Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Advent v Kouřimi

Advent v Kouřimi Adventní období bývalo vždycky časem vánočních příprav. Na ně dohlížela v dobách našich předků řada tajemných postav. My jsme si do současnosti dochovali Mikuláše a jeho obchůzku s čerty a anděly. Dřív ovšem ve staveních vyhlíželi také Barborky. Na svátek této světice obcházely postavy zahalené většinou v bílém hávu a muži se mohli těšit na vyšlehání proutím. Svobodné ženy si zase domů nosily třešňové větvičky, barborky, a doufaly, že jim do Štedrého dne rozkvetou, což bylo signálem, že se do roka vdají. U kostela prý rozhazoval sladkosti Ambrož, který pro ně se shýbající děti vyplácel koštětem. O Luckách jste možná už slyšeli. Ty dohlížely na dodržování zákazu některých domácích prací, hlavně předení. A nejstrašidelnější postavou byla Perchta, která dbala na to, aby byl dodržován půst. Ve skanzenu v Kouřimi si kromě adventních postav představíme i samotnou přípravu Vánoc.

MapaAdvent v Kouřimi
videoAdvent v Kouřimi
...
video video

Advent v Kouřimi

Lužické hory

Lužické hory Do Lužických hor se tentokrát vypravíme za mezinárodní naučnou stezkou, která byla v rámci spolupráce našich a německých ochránců přírody vybudována v roce 2001. Zavede nás na několik zajímavých míst u nás i za hranicemi. Jedním z nich je skalní útvar zvaný Sloní kameny. Název dostal podle vyhlazených kamenů připomínajících sloní hřbety. Pak se přesuneme do německé části hor, kterým se říká Žitavské. Hned za hranicemi nám vyhlídka Fuchskanzel nabídne rozhled do kraje. Podobná místa byla dřív i tady využívána ke stavbě strážních hradů. Doma se ještě zastavíme u Popové skály, na kterou se dřív dalo dostat jen s pomocí lana. Od roku 1904 mohou turisté využít železné schodiště se zábradlím. A při našem toulání vám prozradíme třeba i to, že většinu území Lužických hor tvoří druhohorní pískovce, do kterých později zasáhly vulkanické, tektonické a erozní procesy.

MapaLužické hory
videoLužické hory
...
video video

Lužické hory

Muzeum motocyklů v Lesné

Muzeum motocyklů v Lesné Vůně benzínu a burácení motorů nás, obrazně řečeno, čeká v 1. českém muzeu motocyklů v Lesné nedaleko Vranova nad Dyjí. Vybudoval ho Pavel Holcmann, který si motorky oblíbil už jako kluk. V jeho sbírce převažují stroje značky JAWA. Prozradíme vám, jak slavná továrna vznikla a jak přišla ke svému názvu. I to, že vedle motocyklů vyráběla také auta. Ukážeme vám dva veterány, kteří se narodili právě v továrně JAWA. Nezapomeneme ale ani na další značky motocyků. Pan Holcmann má ve svém muzeu Čézety, Pragovky a také zástupce zahraničních výrobců. Většina exponátů je pojízdných, což znamená, že všechny potřebují před novou sezónou pravidelnou údržbu. Dobijí se akumulátory, vyčistí karburátory, kontakty, zapalování, dofouknou pneumatiky, dolije benzín a hurá na výlet.

MapaMuzeum motocyklů v Lesné
videoMuzeum motocyklů v Lesné
...
video video

Muzeum motocyklů v Lesné

První dámy

První dámy Příběhy československých a českých prezidentů známe většinou velmi dobře. Méně toho už víme o životě jejich manželek, které se musely vypořádat s nelehkou rolí první dámy. Jim je věnována výstava v muzeu v Roztokách u Prahy. Nemůže na ní samozřejmě chybět Charlotte Masaryková, manželka prvního prezidenta samostatného Československa. Tato emancipovaná dáma byla svému manželovi velkou oporou, jenže po roce 1918 už byla nemocná, takže její roli musely převzít dcery. Alice se například věnovala práci v Československém červeném kříži a také chodu prezidentské kanceláře. Nahlédneme i do života dalších prvních dam – Hany Benešové, Marty Gottwaldové a nezapomeneme samozřejmě ani na Olgu Havlovou, kterou připomínají různé osobní předměty i dopisy, na Dagmar Havlovou nebo Lívii Klausovou, která nám představí své každodenní povinnosti.

MapaPrvní dámy
videoPrvní dámy
...
video video

První dámy

Horní Bříza

Horní Bříza Keramické závody v Horní Bříze proměnily na konci devatenáctého století malou obec v průmyslové město. Továrna Johanna Fitze ovládla keramický trh. Rodily se v ní komíny, střešní tašky, kanalizační či hospodářská kamenina, ale také dlažba nebo kachle. V době světové hospodářské krize se tu pak začala vyrábět přenosná žáruvzdorná kachlová kamna. Podmínky pro výrobu byly takřka ideální, kaolin se těžil v nedalekém lomu. A vlastně se tam těží dodnes. Výroba v závodě už sice není tak slavná, ale ty největší poklady z její historie si mohou návštěvníci prohlédnout v místním muzeu. K vidění jsou například obklady chránící už století alpské tunely nebo proslulý místní břízolit. A navíc i už zmiňovaná kamna z doby meziválečné.

V budoucnu by měla kolem Horní Břízy vést naučná stezka, která by představovala místní pamětihodnosti, ale zájemce by dovedla i k lomu.

MapaHorní Bříza
videoHorní Bříza
...
video video

Horní Bříza

Mlýn Dřevíček

Mlýn Dřevíček Mlýn Dřevíček stojí u Velkého Dřevíče na Náchodsku už skoro sto let. Původní dvě stě let starou roubenku s kolem si před koncem první světové války koupil mlynář Ladislav Baudyš, který ji společně s kamarády přestavěl na moderní mlýn. Obilí tu mlel až do začátku druhé světové války. Po zabrání Sudet se většina obyvatel přihlásila k německé národnosti a k českému mlynáři přestali jezdit. Ten nakonec skončil v pracovním táboře. Po válce se sice pustil do obnovy své živnosti, ale krátce po nástupu komunistů skončil s mletím definitivně. Dnes se o mlýn stará jeho vnuk a proměnil ho v muzeum. Návštěvníky nechá nahlédnout do bývalého provozu, ukáže jim technologii, například kapsový výtah, čistírnu nebo rovinný vysévač. A také Francisovu turbínu. My vám k jeho povídání přidáme i pár tipů na výlety v okolí mlýna.

MapaMlýn Dřevíček
videoMlýn Dřevíček
...
video video

Mlýn Dřevíček

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST