Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Po stopách erbu se zlatým třmenem

Po stopách erbu se zlatým třmenem Kolem řeky Úpy najdeme řadu zajímavých míst. My se vypravíme po stopách pánů s erbem zlatého třmene. Povede nás naučná stezka z České Skalice. A všichni milovníci historických památek se mají na co těšit. U zrodu rodu stále zřejmě jistý Rubín, který přišel do Skalice. Do historie se ale mnohem víc zapsal jeho synovec Petr ze Skalice, který ve třicátých letech 13. století začal s osidlováním oblasti kolem Úpy. Projdeme se Babiččiným údolím a první naší zastávkou bude hrad Rýzmburk. Po kamenném mostě, který naši dávní předci postavili tak mistrovsky, že vydržel dodnes, se přesuneme k dalšímu šlechtickému sídlu – hradu Červená Hora, kterému se staly osudnými husitské boje. A do třetice si dopřejeme prohlídku hradu Vízmburk, který vyrostl přímo na vysokém ostrohu nad řekou.

MapaPo stopách erbu se zlatým třmenem
videoPo stopách erbu se zlatým třmenem
...
video video

Po stopách erbu se zlatým třmenem

Muzeum včelařství

Muzeum včelařství Víte, že lidé chodili ke včelám pro med už někdy před dvanácti tisíci lety? Nebo třeba to, že pro kilo medu musí včelka nalétat tolik, jako kdyby čtyřikrát obletěla naši planetu? Tohle všechno a spoustu dalších zajímavostí ze života chytrého a pracovitého hmyzu se dozvíme při návštěvě zřejmě největšího včelařského muzea u nás, v Chlebovicích u Frýdku-Místku. Mají tu vlastně takový včelařský areál. Uvnitř expozici a kolem pak úly, naučnou zahradu a včelín. Najdete tu také velkou sbírku medometů, dohromady je jich kolem čtyřiceti. Prohlédneme si, jak se měnily a také si povíme, jak naši předci získávali med předtím, než vymysleli tenhle vynález. A přidáme také informace o tom, čím vším jsou nám včely užitečné. Řeč tak bude nejen o medu, o mateří kašičce, propolisu, ale také o včelím jedu nebo ozářené vodě.

MapaMuzeum včelařství
videoMuzeum včelařství
...
video video

Muzeum včelařství

Kořenov

Kořenov Slavná zubačka z Tanvaldu do Kořenova v Jizerských horách letos slaví už své stodvacáté narozeniny. Takže si určitě zaslouží naši návštěvu. Je navíc jedinou svého druhu u nás a také se může pochlubit tím, že překonává největší převýšení. Najdeme na ní také nejstrmější vlakovou zastávku u nás – Desnou Pustinskou. Při projížďce si dopřejeme krásný výhled, ale také si prozradíme něco o fungování ozubnicové železnice. A rozhlížet po horách se budeme i na další zastávce našeho výletu. Tou totiž bude rozhledna Štěpánka, která je letos také jubilantkou. Je jí dokonce ještě o deset let víc než zubačce. Ale stavět ji zr ozhodnutí knížete Kamila Rohana začali už na konci první poloviny 19. století. Jenže jedna cikánka prý panu knížeti předpověděla, že pokud rohlednu postaví, zemře. A tak si nejkrásnější rozhledna v Jizerských horách musela na své dokončení docela dlouho počkat.

MapaKořenov
videoKořenov
...
video video

Kořenov

Výroba loutek v Draku

Výroba loutek v Draku Loutkové divadlo Drak asi nemusíme ani představovat. Jednak si tahle královéhradecká scéna už získala velký věhlas nejen u nás, ale i v zahraničí a také jsme vám ji už představili. Naposledy jsme společně navštívili jejich Labyrint. Tentokrát se vypravíme ještě hlouběji do zákulisí, do dílen, v nichž se rodí jednotliví dřevění herci. Začneme tam, kde vznikají návrhy. U scénografa Marka Zákosteleckého. Ten nedávno tvořil postavy pro hru inspirovanou velkou bitvou u Hradce Králové, která se odehrála v roce 1866. A nás samozřejmě bude zajímat, co mu dělalo největší starosti i na co se nejvíc těšil. Pak se přesuneme do řezbářské dílny, kde se lipové dřevo mění v loupežníky, princezny i čerty. Mistr řezbář prozradí, jak tahle proměna probíhá a my pak nabídneme i další práce, které všechny dřevěné hvězdy hradeckých prken, která znamenají svět, tvarují do definitivní podoby.

MapaVýroba loutek v Draku
videoVýroba loutek v Draku
...
video video

Výroba loutek v Draku

Na kole Blatenskem

Na kole Blatenskem Ještě si můžeme dopřát výlet na kole. Tentokrát budeme putovat jihem Čech, konkrétně Blatenskem. A dopřejeme si průvodce znalé kraje i cyklistiky. Vyrazí s námi milovník zdejší malebné krajiny i pohádkových vesniček malíř Josef Synek a autor cyklistických knih František Šesták. Naši první zastávkou budou Paštiky. Pyšní se totiž krásným kostelem, který je poslední stavbou slavného Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Bohužel ho můžeme obdivovat jen zvenčí, ale i tak stojí za to. Minout rozhodně nemůžeme ani Bratronice na Strakonicku. Najdeme tu mimo jiné památník Christiana Battaglii. Šlechtice, který se zamiloval do kola, najel bezmála milion kilometrů a v účasti na olympiádě v Londýně mu zabránila jen zlomená ruka. A čeká nás také zámek, který byl domovem jedné Šíleně smutné princezny.

MapaNa kole Blatenskem
videoNa kole Blatenskem
...
video video

Na kole Blatenskem

Muzeum krojů

Muzeum krojů Už páté narozeniny oslaví muzeum krojů v Kněževsi na Rakovnicku. Najdeme v něm ukázky krojů, které se nosívaly v Čechách, na Moravě i na Slovensku. Věra Čurdová je sbírá už roky a bylo jí líto, že je nemá kde ukazovat dalším zájemcům. A kněževeská škola nabídla tři třídy. Při procházce mezi jednotlivými exponáty se dozvíme, jak to bývalo s údržbou slavnostních oděvů, jak často se používaly, k čemu sloužily různé části i doplňky a paní Čurdová nám prozradí, jak se stará o to, aby její poklady co nejdéle odolaly působení zubu času. Čeká nás také řada zajímavostí. U starých paliček si povíme o výrobě paličkované krajky a prohlédneme si i takzvané kuchařky. Pokud nevíte, co si pod tímto označením máte představit, slibujeme, že vám to prozradíme.

MapaMuzeum krojů
videoMuzeum krojů
...
video video

Muzeum krojů

Stopáž29 minut
Rok výroby 2012
 P ST