Mozaika z regionů. Husitské hrady v Českém středohoří. Kovář A. Navrátil. Nové Židovské muzeum v Třebíči. Cyklotrasa Nové Město nad Metují. Muzeum chodských krojů v Postřekově. Světlá nad Sázavou.

Obsah dílu

Přehrát vše

Husitské hrady

Husitské hrady České středohoří se pyšní celou řadou zajímavých pamětihodností. Patří k nim i trojice hradů, která sice nepatří k nejznámějším, ale rozhodně má zajímavou historii. Nejprve zavítáme na Kalich na Litoměřicku. Nechal ho postavit Jan Žižka z Trocnova. Donedávna se mnozí domnívali, že šlo o nepříliš významnou vojenskou pevnost, ale poslední bádání prokázalo, že tu husitský vojevůdce vybudoval velmi důstojné sídlo. Jakousi protiváhou měl být hrad, který jen krátce po Kalichu nechal vybudovat Žižkův protivník Zikmund z Vartenberka. Dal mu jméno Panna. Jenže husité ho rychle obsadili, a tak Zikmund stavěl znovu. Opět nedaleko, ale o mnoho důsledněji. Litýš prý husité dobýt nedokázali. Po jejich definitivní porážce přikázal císař zbořit nepřátelské hrady Kalich i Pannu. Kalich toto rozhodnutí přežil, ale stejně jako Litýš, i on byl později odsouzen k chátrání.

MapaHusitské hrady
videoHusitské hrady
...
video video

Husitské hrady

Kovář z Kraskova

Kovář z Kraskova Motyku, sekeru, kování k brance. To všechno svým sousedům i dalším zájemcům dokáže vyrobit či opravit ve své kovárně Aleš Navrátil. Jeho černé království najdete v Kraskově v Železných horách. Kovařina mu učarovala už jako malému klukovi, kdy mistry kováře vídal hlavně v pohádkách. A tak se tomuhle řemeslu vyučil. V současnosti dělí svůj čas mezi velké hospodářství a kovadlinu, takže času je míň než by chtěl. Ale především v zimě si teplíčka u výhně užívá co nejvíc. Úplně nejraději se věnuje výrobě historických zbraní pro různé šermířské skupiny. Nám předvede dva meče – historický a keltský, na kterém stráví tři dny, než si ho mohou šermíři vyzkoušet. Používá kvalitní ocel, která je po zatavení pružná a drží ostří. Tyhle možnosti staří Keltové neměli.

MapaKovář z Kraskova
videoKovář z Kraskova
...
video video

Kovář z Kraskova

Židovské muzeum v Třebíči

Židovské muzeum v Třebíči Unikátní židovskou čtvrť v Třebíči jsme si už společně prohlédli. Dnes se zaměříme hlavně na Židovské muzeum, které bylo zřízeno hned vedle jedné ze dvou synagog, v domě, kde žil Seligmann Bauer. Vybavení domu navozuje atmosféru období mezi dvěma světovými válkami a působí dojmem, že pan domácí s rodinou tu ještě před chvílí byl. V přízemí si můžeme prohlédnout kvelb, typický obchod. Koupit se v něm daly věci potřebné do kuchyně, ale také třeba použité oblečení a boty. V prvním patře nahlédneme do soukromého světa zdejších obyvatel. Čeká nás jídlena svátečně prostřená, právě začne šabat. Dozvíme se, co nechybělo v jídelníčku a co zase naopak na stůl přijít nesmělo i to, proč zdejší hospodyně měla k dsipozici dvě kuchyně. Nezapomeneme samozřejmě zajít ani do sousední synagogy a projít se uličkami s řadou romantických zákoutí.

MapaŽidovské muzeum v Třebíči
videoŽidovské muzeum v Třebíči
...
video video

Židovské muzeum v Třebíči

Cyklovýlet z Nového Města nad Metují

Cyklovýlet z Nového Města nad Metují Na výletě, který odstartujeme v Novém Městě nad Metují, uděláme hned dvojnásobnou radost svému tělu. Jednak ho absolvujeme v sedle bicyklu, tekže se pěkně protáhneme a naším cílem budou polské lázně Kudowa s minerálními prameny. Nejprve si ale prozradíme něco z historie Nového Města nad Metují a zastavíme se také v lázních Běloves. Zdejší minerální voda je hodně známá, svým vojákům ji dokonce nechával vozit už vévoda Albrecht z Valdštejna. A pak už zamíříme k polským sousedům. V lázních Kudowa-Zdrój můžeme vyzkoušet minerální vody hned z devíti zdrojů. Známá jsou už od 17. století, první lázeňská zařízení tu začala růst o století později. Nahlédneme také do místního muzea hraček, které je jedním z největších v Polsku.

MapaCyklovýlet z Nového Města nad Metují
videoCyklovýlet z Nového Města nad Metují
...
video video

Cyklovýlet z Nového Města nad Metují

Muzeum chodských krojů

Muzeum chodských krojů Víte, co to je koláč, žalín nebo třeba čepení? Napovíme, že všechno souvisí s tradičními chodskými kroji. A pro odpověď si zajedeme do Postřekova, kde Marie Langová a Anna Burešová otevřely muzeum. Umístily do něj kroje pro různé příležitosti a nám k nim prozradí, kdy a kdo je nosil. Takže se například dozvíme, že u krku na košili kroje, který nosily ženy při slavné rebelii, nechyběl smuteček, který byl nejprve zlatý, ale pak na památku Jana Sladkého Koziny změnil barvu na černou. Černá byla i barva kroje svatebního, ve kterám šla dívka k oltáři. Proč smutek ve velký den? Nevěsta přece opouštěla svou rodinu, tak proto. A co to je třeba ten v úvodu zmiňovaný koláč? Čepec s výšivkou a paličkovanou krajkou.

MapaMuzeum chodských krojů
videoMuzeum chodských krojů
...
video video

Muzeum chodských krojů

Světlá nad Sázavou

Světlá nad Sázavou Broušené vázy a další výrobky ze skláren ve Světlé nad Sázavou bývaly vyhledávanou ozdobou. Bylo to asi právě sklářství, které město proslavilo nejvíc. Před ním tu vládla výroba kamenická, která ovšem taky nebyla neúspěšná. Do historie nás zavede expozice na místním zámku, ale nesmíme zapomenout, že jedním z nejzajímavějších exponátů je zámek samotný. Vyrostl v 19. století pro reprezentaci knížat ze Salm-Reifferscheidů, na jeho místě už ale od 16. století původně stávala tvrz vystavěná pány Trčky z Lípy. Přehlédnout nemůžeme ani kostel svatého Václava, který toho pamatuje ještě mnohem víc. V historických pramenech je totiž zmiňován už ve 14. století. Místem, které nadchne všechny milovníky tajemna, je pak nedávno zpřístupněné podzemí. Kdo a kdy ho vykopal, to se ovšem zatím nepodařilo vypátrat.

MapaSvětlá nad Sázavou
videoSvětlá nad Sázavou
...
video video

Světlá nad Sázavou

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST