Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Jáchymovské kostely

Jáchymovské kostelyJáchymov proslul zejména díky podzemnímu bohatství a jeho dolování. Horníci se vydávali za prací do tmy a nebezpečí. Možná i proto chtěli mít po výstupu na denní světlo blíž k Pánu Bohu. Ve městě vyrostla jedna z největších svatyň v celých Krušných horách – kostel svatého Jáchyma. Vešlo by se do něj kolem tří tisícovek lidí. Kostel je dominantou jáchymovského náměstí a zajímavý je i jeho interiér. Najdeme v něm mimo jiné sošku Panny Marie, kterou místní věřící v polovině minulého století chránili vlastími těly před odvežením. Pozornost si zalouží i kostelík Všech Svatých neboli také Špitální. Je to nejstarší jáchymovská stavba a nejstarší hrázděná svého druhu v zemi. Jeho chloubou je oltářní obraz od Lukase Granacha. A zastavíme se ještě u kaple zasvěcené patronce havířů – svaté Barboře.

MapaJáchymovské kostely
videoJáchymovské kostely
...
video video

Jáchymovské kostely

Otava

OtavaDo Písku se vypravíme za výstavou nazvanou Bohatá řeka. Je věnovaná jedné z nejznámějších jihočeských řek Otavě, kterou za štědrou považovali už Keltové. Její bohatství spočívalo ve zlatonosných píscích, ale také v rybách. Žilo v ní totiž hodně lososů. K Otavě patřili také plavci a voraři. Ti putovali se dřevem do Prahy, ale někdy také až do Německa. Na voru se ale směrem k hlavnímu městu vydávali i lidé nabízející vajíčka a další podobné zboží. Přítrž putování na vorech udělala stavba Orlické přehrady, ale lidé na voraře dodnes nezapomněli. Otavu ovšem milovali i rekreanti a v oblibě ji mají také vodáci. Všechno důležité o řece, která k jižním Čechům patří stejně jako Hradčany k Praze, se dozvíme právě na výstavě v píseckém muzeu.

MapaOtava
videoOtava
...
video video

Otava

Muzeum harmonik

Muzeum harmonikNa harmoniku se Jiří Sedláček z Litovle začal učit v šesti letech. A tenhle nástroj mu učaroval na celý život. Už třicet let se věnuje shánění různých zajímavých kousků a za tu dobu jich doma shromáždil 240. Začal heligonkami českých výrobců, ty tvoří víc než polovinu jeho sbírky. A pak přidal i harmoniky narozené za hranicemi naší země. Dozvíme se, že první harmoniky začal u nás vyrábět pan Josef Hlaváček v Lounech. Psal se tehdy rok 1885. Při procházce muzeem prozradíme také, jak taková harmonika funguje, konkrétně například, kde a jak vzniká zvuk. A pan Sedláček nám prozradí i pár příběhů jednotlivých nástrojů. Třeba tu nazvanou Perla vyrobil pro svou dceru pan Koukal z Prostějova. Později pak tahle harmonika projela celý svět s cirkusem Kludský.

MapaMuzeum harmonik
videoMuzeum harmonik
...
video video

Muzeum harmonik

Za Muchou do Ivančic

Za Muchou do IvančicIvančice má většina z nás v paměti uložené jako rodiště herce Vladimíra Menšíka. Jeho jméno nese i rozhledna. Tentokrát si na jihu Moravy připoneme jiného ivančického rodáka – Alfonse Muchu. A pozor, i jeho jméno nese rozhledna. Je jednou z nejmenších u nás, ale poskytuje krásný výhled. Začneme ale pod ní ve městě, konkrétně u budovy bývalé radnice, později soudu, kde pracoval Muchův otec. V přístavku se tu slavný malíř narodil. A v budově je mu věnována expozice. Na ní najdeme nejen ukázky děl, ale také předměty, které používal. Například břitvu nebo rubášku, kterou rád nosíval, když tvořil. A také fotografie, které mu sloužily jako předlohy k tvorbě Slovanské epopeje i skicy ke slavnému souboru. Jednu připomínku toho, že zde Mucha skutečně žil, najdeme také v kostele.

MapaZa Muchou do Ivančic
videoZa Muchou do Ivančic
...
video video

Za Muchou do Ivančic

Stezka tupeských keramiků

Stezka tupeských keramikůSlovácká obec Tupesy je známá mimo jiné svou keramikou s dlouhou historii. Prní hrnčířské dílny tu začaly fungovat už v patnáctém a šestnáctém století. Vyráběly se v nich předměty užitkové, které potřebovaly hospodyně. Na počátku 20. století se výrobky dočkaly zdobení zvaného majolikového a proměnily se v dekorativní. Tato změna je spojena hlavně s Jaroslavem Ouředníčkem a jeho pokračovateli, mezi které patří i vnučka. Typickými místními vzory jsou tupeská růže a slaměnka. Do historie nás zavede muzeum zdejší křehké kráse věnované, které vzniklo v nejstarším dochovaném stavení v obci. A můžeme se projít také po stezce tupeských keramiků, která nás provede místy, kde se z hlíny vyrábělo. Seznámíme vás i s hrnčířskými patrony, mezi které patří sv. Florian.

MapaStezka tupeských keramiků
videoStezka tupeských keramiků
...
video video

Stezka tupeských keramiků

Výstava Vynálezci

Výstava VynálezciVýlet do historie českých vynálezů a jejich autorů nám nabídne výstava, kterou připravilo Národní muzeum. Čekají nás na ní známí i méně proslulí objevitelé. Dozvíme se také něco o jejich osudech. Všichni například známe bratry Veverkovy a jejich ruchadlo. Málokdo ale ví, že jako vynálezci byli uznáni až po své smrti, protože původně si jejich novinku přivlastnil jeden německý úředník. Smůlu měli i někteří další. Například Prokop Diviš se svým bleskosvodem. Předběhl ho Benjamin Franklin, který svůj vynález popsal dřív a vešel do dějin. Ve vybrané společnosti samozřejmě nemohou chybět například Otto Wichterle nebo nositel Nobelovy ceny Jaroslav Heyrovský. A připomeneme si i lodní šroub Josefa Ressela či neméně slavnou turbínu nesoucí dodnes jméno Viktora Kaplana.

MapaVýstava Vynálezci
videoVýstava vynálezci
...
video video

Výstava vynálezci

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST