Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Zámek Kratochvíle

Zámek Kratochvíle Jihočeský zámek Kratochvíle patří k památkám, které po sobě zanechal slavný rod pánů Rožmberků. Inspirován svými cestami po Itálii si tohle letní sídlo nechal vybudovat nejznámější člen rodu – Vilém. Nemohla mu chybět velká zahrada s částí užitkovou i okrasnou ani vodní příkop. Nejvýznamnější návštěvy z celé Evropy hostil Vilém samozřejmě především v reprezentačních sálech. Tím nejkrásnějším byl sál Zlatý s honosnou výzdobou i cennými uměleckými předměty. Nahlédnout můžeme i do prostor, které užíval poslední z Rožmberků – Petr Vok. Ložnice patří k místům opředeným legendami, ale zajímavá je rozhodně i pracovna připomínající fakt, že Petr Vok byl člověkem velmi vzdělaným a také sečtělým.

MapaZámek Kratochvíle
videoZámek Kratochvíle
...
video video

Zámek Kratochvíle

Karlovarský přístav

Karlovarský přístav Karlovarské léčivé prameny zná nejspíš každý z nás. Málokdo ale ví, že slavné lázeňské město mívalo kdysi také přístav. A dokonce inspirovalo jednu ze saských plavebních společností k pojmenování parníku. Velkým letním lákadlem bývaly také sluneční lázně u Chebského mostu. Na obou březích si tu návštěvníci užívali sluníčka, vody i povyražení. K tomu sloužila například námořnická hospůdka nebo různé pramice a jiné loďky nabízející projížďky po řece. Nahlédneme i za hranice, konkrétně do Drážďan, které s Karlovými Vary mnohé spojovalo. Ze Saska do Karlových Varů jezdívalo hodně hostů, dokonce saský kurfiřt August Silný dal podnět ke vzniku Saského sálu, předchůdce dnešního grandhotelu Pupp.

MapaKarlovarský přístav
videoKarlovarský přístav
...
video video

Karlovarský přístav

Muzeum voskových figurín

Muzeum voskových figurín K vytvoření prvního muzea voskových figurín v Praze inspirovala před lety Zdeňka Kočíka návštěva Amsterdamu a později ještě Paříže. Letos otevřel už čtvrté. Figuríny chtěl kdysi zakoupit, ale nebyly na prodej, tak se musel pustit do výroby vlastních. Nejprve bylo potřeba vyvinout speciální vosk, který půjde nejen dobře tvarovat, ale zvládne také vpichování vlasů a obočí nebo použití make-upu. Pokud vás zajímá, jak taková slavná osobnost z vosku vzniká, společně se poučíme. Dozvíme se i to, že z vosku není figurína celá, tělo bývá ze sádry. A setkáme se samozřejmě s řadou hvězd minulých i současných. Čeká na nás Karel Gott či Tina Turner, do vzdálenější historie nás pak zavedou Karel IV. nebo Rudolf II.

MapaMuzeum voskových figurín
videoMuzeum voskových figurín
...
video video

Muzeum voskových figurín

Zubrnická lokálka

Zubrnická lokálka Máte rádi pohled do krásné krajiny z oken starého vláčku? Pak se s námi vypravte na trať staré zubrnické lokálky. Nejprve sloužívala k přepravě surovin a zboží v těžkých horských oblastech, po válce ale většina továren podél trati skončila a na železnici se vydávali spíš milovníci zdejší krajiny. V roce 1978 pak padlo rozhodnutí o uzavření trati. Krátce poté se ovšem její příznivci pustili do boje o záchranu. Trvalo jim desítky let, než dosáhli svého cíle, trať obnovili a mohli na ni pustit první vlak. Mohou se pochlubit tím, že jejich dráha patří k nejstrmějším, vlaky tu musí překonat pořádné převýšení.

A k jejich chloubám patří i železniční muzeum vybudované na stanici v Zubrnicích, kde nahlédneme do historie téhle tratě i železniční techniky.

MapaZubrnická lokálka
videoZubrnická lokálka
...
video video

Zubrnická lokálka

Husitské muzeum v Táboře

Husitské muzeum v Táboře Za dávnou historií se vypravíme do Tábora. A pokud předpokládáte, že to bude historie husitská, nemýlíte se. Prohlédneme si novou expozici Husitského muzea, která dokáže zaujmout nejen dospělé milovníky dějin, ale také děti. Dozvíme se, jak vypadal Tábor v úplných počátcích husitského hnutí, řeč bude o Janu Husovi, samozřejmě také o proslulém vojevůdci Janu Žižkovi, ale i o tom, jaké byly hlavní cíle jeho bojovníků a jak tohle období českých dějin vnímaly následující generace. Nemineme ani zbraně, které hustiští bojovníci používali. Ti ze selského stavu se nejčastěji oháněli cepy, ale i kosami nebo vidlemi. K profesionálnějším patřily sudlice, kopí a také třeba halapartny.

MapaHusitské muzeum v Táboře
videoHusitské muzeum v Táboře
...
video video

Husitské muzeum v Táboře

Naučná cyklostezka po Strážnicku

Naučná cyklostezka po Strážnicku Na kole se tentokrát projedeme v okolí Strážnice. Nasedneme ve Tvarožné Lhotě, kterou proslavily hlavně oskoruše, tedy stromy, které jsou na Slovácku doma a v téhle obci mají dokonce své muzeum. Pak se kolem starých vinohradů přesuneme do Petrova, kde najdeme unikátní areál malebných vinných sklípků. Budovat se ty nejstarší začaly už v 15. a 16. století, ale původně nesloužily k výrobě a uchovávání vína, nýbrž jako úkryty v době války. Pak se v nich skladovalo obilí, ale také například brambory nebo řepa. V roce 1983 byl celý areál s bezmála osmi desítkami staveb vyhlášen památkovou rezervací. Můžete si sklepy prohlédnout, ale také v nich ochutnat lahodná moravská vína.

MapaNaučná cyklostezka po Strážnicku
videoNaučná cyklostezka po Strážnicku
...
video video

Naučná cyklostezka po Strážnicku

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST