29 minut

24. únor 2013

Část: Brusič skla

Obsah dílu

Jilemnice v Krkonoších — Loutkářka Šárka Váchová — Z Tanvaldu k Bozkovským jeskyním — Planetárium Praha — Brusič skla Jaromír Beran — Špejchar Želeč u Tábora

Části dílu

01:25
Jilemnice
  Jilemnice je bránou do západních Krkonoš. Většina milovníků hor tímhle městem jen projede, ale ono určitě stojí za prohlídku. Je to přece kolébka lyžování u nás, právě sem v roce 1892 dovezl hrabě Harrach první ski.
  05:37
  Loutky Šárky Váchové
   Šárka Váchová se věnuje výrobě loutek. S postavičkami z její dílny se můžete seznámit na zámku ve Ctěnicích. Kolik jich už za roky práce vyrobila, to si přesně sama nepamatuje, ví ale, že prvním byl Malý princ. A ten samozřejmě nechybí ani na výstavě ve ctěnickém zámku.
   09:43
   Tanvald a Bozkovské jeskyně
    Tanvaldský Špičák je v zimě oblíbeným cílem milovníků lyžování. Rozhledna, která jeho vrchol zdobí už víc než sto let, připomíná, že sem lidé rádi chodili užpředtím, než se lyžování stalo rozšířenou kratochvílí.
    14:01
    Planetárium Praha
     Když zmíníme planetárium, určitě si většina z vás představí budovy s kopulí, do nichž se chodíváme dívat na projekce hvězdné oblohy. Jenže ono původně slovo planetárium označovalo jen přístroj, který promítal. My se dnes společně vydáme do Planetária Praha.
     18:10
     Brusič skla
      České sklářství a jeho mistři mají opravdu skvělé jméno v celém světě. Prosluli i broušením skla. Tato technika zdobení se poprvé objevila už v prvním tisíciletí před naším letopočtem v Mezopotámii. Ve středověku v ní vynikali benátští skláři a pak vstoupili do děje skláři čeští.
      22:29
      Špejchar Želeč
       Želeč je vesnička nedaleko Tábora. Zastavení si tam zaslouží víc míst, ale my se vypravíme do zdejšího špejcharu. Se starou stavbou to ještě před pár lety nevypadalo vůbec dobře, pak se jí ale ujal Martin Novák s rodinou. A dnes? Najdete tu muzeum věnované vesnickému životu.
       26:45
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž30 minut
        Další díl
        3. březen 2013

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám