Mozaika z regionů. Templštejn, IQ park Liberec, Mladečské jeskyně, Kamenné hudební nástroje, Smíchovské sklepy, Zlatá cesta Tachov.

Obsah dílu

Přehrát vše

Templštejn

TemplštejnLetos si připomínáme sedmisté výročí zrušení templářského řádu. Vypravili jsme se společně na výstavu rytířům s křížem ve znaku věnovanou a tentokrát vás zavedeme na jih Moravy. Právě tam zanechali templáři nejvíc stop, připomínajících jejich pobyt na našem území. Sklepy v Čejkovicích jsou nejspíš místem nejznámějším, nedaleko Moravského Krumlova pak můžeme obdivovat torzo mohutného hradu, který se ke zmiňovanému řádu hlásí i názvem. Templštejn vyrostl na konci 13. století a podle některých tezí na něm dokonce sídlil nejvýznamnější představitel řádu v našich končinách – komtur Ekko. Po zrušení řádu hrad obývali a také upravovali další majitelé, ale nejvýznamnější období své existence zažil nejspíš přece jen na přelomu 13. a 14. století, tedy za templářů. Možná z jejich časů pocházejí i některé archeologické objevy, které patří k chloubám muzea v Moravském Krumlově.

MapaTemplštejn
videoTemplštejn
...
video video

Templštejn

IQpark

IQparkŠkolu hrou v duchu Jana Amose Komenského si vyzkoušíme v IQparku v Liberci. Za dobu své existence se pořádně rozrostl, takže si máme čeho užívat. Začneme obtiskem vlastního těla, který nám pomůže vytvořit dvacet tisíc tyček. Pak zase necháme klamat svůj zrak soustavou zrcadel. Výletů do světa fyziky či matematiky nás čeká celá řada, při zkoušení se nám dokonce postaví vlasy na hlavě. Ale buďte bez obav, jen u jednoho exponátu a zcela cíleně a kontrolovaně. Pak si ještě trochu zakouzlíme s pomocí mraženého tekutého dusíku a samozřejmě nahlédneme i do historie. Nejen do té spojené s učitelem národů, ale také do doby, kdy vznikla myšlenka science center, mezi něž IQpark patří. Pro vaši informaci, to nejstarší zanedlouho oslaví půl století. Bylo otevřeno v roce 1969 v San Franciscu.

MapaIQpark
videoIQpark
...
video video

IQpark

Mladečské jeskyně

Mladečské jeskyněVíce než tisíc metrů chodeb a dómů se pod zemí ukrývá v Mladečských jeskyních na Litovelském Pomoraví. Tahle místa obývali naši dávní předci už před desítkami tisíc let, dokonce se jedná o nejsevernější a jedno z největších sídlišt člověka moderního typu v Evropě. Archeologové tu při zkoumání našli celou řadu vzpomínek na praobyvatele. K těm nejvýraznějším patří stovka kostí nalezená hned na začátku v Dómu mrtvých. Zajímavé jsou i značky okrové barvy na stěnách. Nikdo zatím nezjistil, kdy vznikly a jaký byl jejich smysl. Obdiv si zaslouží také krasové útvary nazvané Zasněžený strom, Pastýř s ovcemi, Beránek nebo Varhany. I obrovský stalagmit vážící zhruba 1,5 tuny. A pokud vám procházka jeskyněmi nebude stačit, nabídneme ještě naučnou stezku přes vrch Třesín.

MapaMladečské jeskyně
videoMladečské jeskyně
...
video video

Mladečské jeskyně

Kamenné nástroje

Kamenné nástrojeKamenné hudební nástroje se rodí v dílně Jana Řeřichy. A nejsou to nástroje jen tak ledajaké. Rozeznívají je slovutní mistři. Na housle vyrobené panem Řeřichou například hraje Jaroslav Svěcený, na kytaru pak Štěpán Rak. První housle, které z guatemalského mramoru vznikly, vážily pět kilogramů a bylo tede opravdu těžké je zvládat, teď už je to mnohem snazší. Samozřejmě vám umožníme poslechnout si, jak kamenné nástroje zní, ale při návštěvě u pana Řerichy prozradíme také, jak třeba takové housle vznikají. Jejich výroba trvá zhruba čtvrt roku a je třeba při ní pospojovat znalosti řemesla kamenického, fyziky, sochařiny a samozřejmě také hudebního nástrojářství. A představíme si i materiál – už zmiňovaný guatemalský mramor. Je jedinou horninou, která se dá mechanicky ohýbat.

MapaKamenné nástroje
videoKamenné nástroje
...
video video

Kamenné nástroje

Smíchovské sklepy

Smíchovské sklepyPrvní várku neobvyklého lahodného moku využívající pivovarnický slad stočili na pražském Smíchově bratři Svatkové už v roce 1897. Jejich medicinální vína byla a vlastně stále jsou vskutku unikátní. Sladová vína se už sice tehdy vyráběla, ale oni je obohatili o výtažky z exotických bylinek, a tak je mohli zájemci používat jako příjemný lék na chudokrevnost nebo třeba žaludeční potíže. Úplně první mok dostal název Maltoferrochin a on i další výrobky se dočkaly úspěchů nejen u zákazníků, ale také na světových výstavách. V Paříži, Bruselu, Amsterodamu či v Londýně. Ve smíchovských sklepích dokonce i dnes najdeme ohromný dubový sud, který byl svědkem úspěšného vystoupení v roce 1900 právě na výstavě v Praříži. Při procházce sklepy nám zavoní i bylinky méně exotické, například heřmánek, hřebíček či fenykl. Ty se tu také zpracovávají, i když ne do vín.

MapaSmíchovské sklepy
videoSmíchovské sklepy
...
video video

Smíchovské sklepy

Zlatá cesta

Zlatá cestaCestou, kterou kdysi putovali čeští králové z Norimberka do Prahy a kudy také chodívali či jezdívali na doporučení Karla IV. obchodníci, se vydáme od Tachova k sousedům do Bavorska. Cesta, která se říkalo Zlatá a uplynulé desítky let se ukrývala v hraničním pásmu, byla zahalena tajemstvími. Dnes už místní vědí, kudy vedla a možná se o ní brzy dozvědí ještě víc díky chystanému archeologickému průzkumu. Rájem pro milovníky historie je ale také návštěva v Historickém parku v bavorském Bärnau. Vyrostly tu repliky starých staveb, díky pomoci odborníků jsou opravdu hodně autentické, a tak se bez velkého přemlouvání fantazie můžeme přesunout třeba do osmého století, kdy tu žili Slované. Tuhle dobu připomíná slovanská vesnice, časy o něco mladší pak hrádek, jehož rekonstrukce je jedinou stavbou svého druhu v Evropě.

MapaZlatá cesta
videoZlatá cesta
...
video video

Zlatá cesta

Stopáž28 minut
Rok výroby 2012
 P ST