Mozaika z regionů: Dómský pahorek v Litoměřích, Včelaři z Ořechu, Lenora, Muzeum gastronomie v Praze, Létají legenda kluzák Schulgliter, Na kole z Příbramy do Rožmitálu pod Třemšínem.

Obsah dílu

Přehrát vše

Dómský pahorek

Dómský pahorek Při návštěvě Dómského pahorku nad Litoměřicemi budete mít pocit, že jste se ocitli v úplně jiném světě. Za zdmi, které nechal v 17. století po zřízení diecéze vybudovat první místní biskup, vyrostl areál cirkevních staveb, který se dnes postupně otevírá návštěvníkům. Prohlédneme si katedrálu svatého Štěpána, která sice nemá dvě věže, jak bylo plánováno, ale pyšní se krásnými interiéry, na jejichž výzdobě se podílel mimo jiné náš nejznámější barokní malíř Karel Škréta. Za katedrálou se skrývá další barokní skvost, biskupská rezidence. Ta je návštěvníkům uzavřená, ale my nahlédneme. Za zastavení určitě stojí například trůnní sál. A nenecháme si ujít ani krásný výhled ze zvonice, která je nejvyšším vyhlídkovým mistem v Litoměřicích. Je nejmladší stavbou v areálu na Dómském pahorku, vyrostla až na konci 19. století a na její vrchol se dostaneme po dvou stovkách schodů.

MapaDómský pahorek
videoDómský pahorek
...
video video

Dómský pahorek

Včelín

Včelín V Ořechu kousek za hranicemi Prahy se budeme seznamovat se včelami. Nahlédneme do jejich světa a dozvíme se, jak vlastně tenhle pracovitý hmyz žije. Pokud se domníváte, že jeho hlavním úkolem je vyrábět pro nás med, tak to je omyl. V první řadě musí opylovat květy, abychom se dočkali úrody, bez jeho pomoci bychom sotva přežili. Zajímavé je i to, jak mají včelky ve svém společenství přesně přidělené úkoly pro jednotlivé etapy svého většinou zhruba dvouměsíčního života. Nejprve se starají o čistotu v úle, pak vytvářejí mateří kašičku. Až nakonec létají a sbírají nektar a pyl. Pokud se chcete dozvědět ještě víc, můžete se vydat k manželům Glaserovým právě do Ořechu. Tam si navíc můžete na chvíli zahrát na včelaře a vyzkoušet si třeba stáčení medu.

MapaVčelín
videoVčelín
...
video video

Včelín

Lenora

Lenora Do Lenory, jedné z nejmladších sklářských obcí na Šumavě, se nevypravíme za sklem, ale za chlebem. A samozřejmě taky za památkami a krásnou přírodou. Nesmíme zapomenout zmínit, že místní skláři bývali vyhlášení široko daleko. Ze světa si vozili významná ocenění, zákazníky měli v nejvyšších kruzích. Ale velké pece už vyhasly, starou tradici připomíná pár sklářů alespoň v malém. Za prohlídku ale stojí i celá obec a její okolí. Vypravit se odtud můžete třeba na Boubín nebo si můžete prohlédnout místní krytý most a nepřehlédnete určitě ani zvoničky na staveních, které sloužily jako majáky pro zbloudilé při nevlídném počasí. A nakonec zpátky k tomu chlebu. V první polovině 19. století tu vyrostla obecní pec, kde si místní mohli společně péct chleba. A ten se v ní peče dodnes, i když dnes hlavně pro turisty.

MapaLenora
videoLenora
...
video video

Lenora

Muzeum gastronomie

Muzeum gastronomie O dobrém jídle, úpravách potravin a také o servírování bude řeč v Muzeu gastronomie, které v Praze založili manželé Provaanovi. Zabrousíme hluboko do historie, do časů, kdy se naši předci ještě ani nepokoušeli o tepelné zpracování uloveného masa. Připomeneme si, jak vypadaly kuchyně ve středověku i to, že první komíny bychom mohli najít v době renesance. Zaměříme se také na významné osobnosti světové gastronomie. Říká vám něco například jméno Guillaume Tirel? Byl to známý kuchař a také autor první francouzsky psané kuchařské knihy. A víte, kdo je autorem slavného výroku „Řekni mi co jíš, já Ti řeknu, kdo jsi“? I to vám prozradíme. A přidáme další zajímavosti, například tu, která část příboru je služebně nejmladší.

MapaMuzeum gastronomie
videoMuzeum gastronomie
...
video video

Muzeum gastronomie

Legenda kluzák

Legenda kluzák Pokud patříte k obdivovatelům létání a strojů vznášejících se k obloze, pak jste už určitě někdy slyšeli o německém kluzáku SG38 Schulgliter. Těchto hitů předválečného období se mnoho nedochovalo. Proto jsou členové ranského Plachtařského Oldtimer klubu pyšní na to, že jeden mají. Před lety objevili jeho torzo a rozhodli se pustit do rekonstrukce. Při naší návštěvě nám ukáží, co to všechno obnášelo. Pracovali samozřejmě podle původních plánů z roku 1938 a chvilkama jejich práce připomínala spíš opravu historického nábytku. Potřebovali hodně dřeva, které po nařezání pečlivě skládali. Kovové díly použili ty, které dřív sloužily ve starých letadlech. Dnes se na tomhle stroji zase plachtaři mohou toulat mezi nebem a zemí. Chcete to vidět na vlastní oči? Nabídneme příležitost.

MapaLegenda kluzák
videoLegenda kluzák
...
video video

Legenda kluzák

Cyklostezka Příbram-Rožmitál

Cyklostezka Příbram-Rožmitál Do Brd tentokrát vyrazíme na kolech. Cyklostezek bychom tu našli celou řadu, my jsme si vybrali trasu mezi Příbramí a Rožmitálem pod Třemšínem. Nabízí příjemný terén pro rodinný výlet a navíc také hned několik zajímavých zastávek. Tou první bude důl Řimbaba, kde se těžily stříbrné a železné rudy. Dnes tu najdeme skanzen, který nám těžbu a zpracování připomene a můžeme nahlédnout i do podzemí, jehož část je přístupná. Pak popojedeme k Vysoké u Příbrami. Tam zase zavzpomínáme na hudebního skladatele antonína Dvořáka. Často pobýval na tamním zámečku, pak si tu dokonce pořídil vilu a složil tu hodně svých skladeb. Prý tu našel i inspiraci pro Rusalku. A pak se ještě zastavíme ve Starém Rožmitále. V tamním kostele totiž býval varhaníkem Jan Jakub Ryba.

MapaCyklostezka Příbram-Rožmitál
videoCyklostezka Příbram-Rožmitál
...
video video

Cyklostezka Příbram-Rožmitál

Stopáž29 minut
Rok výroby 2012
 P ST