Mozaika z regionů: Jilemnice v Krkonoších, Loutkářka Šárka Váchová, Z Tanvaldu k Bozkovským jeskyním, Planetárium Praha, Brusič skla Jaromír Beran, Špejchar Želeč u Tábora.

Obsah dílu

Přehrát vše

Jilemnice

Jilemnice Jilemnice je bránou do západních Krkonoš. Většina milovníků hor tímhle městem jen projede, ale ono určitě stojí za prohlídku. Je to přece kolébka lyžování u nás, právě sem v roce 1892 dovezl hrabě Harrach první ski. Velmi rychle se tu zabydlelo i sportovní lyžování, dokonce tu vzniklo první lyžařské sdružení v Čechách i na Slovensku Český krkonošský spolek Ski. V zimě určitě nemůžeme přehlédnout ohromnou sněhovou sochu Krakonoše. Poprvé ozdobila náměstí už v roce 1909 a s jedinou výjimkou tu stávala každý rok. Strážče Krkonoš odsud hlídá své hory. Zavítat bychom měli i do Zvědavé uličky. Pokud byste se chtěli dozvědět původ toho divného jména, tak můžeme slíbit, že o něm bude řeč. Dozvíme se také, že právě tady se kdysi hodně sáňkovalo a lyžovalo a prohlédneme si malebné roubené chalupy. Na závěr ochutnáme tradiční kyselo.

MapaJilemnice
videoJilemnice
...
video video

Jilemnice

Loutky Šárky Váchové

Loutky Šárky Váchové Šárka Váchová se věnuje výrobě loutek. S postavičkami z její dílny se můžete seznámit na zámku ve Ctěnicích. Kolik jich už za roky práce vyrobila, to si přesně sama nepamatuje, ví ale, že prvním byl Malý princ. A ten samozřejmě nechybí ani na výstavě ve ctěnickém zámku. Zavítáme také do Šárčina ateliéru, kde to voní dřevem. Vyřezává z lipového. Mimochodem, představte si, že dřevo musí pět let schnout, než se loutkář může pustit do práce. Pokud jde o dřevěné herce do divadla, tam je práce mnohem kratší, než při výrobě loutek do animovaných filmů. Tam je totiž zapotřebí různých výrazů obličeje – úsměv, údiv, smutek. Výtvarníci to řeší výměnnými hlavičkami. Některé loutky mají těch výrazu třeba až skoro dvacet, a to už dá docela zabrat.

videoLoutky Šárky Váchové
...
video video

Loutky Šárky Váchové

Tanvaldský Špičák a Bozkovské jeskyně

Tanvaldský Špičák a Bozkovské jeskyně Tanvaldský Špičák je v zimě oblíbeným cílem milovníků lyžování. Rozhledna, která jeho vrchol zdobí už víc než sto let, připomíná, že sem lidé rádi chodili užpředtím, než se lyžování stalo rozšířenou kratochvílí. Pokračovat budeme podél říčky Kamenice. Naší další zastávkou bude zřícenina hradu Návarov, k jehož vybudování se váže zajímavá legenda. Vypráví o frýdlantském pánovi a jeho dceři, která utekla z domova, protože si nechtěla vzít vybraného bohatého ženicha. Hrad Návarov vystavěl právě zmiňovaný pán poté, co dceru našel a odpustil jí. Zastavíme se také v Bozkovských jeskyních, které jsou otevřené i teď v zimních měsících. Jeskyně s labyrintem chodeb o celkové délce přes kilometr byly objeveny krátce po druhé světové válce, ale zpřístupněny až o víc než dvacet let později. Kromě bohaté krápníkové výzdoby v nich najdeme velké podzemní jezero.

MapaTanvaldský Špičák a Bozkovské jeskyně
videoTanvald a Bozkovské jeskyně
...
video video

Tanvald a Bozkovské jeskyně

Planetárium Praha

Planetárium Praha Když zmíníme planetárium, určitě si většina z vás představí budovy s kopulí, do nichž se chodíváme dívat na projekce hvězdné oblohy. Jenže ono slovo planetárium původně označovalo jen přístroj, který promítal. My se dnes společně vydáme do Planetária Praha a tam těch planetárií v původním slova smyslu mají hned šest, což se hned tak někde nevidí. Návštěvníkům tu promítají 3D programy, které lákají školáky i jejich rodiče. Programy, které tu můžete vidět, jsou původní, tvoří je pracovníci Planetária. K nejoblíbenějším patří samozřejmě noční obloha. Zájmu návštěvníků se těší i exponáty, které si mohou nejen prohlédnout, ale i osahat. Přibližují různé zajímavosti z oblasti přírodních věd. Můžete si například vyzkoušet, jak se otáčí planeta Země, jak se pohybují vesmírná vozítka, ale také se trochu poznat práci kosmonautů.

MapaPlanetárium Praha
videoPlanetárium Praha
...
video video

Planetárium Praha

Brusič skla

Brusič skla České sklářství a jeho mistři mají opravdu skvělé jméno v celém světě. Prosluli i broušením skla. Tato technika zdobení se poprvé objevila už v prvním tisíciletí před naším letopočtem v Mezopotámii. Ve středověku v ní vynikali benátští skláři, vzpomeňme na jejich slavná zrcadla a pak vstoupili do děje skláři čeští. Křišťály, které dokázali vybrousit takřka na koleně, okouzlily spoustu lidí. Broušení skla se věnuje i Jaromír Beran z Bezdějova nad Metují. Lásku i nadání zdědil po předcích. Nechal nás nahlédnout do své dílny a prozradil nám spoustu zajímavostí o své práci. Měli jsme možnost sledovat zdobení karafy. A to od nákresu předlohy, přes broušení těch nejhlubších řezů, které vznikají s pomocí klínových kotoučů, až po tvoření jemných ozdob. Prohlédneme si i kousky, které jsou vzpomínkou na um tatínka a dědečka pana Berana.

MapaBrusič skla
videoBrusič skla
...
video video

Brusič skla

Špejchar Želeč

Špejchar Želeč Želeč je vesnička nedaleko Tábora. Zastavení si tam zaslouží víc míst, ale my se vypravíme do zdejšího špejcharu, tedy bývalé sýpky na uskladnění obilí. Se starou stavbou to ještě před pár lety nevypadalo vůbec dobře, pak se jí ale ujal Martin Novák s rodinou. A dnes? Najdete tu muzeum věnované vesnickému životu. Co vás v něm všechno čeká? Tak samozřejmě nejrůznější zemědělské nářadí a stroje. Připomeneme si i některá řemesla, kterým se za života našich předků dařilo. Dozvíte se třeba, k čemu sloužily teslice, hrabice nebo pořízy. A nahlédneme samozřejmě i do kuchyně, které nevládly žádné mlýnky, kávovary nebo mixéry. Hospodyně si stloukaly máslo, těsto na chleba zadělávaly taky ručně. A těšit se můžete i na velké stroje, kterých pan Novák už taky shromáždil pěknou řadu.

MapaŠpejchar Želeč
videoŠpejchar Želeč
...
video video

Špejchar Želeč

Stopáž29 minut
Rok výroby 2013
 P ST