Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Kremelský poklad

Kremelský poklad Carskému Rusku vládla tři století dynastie Romanovců. A právě do jejich časů nás zavede výstava, za kterou se vypravíme do Císařské konírny Pražského hradu. Čekají nás tam opravdové poklady, některé z nich jsou mimo zdi Kremlu k vidění vůbec poprvé. A navíc nahlédneme i tak trochu pod pokličku života na carském dvoře. Oči každého návštěvníka asi potěší bohatě zdobené nádoby používané při opulentních hostinách či drahé oděvy panovníků a jejich nejbližších. Zajímavé jsou ale i informace o různých tradicích a obřadech. Dozvíme se například, jak vypadala korunovace, jak se slavilo narození následníka a třeba i to, jak si vlastně ruští carové vybírali své nevěsty. Největším lákadlem jsou bezpochyby carské korunovační poklady. Ani na nich samozřejmě ruští panovníci nešetřili.

MapaKremelský poklad
videoKremelský poklad
...
video video

Kremelský poklad

Harrachov

Harrachov Harrachov a lyže, to je spojení víc než pevné. Na své si v krkonošském městečku přišli vždycky hlavně milovníci běhu a skoku na lyžích. Vedla tudy koneckonců už v roce 1905 trať prvního distančního závodu na našem území, ve dvacátých letech tu měli lyžaři k dispozici první skokanský můstek, který nezůstal osamocený. Vyrostlo tu hned několik skokanských šampionů, na největším můstku padl i světový rekord. Místní však nemyslí jen na vrcholové sportovce. Na své si v Harrachově i okolí přijdou také milovníci výletů na běžkách. My vám nabídneme například cestu podél řeky Mumlavy, na které nás okouzlí i nejvodnatější krkonošský vodopád. Nahlédneme také k polským sousedům, kam nás dovede bílá stopa a přidáme další tipy na výlet.

MapaHarrachov
videoHarrachov
...
video video

Harrachov

Expozice času

Expozice času Ať se nám to líbí nebo ne, čas nám vládne. A čím dál tím neúprosněji ovládá náš život. Malé zastavení nám nabídne expozice ve Šternberku, která je času věnovaná. Projdeme si v ní historií lidstva od Velkého třesku až do atomového věku. Dvě a půl stovky různých exponátů nám připomenou různé pohledy na čas. Budeme se věnovat jeho měření, dávno přežitému i tomu současnému, jeho vědeckému pojetí, ale také ztvárnění jeho pomíjivosti v uměleckých dílech. A nebudeme se jen dívat, expozice nabízí celou řadu možností zapojit se. Můžeme si exponáty osahat i vyzkoušet fungování některých z nich. Nezapomeneme ani na vliv paní Módy, takže se můžeme těšit třeba na hodiny v podobě dělostřeleckého granátu nebo vycházkovou hůl se zabudovanými hodinkami. Zajímavostí je ve Šternberku vystavena spousta, chce to jen najít si na jejich prohlídku čas.

MapaExpozice času
videoExpozice času
...
video video

Expozice času

Muzeum Čtyřlístku

Muzeum Čtyřlístku Přemýšleli jste někdy o tom, kde že se vlastně odehrávají příběhy oblíbených hrdinů Čtyřlístku, tedy Myšpulína, Fifinky, Pinďy a Bobíka? My vám to prozradíme. Třeskoprsky to jsou vlastně Doksy u Máchova jezera, Bezzub je Bezděz a Blaťák samotné Máchovo jezero. Autor populární čtveřice, výtvarník Jaroslav Němeček má v tomhle kraji chalupu, takže se nechal inspirovat. A v Doksech se zase nechali inspirovat slavnými rodáky a založili jim muzeum. Najdeme ho takřka pod střechou knihovny a je to skutečný ráj všech milovníků legendární party. Připomeneme si tu úplné začátky, časy, kdy šly příběhy tak na dračku, že byly podpultovým zbožím a také přípravy filmu, v němž hraje čtveřice hlavní roli. Navíc vás pozveme na jaro, na procházku po naučné stezce, která provede zájemce krajem Fifinky, Myšpulína, Pindi i Bobíka.

MapaMuzeum Čtyřlístku
videoMuzeum Čtyřlístku
...
video video

Muzeum Čtyřlístku

Kováři z Komařic

Kováři z Komařic Manželé Čížkovi v Komařicích na Českobudějovicku udržují při životě tradici černého řemesla. Jaromír se kovářem vyučil a k tomu přidal školu umělecké fotografie, manželku k práci přibral jako pomocníka. V jejich kovárně se rodí fortelné užitečné věci, ale také jemné šperky, na kterých se nezapře vliv ženské ruky. S prací mistra kováře se můžeme setkat i na různých hradech a zámcích. A kousek historie na oplátku zase najdeme u Čížků. Vybudovali totiž malé muzeum, ve kterém chtějí návštěvníkům ukázat, co všechno kováři dovedli a dovedou. Shromáždili v něm například řadu zámků, od gotiky až po současnost a k některým z nich přidají zajímavé příběhy. Prohlédnout si můžeme i kleště, kterými kováři trhali zuby. Ale bát se o svůj chrup při návštěvě u Čížků nemusíte, tuhle práci nechávají odborníkům.

MapaKováři z Komařic
videoKováři z Komařic
...
video video

Kováři z Komařic

Kraj Karla Havlíčka Borovského

Kraj Karla Havlíčka Borovského Karel Havlíček Borovský se narodil v Borové, ta má od roku 1949 jméno slavného rodáka v názvu. Najdeme tu také jeho pomník, školu, do které chodil a faru, kde trávil hodně času. Jednou tam dokonce stonal, protože měl brát léky a jediný, koho poslechl, byl pan farář. Řadu let prožil Karel Havlíček také v nedalekém Německém, dnes Havlíčkově Brodě. Tam ho dali rodiče na gymnázium a dokonce se za ním sami přestěhovali. Dům, ve kterém bydleli, dnes slouží jako expozice. Zařízení připomíná časy, kdy tu Havlíček Borovský pobýval nejen za studií, ale i později, třeba po návratu z Ruska, kde víc než rok působil jako učitel. Tady také zaznamenával zážitky a postřehy ze svého pobytu. Dokonce tu měl velkou lásku, s níž byl i zasnouben, jenže odjezd do Prahy a jeho novinářská práce nakonec způsobily, že ze svatby sešlo.

MapaKraj Karla Havlíčka Borovského
videoKraj Karla Havlíčka Borovského
...
video video

Kraj Karla Havlíčka Borovského

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST