Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Hrady středohoří

V Českém středohoří najdeme nejen krásnou přírodu, ale také velké množství zřícenin středověkých hradů. Dochovalo se jich tu tolik, že se oblasti někdy dokonce říká Země hradních zřícenin. Hrad Střekov tyčící se nad Ústím nad Labem nebo například Házmburk u Lovosic patří k těm známějším, o dalších desítkách ale návštěvníci kraje většinou moc nevěděli. A tak vzniklo sdružení Hrady Českého středohoří, jehož cílem je upozornit i na ty skoro zapomenuté památky. Jeho členové převzali nad některými hrady patronát. My se za poznáním starých architektonických pokladů vypravíme nejprve do expozice, kterou sdružení připravilo na zámku Skalka. A pak se porozhlédneme po kraji. Nabídneme například kamennou věž, která právě na Skalce zbyla ze starého hradu, nedaleký Košťálov nebo Oltářík.

MapaHrady středohoří
videoHrady Českého středohoří
...
video video

Hrady Českého středohoří

Kojákovice

V muzeích se můžeme dozvědět ledacos zajímavého. To, které zřídili v jihočeských Kojákovicích, například přibližuje dobu, kdy řada místních rodin opustila rodnou zemi a vypravila se do Ameriky. Nejvíc lidí odešlo ve druhé polovině 19.století. V jejich rodném kraji byla nouze o práci, nejstarší potomek zdědil statek a ostatní museli za prací pryč. A navíc v Americe po válce Severu proti Jihu nabízeli přistěhovalcům půdu, což Čechy zvyklé hospodařit, lákalo. V kojákovickém muzeu se seznámíme s několika rodinami, které se v Americe usadily, dozvíme se, kam hlavně mířily, jaké byly jejich kontakty s rodnou zemí a příbuznými a také o jejich příležitostných návštěvách. Prohlédneme si ale i místní architekturu a nabídneme vám projížďku po cyklostezce.

MapaKojákovice
videoKojákovice
...
video video

Kojákovice

Dolní Kounice

Dolní Kounice, které navštívíme na jihu Moravy, jsou prý co do koncentrace památek ve svém katastru druhé v pořadí hned za Českým Krumlovem. Mohou se pochlubit zámkem, několika kostely, synagogou a dokonce i klášterem. Ten prý nechal vybudovat ve 12. století Vilém z Kulína. Tento úkol dostal jako trest od papeže za to, že plenil kláštery. Dle zadání mělo v klášteře pobývat 100 jeptišek, ale ve skutečnosti jich tu žila tak desetina. Klášter zvaný Rosa coeli neboli Růže nebeská sloužil v průběhu staletí i jiným účelům, dnes v něm můžete zažít třeba koncerty. Zajímavá je i synagoga, která bývala svého času jednou z nejvýznamnějších na Moravě, jenže po 2. světové válce se vrátila z koncentračního tábora jediná židovská obyvatelka a ta v Dolních Kounicích dnes nežije. A zmíníme také dolnokounická vína, která chutnala i československým prezidentům.

MapaDolní Kounice
videoDolní Kounice
...
video video

Dolní Kounice

Malá Úpa

Malá Úpa v Krkonoších láká turisty nejen v zimním období. Rodiny s dětmi určitě zaujme pohádková stezka, po které se vypravíme i my. Nejprve se zastavíme v malém muzeu v Informačním centru Horní Malé Úpy. Najdeme tam řadu předmětů, které byly nepostradatelnými pomůckami horalů. Život v horách nám pak přiblíží i desítka zastavení pohádkové stezky. Setkáme se na nich s pohádkami Marie Kubátové, která právě o Krkonoších ráda psala. Navíc jsou všude pro děti připraveny malé úkoly. Odměnou za jejich splnění je pak Maloúpský groš, který si mohou vyzvednout v informačním centru. Cestou se samozřejmě porozhlédneme po Malé Úpě i okolí. Z jediné místní ulice zvané Nové domky se nám například nabídne krásný výhled na Pomezní boudy nebo na Černou horu. A prohlédneme si i staré horské roubenky.

MapaMalá Úpa
videoPohádková stezka v Malé Úpě
...
video video

Pohádková stezka v Malé Úpě

Kolař

Jediného koláře v Česku jsme objevili v Novém Hrozenkově na Valašsku. Pan Augustin Krystyník podědil řemeslo i dílnu po otci. Za vlády komunistů se vyučil a po roce 1990 se pustil do jeho provozování. Vyrábí dřevěná loukoťová kola všeho druhu. Ta k normálním vozům, ale také ke kočárům, hasičským stříkačkám a troufne si i na kola k veteránům. Na jejich výrobě se toho za staletí moc nezměnilo. Základem je železem zpevněná hlava, tedy střed, kola. Do ní je potřeba vyvrtat nebo vydlabat otvory pro paprsky a po jejich osazení přijdou na řadu loukotě, které tvoří obvod kola. Ve finále se pak na loukotě nasadí železná obruč, která dřív bývala prací kováře. Pan Krystyník ale i tohle zvládá sám. Pokud byste vznik kola chtěli vidět na vlastní oči, můžete po domluvě do dílny dorazit.

MapaKolař
videoKolář
...
video video

Kolář

Hruboskalsko

Ještě jednou se vypravíme na Hruboskalsko. Tentokrát bude naším cílem arboretum Bukovina. V místech, kde kdysi stávala stejnojmenná vesnice, ho nechali vybudovat majitelé zámku Hrubá Skála, šlechtický rod Aehrenthalů. Můžeme v něm obdivovat celou řadu exotických rostlin, například sekvojovce obrovské, které sice zatím dorostly jen do výšky šesti metrů, ale v budoucnosti by mohly ještě výrazně poporůst, ve své domovině totiž dosahují až stometrové výšky. Zatím je nejvyšším stromem arboreta jedle obrovská, která měří padesát metrů. Zvláštností je i buk Rohanův, který byl vyšlechtěný pro zámeckého pána na Sychrově. Porozhlédneme se pak po také po okolí. Zavítáme například k usedlosti, která dostala jméno podle sochaře Vojtěcha Kopiceho, který byl jedním z jejích majitelů. A potěšit se můžeme i sochařským dílem. Autor totiž tvořil v nedalekých pískovcových skalách, které ozdobil řadou plastik.

MapaHruboskalsko
videoHruboskalsko
...
video video

Hruboskalsko

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST