Toulavá kamera

19. červen 2011

26 minut

19. červen 2011

Obsah dílu

Zámek Děčín — Zámek Hořovice — Farní muzeum v Kondraci — Labský důl — Výroba panenek — Zámek Luhov

Části dílu

01:15
Zámek Děčín
  Děčínská dominanta byla z původního přemyslovského královského hradu přestavěna na zámek v 17. století a zhruba o sto let později získala současnou barokní podobu. V posledních letech se na jeho vzhledu i vybavení výrazně podepsali vojáci hned několika armád. Osm desítek let totiž zámek sloužila jako kasárna.
  04:54
  Hrací strojky Hořovice
   V zámku v Hořovicích si můžete vybrat hned z několika prohlídových okruhů. Někdo se vypraví za historií zdejších pánů, těch z Vrbna i Žerotínů. Mnozí návštěvníci si zase rozhodně nenechají ujít expozici starých hraček a také hracích strojků.
   08:34
   Farské muzeum Kondrac
    Do obce Kondrac pod Velkým Blaníkem se vypravíme na prohlídku nově otevřeného farského muzea. Připomeneme si v něm, že tu za bezmála dvě stovky let existence fary působilo hned několik osobností, jejichž význam zasahoval dál za hranice obce. Fary navíc bývaly často jakýmsi centrem kulturního dění.
    12:09
    Labský důl
     Krásnou krkonošskou přírodu budeme obdivovat při procházce Labským dolem. Dozvíme se například, že důl tvaroval skandinávský ledovec, po kterém tu zbyly morénové valy. Na nich narazíme na červenou řasu, která za tepla a vlhka voní po fialkách.
     15:53
     Textilní panenky
      Panenky v různých podobách provázejí dětství malých slečen už po mnoho generací. První zmínky o malých dámských figurkách pocházejí z Egypta. Původně se vyráběly ze dřeva, hlíny nebo kožešiny. V devatenáctém století se pak hitem staly keramické a porcelánové. Nás ale tentokrát budou zajímat hlavně látkové.
      19:33
      Zámek Luhov
       Zámeček v Luhově býval kdysi ozdobou obce na Plzeňsku. Nechybělo ale mnoho a zub času ho mohl ohlodat definitivně. Naštěstí se ho takřka v minutě dvanácté ujala rodina Němcova a pustila se do jeho rekonstrukce. Zajímá vás jaký je rozdíl mezi rozsáhlou opravou chalupy a zámečku?
       23:20
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        26. červen 2011

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám