Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Hrubá Skála

Hrubá Skála Český ráj patří od roku 1995 ke geoparkům UNESCO. Jeho přírodní krásy obdivují turisté z celého světa. K významným lokalitám patří přírodní rezervace Hruboskalsko, kam se tentokrát společně vypravíme. Prohlédneme si skalní město Dračí skály a hlavně zámek Hrubá Skála. Jeho předchůdcem byl gotický hra nazvaný Skála, který ve 14. století vybudoval Hynek z Valdštejna. Vyrostl na dvou skalních věžích a podle historiků měl pravděpodobně dvě jádra spojená padacími mosty. O přeměnu na zámek se pak postarali majitelé z rodu Smiřických. K zámku patří i hranolová věž. Pokud se po bezmála stovce schodů vypravíte nahoru, čeká vás krásný výhled do širokého okolí.

MapaHrubá Skála
videoHruboskalsko
...
video video

Hruboskalsko

Expozice na tvrzi Žumberk

Expozice na tvrzi Žumberk Rybníky proslulo asi nejvíc Třeboňsko, my vám ale ukážeme, že i na sousedním Novohradsku zanechali páni z Rožmberka velké poklady. Rybniční soustavu i v téhle oblasti budoval jejich věrný rybníkář, slavný Jakub Krčín a propojil ji obdobou Zlaté stoky – Chlupatým potokem. Rybníků bychom tu napočítali na tři stovky. Historii jejich budování návštěvníkům přiblíží expozice na tvrzi Žumberk, která zároveň připomene samotného Jakuba Krčína. Dozvíte se v ní, jaké technické pomůcky měli tehdejší rybníkáři k dispozici a také spoustu zajímavostí o rybách i jejich výlovu. V expozici se taky zatouláme do Dolního Rakouska, autoři nám totiž prozradí, jak je to s rybníky kousek za hranicemi.

MapaExpozice na tvrzi Žumberk
videoExpozice na tvrzi Žumberk
...
video video

Expozice na tvrzi Žumberk

Arboretum Nový Dvůr

Arboretum Nový Dvůr V arboretu Nový Dvůr na Opavsku najdeme na sedm tisíc druhů exotických dřevin. Mezi nejvzácnější tu patří velmi staré exempláře Zmarličníku japonského, který se na podzim pyšní pestrými barvami, ale také tím, že jeho opadané listí voní po jahodách. Najdeme tu i Sekvojovec obrovský, který dorůstá výšky bezmála sto metrů nebo nejstarší dřevinu světa, která se jmenuje Wollemia nobilis. Vzácné druhy bychom mohli vyjmenovávat ještě dlouho, my si ale připomeneme i historii arboreta. Založeno bylo v roce 1958, své základy našlo v rozlehlém krajinářském parku s pětistovkou různých dřevin, který tu od počátku minulého století budoval tehdejší majitel panství Quido Riedl.

MapaArboretum Nový Dvůr
videoArboretum Nový Dvůr
...
video video

Arboretum Nový Dvůr

Rychlebské stezky

Rychlebské stezky Rychlebské stezky na Jesenicku přilákaly za loňský rok přes deset tisíc návštěvníků a zájem pořád roste. I proto se také neustále rozšiřuje nabídka. Na horském kole si tu do divoké přírody mohou po upravených loveckých chodníčcích vyrazit zkušení i méně zdatní bikeři. Hlavně pro ty druhé je určena novinka – trail, který se všemi přejezdy měří necelých dvacet kilometrů. Handicapované milovníky výletů zase určitě poteší trasa, která je provede kolem rybníků v obci Černá Voda. Zapátráme po tom, jak tahle vesnice přišla ke svému jménu a porozhlédneme se také po okolních pamětihodnostech i přírodních krásách. Navštívíme třeba jeden ze skalních útvarů Venušiny misky nebo poutní místo s kostelem Boží Hora.

MapaRychlebské stezky
videoRychlebské stezky
...
video video

Rychlebské stezky

Památník Ferdinanda Porsche

Památník Ferdinanda Porsche Asi nejslavnějším rodákem Vratislavic nad Nisou je Ferdinand Porsche. Narodil se před 136 lety v rodině soukromého klempíře a významného místního občana Antona Porsche, který byl dokonce místostarostou. Předpokládal, že syn po něm převezmě jeho podnikání, ale ten nakonec podlehl kouzlu elektrotechniky. V roce 1900 zkonstruoval svůj první elektromobil. Před druhou světovou válkou se pak pustil do výroby lidového vozu, který ovšem na silnice ve velkém vyrazil až po roce 1945. Jeho Wolkswagen Brouk se stal legendou a mezi milovníky sportovních vozů se pak zase proslavily automobily Porsche. Život a úspěchy Ferdinanda Porsche si připomeneme v novém Památníku právě ve Vratislavicích. V Motoristickém muzeu pak budeme obdivovat několik veteránů značky Porsche.

MapaPamátník Ferdinanda Porsche
videoPamátník Ferdinanda Porsche
...
video video

Památník Ferdinanda Porsche

Poutní cesta z Police nad Metují

Poutní cesta z Police nad Metují Kroky poutníků ze severovýchodních Čech několik stovek let často mířívaly k soše Panny Marie Vambeřické. Poustní cestu vedoucí z Police nad Metují do Vambeřic, dřív slezských dnes polských lemuje celý soubor plastik, které jsou chráněnou kulturně historickou památkou. My se na cestu vydáme od kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují. K jeho chloubám patří ranně gotický portál a také pískovcová křtitelnice nebo malba znázorňující hlavu Ježíše Krista. Kousek od kostela začíná poutní cesta a můžeme si tam prohlédnout nejcennější plastiku celé poutní cesty – sochu sv. Václava z dílny Ferdinanda Maxmiliána Brokofa. Pokračovat budeme údolím, kde cestu lemuje celá řada křížů a zavedeme vás až do Vambeřic. Počátky tradice tohoto poutního místa jsou spojeny se zázračným uzdravením slepého mládence v roce 1218.

MapaPoutní cesta z Police nad Metují
videoPoutní cesta z Police nad Metují
...
video video

Poutní cesta z Police nad Metují

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST