Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Horní Štěpanice

Horní Štěpanice Už jedni z prvních obyvatel západních Krkonoš se usadili v Horních Štěpanicích. To bylo někdy ve třináctém století a hned na přelomu století třináctého a čtrnáctého tu vyrostl hrad. Dlouho patřil pánům z rodu Valdštejnů. Poněkud neobvykle ale společně s kostelem zdobí nejnižší část obce. Ve štěpanických chalupách často zněla hudba, klarinety nebo křídlovky. V jedné z chalup se zase vyráběla honcouvka, kořalka ochucená lesními plody, dokonce někdy i výluhem z nezralých šišek. Dobrotu štěpanického výrobce znali a rádi popíjeli v celých západních Krkonoších. Za krásnými roubenkami s typicky zdobenými štíty se vypravíme i za hranice obce. Zhruba po dvou kilometrech objevíme nejhezčí krkonošskou stavbu, Mikoláškův mlýn, který si samozřejmě prohlédneme a také si povíme o jeho historii.

MapaHorní Štěpanice
videoHorní Štěpanice
...
video video

Horní Štěpanice

Četnické humoresky

Četnické humoresky Prostory brněnského Letohrádku Mitrovských v současnosti nápadně připomínají seriál Četnické humoresky. Stejně jako on vás aktuální výstava zavede do doby, kdy jsme si po rozpadu Rakousko–Uherska založili vlastní sbor ochránců pořadku. Četníci měli dbát především o dodržování zákona na venkově, ale bylo by chybou domnívat se, že řešili jen ukradené slepice nebo bitky. Při procházce výstavou si můžeme udělat představu o tom, jak vypadala tehdejší četnická služebna, ale nahlédneme také do starého obchodu, lékařské ambulance a na závěr dokonce i do kadeřnictví. A nebudeme jen nečinně přihlížet. Zapojíme se do vyšetřování vraždy. Seznámíme se s podezřelými i všemi okolnostmi případu a pokusíme se odhalit pachatele.

MapaČetnické humoresky
videoČetnické humoresky
...
video video

Četnické humoresky

Liběchov a Želízy

Liběchov a Želízy Barokní zámek patří k ozdobám Liběchova na Mělnicku. My si samozřejmě připomeneme, že jeho podoba je dílem slavného architekta Františka Maxmiliána Kaňky a výzdoba v zahradě zase prací Matyáše Bernarda Brauna. Zajímat se ale budeme hlavně o díla sochaře Václava Levého, který právě na liběchovském zámku odstartoval svou uměleckou dráhu. A to tam původně nastoupil jako pomocník do kuchyně. Prozradíme vám, jak se z kuchtíka stal významný umělec, kde všude tvořil, že jeho díla obdivoval i papež či císařovna Sisi. A vypravíme se také kousek dál od Liběchova, do obce Želízy. Tam totiž Václav Levý vytvořil skalní reliéf Čertovy hlavy. Ten odnepaměti zakrývaly vysoké stromy, ale nedávno byly vykáceny a neobvyklé dílo si teď všichni mohou pořádně prohlédnout.

MapaLiběchov a Želízy
videoLiběchov a Želízy
...
video video

Liběchov a Želízy

Vánoční ozdoby z Vizovic

Vánoční ozdoby z Vizovic Vytvořit návrhy na vánoční ozdoby není jen tak. Evropská asociace dekoratérů stanoví barevnost a takzvaná klíčová slova. A pak už přijde na řadu fantazie tvůrce a samozřejmě také šikovné ruce malířek. Ve Vizovicích si na už tradiční výstavě vánočních ozdob prohlédneme ty, které navrhla Iva Mynářová. Na baňky, zvonečky nebo špičky přenesla zamrzlou zahradu s ojíněnou trávou i ptáčky v krmítku. Této tematice vládnou barvy bílá, ocelově modrá nebo fialová. Čeká nás ale také útulné prostředí hájenky nebo zahrada zlatá. Těšit se můžeme i na typicky valašské motivy, tedy na valašský kroj nebo modrotisk. A při obdivování jednotlivých vánočních stromečků si samozřejmě povíme i o tom, jak se návrhy Ivy Mlynářové dostávají na ozdoby, co je pro malířky nejtěžší a co všechno je k jejich práci potřeba.

MapaVánoční ozdoby z Vizovic
videoVánoční ozdoby z Vizovic
...
video video

Vánoční ozdoby z Vizovic

Betlémař Jaroslav Beneš

Betlémař Jaroslav Beneš Betlémů jsme si za léta našeho toulání stačili v předvánočním období prohlédnout celou řadu. Ten, který jsme objevili v Lošticích na Olomoucku u řezbáře Jaroslava Beneše, se ale od těch tradičních přece jen dost liší. Jesličky a hlavní postavičky v něm najdeme samozřejmě také, ale okolo pak navíc spoustu postav, které znají především v okolí. Na Hané nemůže v betlému chybět král Ječmínek, společnost mu pak dělají významné osobnosti minulosti i současnosti a také třeba sousedé. Zpěvák Jaroslav Wykrent drží v ruce vlastnoručně napsané noty, zápasník František Fryštenský je zvěčněn zase s podkovou, protože se učil kovářem a loštický starosta Ctirad Lolek pro změnu cinká klíči od radnice. Na přání známých nakonec Jaroslav Beneš do téhle vybrané společnosti doplnil i sám sebe.

MapaBetlémař Jaroslav Beneš
videoBetlémář Jaroslav Beneš
...
video video

Betlémář Jaroslav Beneš

Muzeum betlémů a podmalby

Muzeum betlémů a podmalby Betlémy patří k Vánocům naprosto neodmyslitelně. Paní Svatavě Vizinové učarovaly natolik, že se pustila do jejich sbírání. Dnes se může pochlubit takřka tisícovkou kousků. Většina z nich je z papíru a pochází z našich krajů, najdou se mezi nimi velké, ale i malinké do krabičky od sirek. A nechybějí ani ztvárnění biblického příběhu s nádechem exotické ciziny. Všechnu tu vánoční krásu si mohou návštěvníci prohlédnout v muzeu v Zábrdí u Husince. Svůj prostor má v téhle expozici i typická šumavská podmalba. Té se totiž paní Vizinová také věnuje. Budeme se dívat, jak obrázky na rubové straně skla vznikají, dozvíme se, že namalovat jeden ve velikosti pohlednice trvá zhruba pět hodin a samozřejmě si dopřejeme taky malý výlet do historie podmalby, která proslavila Šumavu i daleko za hranicemi.

MapaMuzeum betlémů a podmalby
videoMuzeum betlémů a podmalby
...
video video

Muzeum betlémů a podmalby

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST