Mozaika z regionů: Výlet divočinou – Modravské pláně, Terarium Dubeč, Ivanická poustevna, Teplice nad Metují, Kouty nad Desnou, Pošumavský kameník, Plavba soutěskami v Hřensku.

Obsah dílu

Přehrát vše

Modravské pláně

Modravské pláně Šumava nabízí spoustu krásných míst, do některých je ale vstup běžným návštěvníkům zapovězen. S průvodcem se v současné době můžete vypravit i do končin, které se těší nejvyšší ochraně. Připraveno je tu celkem šest tras, ta naše měří zhruba patnáct kilometrů. Co nás na takové procházce čeká? Tak například rašelinná jezírka, jejichž voda si drží stále stejnou teplotu zhruba tří stupňů Celsia. Nebo četné lišejníky. Připomeneme si také časy železné opony i nebezpečí, které pro stromy znamená kůrovec. Prohlédneme si krásné horské smrčiny i pro nás skoro neznámé květiny. Podél chladného Rokyteckého potoka se pak vydáme z divoké přírody zpátky tam, kde naše cesta začala – k Javoří pile, kde se dřív, jak název napovídá, zpracovávalo dřevo.

MapaModravské pláně
videoModravské pláně
...
video video

Modravské pláně

Terárium

Terárium V Dubči nás čeká na první pohled trochu nebezpečná zastávka. Prohlédnemi si totiž terárium Antonína Hnízdila. Žáby, čolci a později i exotičtí plazi mu učarovali už v dětství. Časem se dopracoval k úctýhodnému množství zástupců neobvyklých živočišných druhů. A tak se rozhodl zřídit terárium, kde by jeho miláčky mohli obdivovat i návštěvníci. K ozdobám patří třeba indonéští stromoví varani. Snaží se vytvořit jejich chovnou skupinu a přispět tím k záchraně pomalu vymírajícího druhu. Mrknout na zoubek můžeme i kobře, která by svého nepřítele z řad lidí dokázala klidně i oslepit. Dozvíme se, jak se před ní chrání afričtí domorodci. A prohlédneme si také mambu černou, která patří k plazům opravdu nebezpečným. A nemusíte se těšit jen na plazy, v teráriu se daří i opičkám.

MapaTerárium
videoTerárium
...
video video

Terárium

Poustevna

Poustevna Časy, kdy u nás žily desítky poustevníků, připomíná poustevna s kostelem Panny Marie Pomocné v Teplicích nad Metují. Pobýval tu v 18. století nejvzdělanější poustevník u nás doktor medicíny a filozofie Johan Maxmilián Peither z Peithersberku. Působil v Praze, ale po smrti své ženy se přesunul blíž k synovi, který žil v broumovském klášteře. Chtěl se prý kát za smrt manželky, na níž měl tak trochu vinu. Jeho žena totiž byla velmi prchlivá a udusila se prý knedlíkem, když se zlobila, že se manžel opožděně vrátil ze společnosti. Jeho azyl, který byl vybudován v padesátých letech 18. století, je tak trochu miniaturou kapucínského kláštera. Připomíná dobu, kdy stovku poustevníků zaštitovala Kongregace bratrů poustevníků sv. Ivana. Prozradíme vám, jaká byla její pravidla a jak poustevníci žili.

MapaPoustevna
videoPoustevna
...
video video

Poustevna

Bikepark

Bikepark Kouty nad Desnou lákají v zimě do Jeseníků lyžaře. My vás přesvědčíme, že stojí za to se tam vypravit i v tomhle období. Přibalte kola a vyrazíme. Vyjedeme lanovkou do kopců, podíváme se k horní nádrži přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně a můžeme vyrazit do terénu. V místním bikeparku rodinám s dětmi doporučí tu nejjednodušší trasu zvanou Uhlířská stopa, která měří pět kilometrů. Další dvě trasy už jsou určené zdatnějším bikerům a Koutíkův sen je přes svůj poetický název nejtěžší, vede dolů sjezdovkou. Na své si vysoko v horách přijdou i in-linisté, pro které tu byl vybudován okruh. A až se nabažíte sportování a výhledů do kraje, můžete se dole pod lanovkou v Kouteckém skanzenu dozvědět, jaká řemesla tu dřív lidi živila. Víte například, co tady měli na práci smolaři nebo popeláři? Pokud jde o ty druhé, tak netipujte likvidaci odpadků.

MapaBikepark
videoBikepark v Koutech nad Desnou
...
video video

Bikepark v Koutech nad Desnou

Kameník

Kameník Práce s kamenem se stala celoživotní láskou Richarda Vondráška ze Čkyně v Pošumaví. Řemeslu se dlouhá léta učil u souseda, stařičkého pána, který mu ukázal všechno potřebné. Pan Vondrášek nám prozradí, co všechno práce s kamenem obnáší, jak si vybírá a kde nachází inspiraci pro svou práci. Vysvětlí nám, jak na kameni poznáme léta a dozvíme se i to, proč nerad ničí velké kusy kamenů, které už kdysi před ním opracoval někdo jiný. Nechá nás sledovat svou práci, kterou předvádí třeba i na řemeslných jarmarcích. Na nich často udivuje mimo jiné tím, jak hranatý kámen promění v kouli. V takovou, kterou se kdysi třeba bořily hrady. Zastavíme se i u kapličky, která je srdeční záležitostí pana Richarda. Vybudovat ji tu kdysi nechali rodiče jednoho francouzského vojáka, který už se nevrátil domů z války.

MapaKameník
videoKameník
...
video video

Kameník

Plavba soutěskami

Plavba soutěskami Hřensko a skalní soutěsky, to je záruka romantických zážitků v krásné krajině. My si dopřejeme plavbu soutěskami. Věděli jste, že ještě ve druhé polovině 19. století se lidé mezi skály báli vstoupit? Všechno změnilo několik dobrodruhů, kteří se vsadili a na vorech se po vodě do nebezpečné oblasti vydali. K překvapení všech vypluli na druhé straně. A díky nim se postupně soutěsky staly vyhledávanou turistickou atrakcí. Už v roce 1890 kníže Edmund Clary Aldringen po vybudování přístupových cest, tunelů, přístavů a dalších zařízení nabídl prvním návštěvníkům neopakovatelné zážitky. Divoká soutěska měří bezmála půl kilometru a proplouvat ji budeme zhruba patnáct minut, ve druhé, která se jmenuje Edmundova, se zdržíme o pár minut déle. A když k tomu přidáme procházku po stezce, užít si v Hřensku můžete krásný podzimní den.

MapaPlavba soutěskami
videoPlavba soutěskami
...
video video

Plavba soutěskami

Stopáž28 minut
Rok výroby 2012
 P ST