27. listopad 2011

Obsah dílu

Advent v Kouřimi — Lužické hory — Muzeum motocyklů v Lesné — První dámy — Horní Bříza — Mlýn Dřevíček

Části dílu

01:24
Advent v Kouřimi
  Adventní období bývalo vždycky časem vánočních příprav. Na ně dohlížela v dobách našich předků řada tajemných postav. My jsme si do současnosti dochovali Mikuláše a jeho obchůzku s čerty a anděly.
  05:12
  Lužické hory
   Do Lužických hor se tentokrát vypravíme za mezinárodní naučnou stezkou, která byla v rámci spolupráce našich a německých ochránců přírody vybudována v roce 2001. Zavede nás na několik zajímavých míst u nás i za hranicemi.
   09:07
   Muzeum motocyklů v Lesné
    Vůně benzínu a burácení motorů nás, obrazně řečeno, čeká v 1. českém muzeu motocyklů v Lesné nedaleko Vranova nad Dyjí. Vybudoval ho Pavel Holcmann, který si motorky oblíbil už jako kluk. V jeho sbírce převažují stroje značky JAWA.
    12:57
    První dámy
     Příběhy československých a českých prezidentů známe většinou velmi dobře. Méně toho už víme o životě jejich manželek, které se musely vypořádat s nelehkou rolí první dámy. Jim je věnována výstava v muzeu v Roztokách u Prahy.
     16:44
     Horní Bříza
      Keramické závody v Horní Bříze proměnily na konci devatenáctého století malou obec v průmyslové město. Továrna Johanna Fitze ovládla keramický trh. Rodily se v ní komíny, střešní tašky, kanalizační či hospodářská kamenina, ale také dlažba nebo kachle.
      20:31
      Mlýn Dřevíček
       Mlýn Dřevíček stojí u Velkého Dřevíče na Náchodsku už skoro sto let. Původní dvě stě let starou roubenku s kolem si před koncem první světové války koupil mlynář Ladislav Baudyš, který ji společně s kamarády přestavěl na moderní mlýn.
       24:14
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        4. prosinec 2011

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám