole
videoStrakonickem na kole
...
video video

Strakonickem na kole

Expozice pyrotechniky

Expozice pyrotechniky Bývalý vojenský prostor Ralsko se sice proměnil v ráj milovníků přírody a houbařů, přesto ale dlouho ukrýval a na řadě míst ještě ukrývá vzpomínky na nedávnou minulost spojenou s vojsky Československé a Sovětské armády. Na tom, že je ve zdejších lesích vesměs bezpečno, má velkou zásluhu bývalý pyrotechnik Václav Bilický, který je se svými kolegy roky trpělivě procházel a vyhledával zapomenutou a nebezpečnou munici. Tu pak shromáždil v expozici, která nadchne každého milovníka armády a zbraní. Po odchodu vojáků se tu daly najít letecké bomby, protiletadlové rakety a spousta dalších exponátů. Nemusíte se bát, všechny byly samozřejmě profesionálně zneškodněny, takže výbuch nehrozí. A který poklad ze sbírky pana Bilického pamatuje nejvíc? Dělostřelecký granát z doby prusko-rakouské války.

MapaExpozice pyrotechniky
videoExpozice pyrotechniky
...
video video

Expozice pyrotechniky

Důl Kovárna

Důl Kovárna Ochlazení, ale hlavně spousta zajímavostí, nás čeká při prohlídce nově otevřené prohlídkové trasy v Dole Kovárna. Z Pece pod Sněžkou se do Obřího dolu dostaneme za půl druhé hodiny, ale cesta stojí za to. Jen se připravte na pěknou porci dobrodružství, většina trasy dolem vede po nerezových žebřících, čeká nás sestup až do hloubky padesáti metrů pod zemským povrchem a cesta dlouhá celkem sedm kilometrů. Část z ní je vzpomínkou na těžbu rud, která tu probíhala v 19. století, další část pak vede průzkumnými štolami z poloviny minulého století. Na co se můžete těšit? Například na největší prostoru vytvořenou horníky. Prohlédneme si ji pěkně z nadhledu a vysvětlíme vám, proč se jí říká Dům u tří mostů. Pak se podíváme, jak vypadala zdejší ložiska, z nichž horníci získávali rudy a zavítáme i do mramorové komory.

MapaDůl Kovárna
videoDůl Kovárna
...
video video

Důl Kovárna

Výrobce harmonik

Výrobce harmonik Tahací harmonika umí rozdávat radost v lidových písničkách i klasice. Ve své prapůvodní podobě se narodila už před tisícovkou let v Číně, svou nám známou tvář získala na přelomu 18. a 19. století v Německu. Svůj život s ní spojil František Mikeš z Českých Budějovic. Už ve čtrnácti letech si vyrobil první kytaru a chtěl u strun zůstat. Nakonec ho ale osud zavál k harmonikám a těm zůstal věrný dodnes. Do jeho dílny přivážejí lidé různé kousky, poškozené, nefungující, některé z nich jsou hotovými unikáty. Pan Mikeš si s různým bolístkami i radami na kráse umí poradit a nástroje vrací majitelům v plné kráse. Dovede ovšem vyrobit i nové. V jeho práci je trocha truhlařiny, trocha strojařiny, musí mít samozřejmě taky cit pro hudbu. A o tom všem si s ním budeme povídat.

MapaVýrobce harmonik
videoVýrobce harmonik
...
video video

Výrobce harmonik

Zapomenutým koutem Karlovarska

Zapomenutým koutem Karlovarska Do krásných zákoutí vytvořených paní Přírodou, ale také k zajímavým historickým památkám vás zavedeme v Karlovarském kraji. Většinu míst, která si společně prohlédneme, nejspíš neznáte, ale určitě stojí za to vidět je. Začneme u menší a hlavně méně známé kolegyně přírodní rezervace SOOS Hartoušovských mofet. Hned u povalových chodníčků vyvěrá několik minerálních pramenů a najdeme tu i místa, kde vyvěrá oxid uhličitý. Bez zajímavosti není ani to, že čas od času místní překvapí slabé zemětřesení, podle odborníků je tady velmi tenká zemská kůra. Od Hartoušova se vypravíme směrem k Milhostovu, kde nás čeká kostel svatého Mikuláše. Jeho věž sloužívala jako strážní, a to už na počátku 14. století. A nabídneme ještě zastávku v osadě Mlýnek nebo v obci Kopanina.

MapaZapomenutým koutem Karlovarska
videoZapomenutým koutem Karlovarska
...
video video

Zapomenutým koutem Karlovarska

Bitva u Chlumce

Bitva u Chlumce Zavzpomínat na dobu napoleonských válek můžeme nejen na bývalém bojišti u Slavkova na jihu Moravy, ale také u Chlumce na Ústecku. Právě tam proběhla v roce 1813 velká bitva, která svedla dohromady francouzského císaře, vládce rakouské monarchie, ruského cara a taky pruského krále. A na rozdíl od slavkovské vřavy tady Napoleon neuspěl. Časy své největší slávy a válečných úspěchů měl už za sebou a blížil se konec jeho hvězdné éry. Vypravíme se do míst, kde bitva proběhla. O jejím významu svědčí i to, kolik pomníků na bojišti vyrostlo. Do jednoho z nich tehdy panovníci Rakouska, Pruska a Ruska společně vložili poklad, který se tam ukrýval až do osmdesátých let minulého století. A při příležitosti dvoustého výročí bojů je poprvé vystaven. Zajímavostí souvisejících s nimi, najdeme v ústeckém muzeu mnohem víc.

MapaBitva u Chlumce
videoBitva u Chlumce
...
video video

Bitva u Chlumce

Stopáž29 minut
Rok výroby 2013
 P ST