Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Módní salóny

Módní salóny Módu první republiky známe hlavně ze starých filmů. Dámy z lepší společnosti rozhodně nenakupovaly v běžných obchodech, ale měly své oblíbené salóny. K nejoblíbenějším patřily modely od Rosenbauma, který pak dokonce odešel do Ameriky a oblékal tamní smetánku a Podolské. Její práce vládla mezi herečkami a bohatými českými měšťankami. Nejčastějším sídlem vyhledávaných firem byly samozřejmě známé ulice v centru. Tohle všechno se dozvíme v pražském UMPRUM muzeu. A přidáme i další zajímavosti o módě na počátku 20. století. Třeba to, že během první světové války přišlo zkrácení šatů do půli lýtek a háčky nahradily knoflíky. Na počátku dvacátých let se délka opět trochu prodloužila, ale už o pár let později byly hitem šaty těsně pod kolena. Zjistíme i to, kde krásné šaty našich babiček a prababiček muzejníci získávají.

MapaMódní salóny
videoMódní salóny
...
video video

Módní salóny

Orlojník

Orlojník Petr Skála se už roky věnuje opravám věžních hodin. Zaujaly ho také orloje, naučil se znát každou částečku strojů, aby jim mohl pomáhat. Jejich fungování ho nadchlo. A od roku 2009 se věnuje orloji u nás nejznámějšímu – tomu na Staroměstské radnici. Stal se totiž dalším v řadě orlojníků. Co jeho práce obnáší? Dřív musel orlojník chodit natahovat hodiny každý den, dneska stačí jednout týdně zkontrolovat, jestli všechno funguje, jak má. Tu je něco potřeba promazat, jindy zase posunout. Petr Skála zná každý kousek historického skvostu. Mimochodem v době svého vzniku byl pražský orloj asi pětadvacátým v Evropě, dnes byste na celé naší planetě marně hledali starší s mechanismem dochovaným v původní podobě. K informacím o stroji přidá pan Skála pár dalších zajímavostí, třeba o okýnkách, ze kterých dnes zdraví přihlížející apoštolové.

MapaOrlojník
videoOrlojník
...
video video

Orlojník

Drahanská vrchovina

Drahanská vrchovina Toulky bílou stopou nabízí v zimních měsících i Drahánská vrchovina. Kolem obce Suchý je připraveno šest udržovaných tras v délce od pěti do deseti kilometrů, které jsou ideální pro začínající běžkaře i pro jejich zkušené kolegy. A samozřejmě si můžeme užít i okolních krás. Těsně například mineme nejvyšší bod vrchoviny, kde se nachází přírodní rezervace. Nedalko od cesty pak také pramení říčka Punkva. Víte, jak přišla ke svému názvu? Pochází za staročeského „ponikev“, což znamená pronikání a propadání. Brzy totiž mizí pod zemí, aby se objevila v jeskyních Moravského krasu. Těšit se můžete také na plavební kanál z 18. století, který sloužil k plavení dřeva z místních lesů až do Boskovic. Zajímavostí je také meteorologický radiolokátor na nejvyšším vrcholu.

MapaDrahanská vrchovina
videoDrahánská vrchovina
...
video video

Drahánská vrchovina

Lyžářská vázání

Lyžářská vázání V muzeu ve Vrchlabí nás čeká výlet do dějin lyžařského vázání. Jejich prvopočátky odhalily archeologické výzkumy. Z nich totiž pocházejí lovecké lyže. Vázání v pravém slova smyslu nemají, lovci se je přidržovali u nohy pomocí madla z prutu. Rychle se tak dokázali nazout i vyzout. První opravdové vázání, které používali lyžaři v Krkonoších, bylo rákosové. Moc toho nevydrželo, a tak bylo na výpravu vždycky zapotřebí přibalit do batohu náhradní na výměnu. Jen o pár let později spatřilo světlo světa vázání bačkorové a na počátku 20. století se objevilo první vázání speciálně pro běžky. Na výstavě samozřejmě nemůže chybět známý Kandahar, který vládl lyžím celé čtvrtstoletí. A prohlédneme si i vázání nejmodernější, které používají lyžaři na svazích dnes.

MapaLyžářská vázání
videoLyžařská vázání
...
video video

Lyžařská vázání

Běžky Zlatý Potok

Běžky Zlatý Potok Absolutního klidu a krásně udržované bílé stopy si užijeme na Tachovsku. Nejzápadnější strojově upravovaná běžecká trasa u nás je nejspíš ta u Zlatého potoka v Českém lese na hranicích s bavorskými sousedy. Auto nás tam nedoveze, pěkný kus musíme po svých. V 18. století tu vyrostly sklárny, kde se vytábělo hlavně tabulové sklo. Koncem devatenáctého století ale provoz utichl a místo se zalíbilo běžkařům. Jenže pak se nadlouho stalo královstvím pohraničníkům a turisté se sem mohli vrátit až o dost později. Na bavorské straně si milovníci zimní přírody mohli užívat ve středisku Silberhütte a po roce 1990 se společně s našimi nadšenci pustili do propojení naší a německé části. Dokonce v místech, kde kdysi stávaly chalupy Zlatého potoka, společně vybudovali jednu, která slouží v zimě běžkařům a v létě cyklistům.

MapaBěžky Zlatý Potok
videoBěžky Zlatý potok
...
video video

Běžky Zlatý potok

Muzeum romské kultury

Muzeum romské kultury Pátrání po romské historii bylo vždy velkým úkolem pro historiky. Do dávných časů i vzdálené země nás zavede také expozice v Muzeu romské kultury v Brně. Dozvíme se tam, že Romové pocházejí pravděpodobně z Indie, čemuž nasvědčuje podobnost jazyka, zvyky i způsob života. K dávné historii se váže zajímavá legenda. Podle ní dostali Romové kdysi od jednoho panovníka zrcadlo. Jenže se pohádali a rozbili ho. Rozlétlo se na tisíc kousků po celém světě a Romové prý musí všechny posbírat, aby se mohli zase jako národ spojit. Zajímavá je i jejich cesta do Evropy. Zhruba v jedenáctém století se usadili v Byzantské říši, kde získali také své asi nejznámější pojmenování – Cikáni. Prozradíme vám samozřejmě, kde má tohle slovo svůj původ. A věnovat se budeme i prvním Romům na našem území.

MapaMuzeum romské kultury
videoMuzeum romské kultury
...
video video

Muzeum romské kultury

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST