Nahrávám video

30. říjen 2011

Obsah dílu

Větrný mlýn Ruprechtov — Umělecká kovárna ve Žďárné — Lužické hory — Historie střeleckých spolků v teplickém zámku — Kostel v Přeštici na Klatovsku — Ondříkovský pseudokrasový podzemní systém

Části dílu

01:27
Větrný mlýn v Ruprechtově
  Tento větrný mlýn v je mezi větřáky opravdovou raritou. Jeho vrchol nezdobí tradiční kolo s lopatkami, ale Halladayova turbína, která se na žádném jiném větrném mlýně na světě nedochovala.
  05:02
  Umělecká kovárna ve Žďárné
   Dřív ve Žďárné v Moravském krasu stával například zámek a prý také mlýn. Dnes tam pro změnu najdeme kovárnu. Stavení staré přes půl století, které kdysi dávno sloužívalo jako zájezdní hostinec, v ní proměnil umělecký kovář Jiří Dudek.
   08:39
   Z Jablonného v Podještědí na Ojvín
    Lužické hory nabízejí celou řadu zajímavostí, které můžete prozkoumat i ze sedla bicyklu. My vám nabídneme jeden zajímavý výlet. Začneme v Jablonném v Podještědí, které bývalo kdysi významným centrem na obchodní stezce z Prahy do Žitavy.
    12:30
    Výstava střeleckých terčů
     V teplickém zámku si připomínají slavnou historii střeleckých spolků v okolí. První společenstvo lukostřelců tu vzniklo pravděpodobně už ve 13. století v Hrobu. Na výstavě jsou ovšem představeny malované střelecké terče, které pocházejí z doby o dost mladší.
     16:13
     Přeštický kostel
      Přeštice na Klatovsku se pyšní neobvykle velkým kostelem. Jeho stavbu vedl samotný Kilián Ignác Dientzenhofer, i když ji nestihl dokončit. My vám vysvětlíme, jak malé městečko k tak velkému chrámu přišlo.
      19:57
      Pseudokrasový podzemní systém
       Prozkoumat všechny krásy Českého ráje by zabralo spoustu času. Tentokrát vás zavedeme do Vazoveckého údolí, kde najdeme takzvaný Ondříkovský pseudokrasový podzemní systém.
       23:43
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        6. listopad 2011

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám