Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Erbenova stezka

Erbenova stezka Karel Jaromír Erben se narodíl v Miletíně. A v rodném městě také často čerpal inspiraci pro své dílo. I pro to nejslavnější – Kytici. Kde všude se procházel a nacházel motivy jednotlivých básní, o tom se můžeme přesvědčit při procházce naučnou stezkou vedoucích po jeho stopách. Má devět zastavení. Tím prvním je básníkův rodný dům. Ze své komůrky měl krásný výhled až k lesu a možná právě tady ho napadly verše Zlatého kolovratu – okolo lesa pole lán. U studny na Koši zase dřevěná socha připomíná báseň Polednice. U místa zvaného Popraviště si připomeneme krutý osud místní děvečky, který Erben vložil do básně Dceřina kletba. A zajímavých míst nás na naší procházce čeká ještě víc.

MapaErbenova stezka
videoStezka K. J. Erbena
...
video video

Stezka K. J. Erbena

Potštejn

Potštejn Po dávném pokladu, o kterém se dočteme i ve stejnojmenné knize Aloise Jiráska, zapátráme při návštěvě Potštejna. Jenže záhy zjistíme, že zběsilé hledání jednoho z místních pánů způsobil špatně rozluštěný nápis. Pak zavítáme do zámku, jehož předchůdcem byla tvrz. Ta vyrostla v době, kdy hrad začal chátrat a jeho studené zdi se panstvu přestaly zdát pohodlnými k životu. K nejkrásnějším zámeckým prostorám patří Mramorový sál. Nezapomeneme ale ani na pověsti vyprávějící o zdejších pánech. Jeden z nich – Mikoláš z Potštejna byl prý loupeživým rytířem a do boje proti němu se vydal sám Karel IV., tehdy ještě markrabě. I další dávné příběhy si připomeneme v Bubákově, trochu strašidelné expozici ve sklepení zámku.

MapaPotštejn
videoZámek Potštejn
...
video video

Zámek Potštejn

Hasiči na Zbirohu

Hasiči na Zbirohu Máte rádi staré hasičské stříkačky, fascinují vás požární automobily a obdivujete další vybavení a také šikovnost a odvahu hasičů? Tak si nenechte ujít společnou procházku expozicí tehniky, kterou připravili hasiči na Zbirohu na Plzeňsku. Provede nás obdobím od 18. do 20. století. K nejstarším exponátům patří stříkačky smykové, které k ohni dopravovali silní muži, pak přišly na řadu takzvané koněspřežky, které zase tahali koně. Nejstarším zástupcem požárních automobilů pak je Škoda 505, která spatřila světlo světa v roce 1928. K technickým vymoženostem druhé poloviny 20. století patří použití vrtulníků. Ty se začaly zkoušet v roce 1964.

MapaHasiči na Zbirohu
videoHasiči ve Zbirohu
...
video video

Hasiči ve Zbirohu

Svojšín

Svojšín Svojšín na Tachovku má jen necelou pětistovku obyvatel, ale ti se mohou chlubit celou řadou pamětihodností. Tou nejzajímavější a také nejstarší je kostel s románskou věží. Nedávné průzkumy dřeva, které posloužilo jajo stavební materiál, odborníci zjistili, že tu minimálně její část stojí už od roku 1149. Prohlédneme si malá okénka, která sloužila mimo jiné jako střílny. Nahlédneme i do podzemní kobky a projdeme se samozřejmě i kostelem, jehož současná podoba pochází z období baroka. Hned před kostelem pak najdeme smírčí kříž, jeden z nejmenších u nás. A zastavíme se ještě na zámku, kde nás čekají zažloutlé fotky bývalých majitelů panství a také vesnice v dávné podobě.

MapaSvojšín
videoSvojšín
...
video video

Svojšín

Třebívlice

Třebívlice Jednou z nejslavnějších obyvatelek, a nejspíš nejslavnější vůbec, Třebívlic na Litoměřicku byla Ulrika von Levetzow. Velká pozdní láska básníka Johana Wolfganga Goetha se tady usadila nedlouho poté, co se rozhodla odmítnout jeho nabídku k sňatku. Nikdy se neprovdala, na třebívlickém zámku žila až do své smrti, je dokonce pochována na zdejším hřbitově. V bývalém sídle bylo vybudováno malé muzeum, které připomíná její život. Dozvíme se, že ráda vyšívala, zajímala se o přírodu, sbírala minerály a vytvářela herbáře, ale také například podporovala všechno nové. Její sadař například vypěstoval jabloň, jejímž plodům se říkalo granátová jablíčka.

MapaTřebívlice
videoTřebívlice
...
video video

Třebívlice

Cyklostezka Písek – Putim

Cyklostezka Písek – Putim Výlet na kole podél řeky Otavy bude příjemným zpestřením teplých dnů. Pojedeme totiž podél řeky Otavy, proti jejímu proudu. Na cestu vyrazíme z Písku. Ten určitě stojí za prohlídku. My se zastavíme u kamenného mostu, který je nejstarším u nás, za přibrždění stojí i sto let pamatující plovárna na samém kraji města. Cestou podél vody narazíme na Zátavský most. Tudy vedla v květnu 1945 demarkační linie, rozdělující operační pole americké a sovětské armády. A porozhlédneme se samozřejmě i po Putimi. Tady se podle knihy kdysi octl i Haškův voják Švejk. Jak moc ho ale tehdy zajímala dominanta obce, dvojlodní kostelík, to se můžeme jen dohadovat.

MapaCyklostezka Písek – Putim
videoCyklostezka Písek
...
video video

Cyklostezka Písek

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST