Mozaika z regionů: Výstava-Vévodkyně Savojská velká mecenáška Černokostelecka, Frolíkova pražírna kávy v Borohrádku, Jurkovičova rozhledna a naučná stezka Hradisko, Divoká Orlice, Chovatelem v ústecké ZOO, Statek Bernard.

Obsah dílu

Přehrát vše

Vévodkyně Savojská

Vévodkyně Savojská Do Kostelce nad Černými lesy se vypravíme na výstavu věnované šlechtičně, která se výrazně zapsala do historie regionu. Marie Terezie Savojská zdědila černokostelecké panství po svém otci Janovi Adamovi I. z Lichtenštejnu na počátku 18. století. A po celý svůj další život mu věnovala velkou péči. Právě tady se provdala za vévodu Evžena Tomáše Savojského, kterému pak porodila syna. Jejich rodinnému štěstí ale osud nepřál. Nejprve podlehl zákeřné nemoci vévoda a později také jejich jediný společný potomek. Po jeho smrti se Marie Terezie Savojská začala věnovat charitě. Budovala špitály, kostely, pečovala o chudé, a to všechno v míře, která v té době rozhodně nebyla obvyklá. Dodnes ji na Černokostelecku připomínají některá její díla, ale také místa spojená s jejím životem.

MapaVévodkyně Savojská
videoVévodkyně Savojská
...
video video

Vévodkyně Savojská

Frolíkova pražírna

Frolíkova pražírna Pokud máte rádi dobrou kávu, pak se s námi vydejte na návštěvu k Petrovi Frolíkovi do Borohrádku. Už před dvaceti lety si totiž otevřel pražírnu a k ní pak také minimuzeum. Kromě dobré čerstvě upražené kávy u něj můžeme získat zajímavé informace o historii kávy. Víte například, jak ji lidé objevili? Podle legendy, která je prý ze všech nejpravděpodobnější, přišli na povzbuzující účinky zrn náhodou pasáčci koz v Habeši. Kávu pak dostal darem francouzský král Ludvík XIV. a pak už novinka měla cestu do Evropy otevřenou. Petr Frolík dováží kávová zrna ze střední a jižní Ameriky, Afriky i Asie. Z nich pak připravuje šest směsí. Prozradí nám, jak se káva praží, kolik času to zabere, poradí nám, jak si šálek dobré kávy vychutnat a přidá i pár informací o účincích oblíbeného nápoje.

MapaFrolíkova pražírna
videoFrolíkova pražírna
...
video video

Frolíkova pražírna

Jurkovičova rozhledna

Jurkovičova rozhledna Snad všichni milovníci Beskyd znají malebné stavby, jejichž autorem je architekt slovenského původu Dušan Jurkovič. Maměnka i Libušín jsou legendami nejen na Pustevnách. Třetí dílo známého architekta je podstatně mladší. I když se v autorově hlavě zřejmě zrodilo ještě dřív než bývalé útulny na Pustevnách. Zůstalo ovšem jen u obrázku. Rozhledna na něm stojící se tehdy realizace nedočkala. Dnes už ale výhled do kraje nabízí. Podle Jurkovičova obrázku uschovaného v archivech vznikla potřebná dokumentace a technologiemi, které se užívaly v jeho časech, byla rozhledna postavena. Kde ji máte hledat? Na Karlově kopci nad Rožnovem. A až se pokocháte pohledem do kraj, můžete pokračovat po naučné stezce dál až k vrcholu Hradisko.

MapaJurkovičova rozhledna
videoJurkovičova rozhledna
...
video video

Jurkovičova rozhledna

Divoká Orlice

Divoká Orlice Loni jsme společně pluli po Tiché Orlici a aby to její divočejší kolegyni nebylo líto, vyrazíme teď společně na Divokou Orlici. Ta pramení za našimi hranici, u polských sousedů, pak chvíli tvoří společnou hranici a u Zemské brány se definitivně stáčí do Čech. My ji chvilku budeme doprovázet. Nejprve si přitom prohlédneme starý kamenný most postavený na samém počátku minulého století italskými staviteli, kteří u nás hloubili železniční tunely. Pak se zastavíme u pašerácké lávky, na které bylo hodně živo třeba v období po první světové válce a také v Klášterci. Obdivovat budeme jeden z nejstarších kostelů v Čechách, který je zároveň jednou z nejvýznamnějších památek středověké architektury v Královéhradeckém kraji a také další unikát – nejstarší a nejmohutnější strom východních Čech.

MapaDivoká Orlice
videoDivoká Orlice
...
video video

Divoká Orlice

Chovatelem v ZOO

Chovatelem v ZOO Chodíte rádi do zoologické zahrady a láká vás nahlédnout aspoň občas do přísně zapovězených prostor za mříže nebo sklo a seznámit se s obyvateli zblízka? Můžete si to vyzkoušet v ZOO v Ústí nad Labem. Tam připravili pro návštěvníky nový zážitkový program, při nemž se na jeden den stanete chovatelem. Kdo se na vás těší? Tak třeba dvě samice slona indického. Jsou prý na lidi zvyklé, takže se jich nebojí. Přesto je dobré držet se rad odborníků a dodržovat určitá pravidla. Za odměnu pak sloní dámy můžete nakrmit a taky třeba umýt. Dali byste přednost menším zvířatům? Ani v té chvíli nejste bez šance. A pokud se na vyslovené opečovávání necítíte, můžete si jen vyzkoušet, jestli vašim miláčkům uvařili k obědu nebo večeři jejich oblíbené dobroty a jestli jim podané vaší rukou opravdu chutnají.

MapaChovatelem v ZOO
videoChovatelem v ZOO
...
video video

Chovatelem v ZOO

Statek Bernard

Statek Bernard Statek Bernard najdete v blízkosti povrchového dolu v Královském Poříčí na Sokolovsku. Vyrostl původně jako hospodářský dvůr, který měl za úkol poskytovat zázemí uhelné společnosti. Dodával jí maso a různé zemědělské produkty. Po rozsáhlé rekonstrukci se sice vrátil k původní podobě, ale slouží už zcela jiným účelům. Můžeme tu například navštívit expozici věnovanou řece Ohři. Dozvíme se o řece a životě na ní všechno podstatné, ale ti zvídavější z nás budou mít navíc šanci vyzkoušet si interaktivní exponáty. A návštěvníci, kteří dají přednost řemeslům, zase určitě nepohrdnou možností vyzkoušet si svou šikovnost třeba při výrobě svíček, paličkování nebo tvorbě vitráží. Statek totiž funguje také jako centrum lidových řemesel.

MapaStatek Bernard
videoStatek Bernard
...
video video

Statek Bernard

Stopáž28 minut
Rok výroby 2012
 P ST