30 minut

28. červenec 2013

Obsah dílu

Podlipanské muzeum — Dělostřelecká tvrz Hůrka — Zemská výstava — Jistebnice — Restaurátorka textilu Helena Kastlová — Naučná stezka Zlaté psí hory

Části dílu

01:30
Bitva u Lipan
  Bitva u Lipan se stala jedním z významných mezníků naší historie. 30. května roku 1434 se tu střetli radikální husité s těmi umírněnými. Jak to tehdy dopadlo, víme už od školních lavic všichni.
  05:36
  Pevnost Hůrka
   Když se v polovině třicátých let minulého století začalo budovat pohraniční opevnění, které nás mělo chránit, začalo se stavět i nedaleko města Králíky. Pevnost Hůrka patří k největším stavbám československého obranného systému.
   09:56
   Zemská výstava
    Mezi zajímavými památkami nás provede Zemská výstava, která probíhá v Českém Krumlově, Vyšším Brodě a taky ve dvou městech u našich rakouských sousedů. Pokladů, které jsou v rámci této akce k vidění, je tolik, že se za nimi s naší kamerou vypravíme hned dvakrát.
    14:11
    Cyklotrasa kolem Jistebnice
     Jistebnici proslavil především jeden významný nález. Právě na zdejší faře objevil v roce 1872 mladý student středověký kancionál obsahující české náboženské písně a také husitské bojové zpěvy včetně toho nejznámějšího Ktož jsú Boží bojovníci.
     18:33
     Restaurátorka starého textilu
      Ruční práce učarovaly paní Heleně Kastlové z Chotíkova u Plzně. Už jako čtrnáctiletá oslňovala krásnými tapisériemi a krajkami. Tohle všechno jí naučila její maminka. Dnes se paní Helena věnuje hlavně restaurování starého textilu.
      22:47
      Chotilsko a okolí
       Z rozhledny na Veselém vrchu si dopřejeme pohled do krajiny středního Povltaví. Vzhledem k tomu, že rozhledna je jednou ze zastávek naučné stezky Zlaté psí hory, připomeneme si taky tradici těžby zlata v okolí.
       26:49
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž30 minut
        Další díl
        4. srpen 2013

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám