23. říjen 2011

Obsah dílu

Zámek Hrubá Skála — Tvrz Žumberk — Arboretum Nový Dvůr — Rychlebské stezky — Památník Porsche — Vambeřická stezka

Části dílu

01:14
Hruboskalsko
  Český ráj patří od roku 1995 ke geoparkům UNESCO. Jeho přírodní krásy obdivují turisté z celého světa. K významným lokalitám patří přírodní rezervace Hruboskalsko, kam se tentokrát společně vypravíme. Prohlédneme si skalní město Dračí skály a hlavně zámek Hrubá Skála.
  04:51
  Expozice na tvrzi Žumberk
   Rybníky proslulo asi nejvíc Třeboňsko, my vám ale ukážeme, že i na sousedním Novohradsku zanechali páni z Rožmberka velké poklady. Rybniční soustavu i v téhle oblasti budoval jejich věrný rybníkář, slavný Jakub Krčín a propojil ji obdobou Zlaté stoky – Chlupatým potokem.
   08:34
   Arboretum Nový Dvůr
    V arboretu Nový Dvůr na Opavsku najdeme na sedm tisíc druhů exotických dřevin. Mezi nejvzácnější tu patří velmi staré exempláře Zmarličníku japonského. Ten se na podzim pyšní pestrými barvami, ale také tím, že jeho opadané listí voní po jahodách.
    12:16
    Rychlebské stezky
     Rychlebské stezky na Jesenicku přilákaly za loňský rok přes deset tisíc návštěvníků a zájem pořád roste. I proto se také neustále rozšiřuje nabídka. Na horském kole si tu do divoké přírody mohou po upravených loveckých chodníčcích vyrazit zkušení i méně zdatní bikeři.
     16:06
     Památník Ferdinanda Porsche
      Asi nejslavnějším rodákem Vratislavic nad Nisou je Ferdinand Porsche. Narodil se před 136 lety v rodině soukromého klempíře a významného místního občana Antona Porsche, který byl dokonce místostarostou. Předpokládal, že syn po něm převezmě jeho podnikání, ale ten nakonec podlehl kouzlu elektrotechniky.
      19:43
      Poutní cesta z Police nad Metují
       Kroky poutníků ze severovýchodních Čech několik stovek let často mířívaly k soše Panny Marie Vambeřické. Poutní cestu vedoucí z Police nad Metují do Vambeřic, dřív slezských, dnes polských lemuje celý soubor plastik, které jsou chráněnou kulturně historickou památkou.
       23:39
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        30. říjen 2011

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám