Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Dvořákova cesta

Dvořákova cesta Antonína Dvořáka a jeho rodnou Nelahozeves zná snad každý Čech. My vám ale tentokrát nabídneme šanci poznat ji trochu podrobněji a zároveň se projdeme místy, kterými malý chlapec z řeznické rodiny chodíval. Zámek je dominantou obce už od 16. století, z výšky tedy sledoval i narození budoucího hudebního génia. Zavedeme vás ke kostelíčku, kde byl prvorozený syn Antonín pokřtěn a kde také jen o několik let později hrával na varhany. A nemineme ani rodný dům s hospodou, kterou Dvořákovi provozovali. Vydáme se ale i o kousek dál. Díky Dvořákově stezce se můžeme vypravit podél Vltavy, cestou, kterou prý malý Antonín chodíval do Kralup za příbuznými. Procházka potěší nejen milovníky přírody, ale i železnice.

MapaDvořákova cesta
videoNelahozeves
...
video video

Nelahozeves

Stezka Cínovec

Stezka Cínovec Cínovec v Krušných horách býval dlouhá staletí významným místem. Už od středověku se tu těžil cín a i díky jeho bohatým nalezištím se stal Cínovec v 18. století městem. Samozřejmě hornickým. Tyhle časy už minuly, městečko se hodně vylidnilo a slavnou historii připomínalo jen několik stavení a celá řada štol. Před několika lety se ovšem lidé z místního občanského sdružení rozhodli vrátit do města i do okolí život. Pustili se do revitalizace rašelinišť, která patří k místním chloubám. Pamatují už dobu ledovou, ale minulé století jim hodně ublížilo. Snad nejvíc kyselé deště a následná snaha o záchranu, která vedla k jejich vysušení. Při procházce po naučné stezce, která vás kolem rašelinišť provede, se dozvíte spoustu zajímavostí z historie a současnosti. Nabídneme vám i výhled do kraje z vrcholu Komáří vížky.

MapaStezka Cínovec
videoCínovec
...
video video

Cínovec

Hrádek u Nechanic

Hrádek u Nechanic Půdorys motýla s roztaženými křídly je příčinou toho, že se zámku Hrádek u Nechanic říká kamenný motýl. Častěji ale bývá označován jako malá Hluboká, protože byl vybudován také v novogotickém stylu. Stavěn byl pro hraběte Františka Arnošta Harracha a nutno dodat, že na stavbě ani vybavení pan hrabě rozhodně nešetřil. Interiér zdobí předměty dovezené za starých evropských šlechtických sídel. Nejkrásnějším z víc než stovky sálů a komnat je sál zlatý pojmenovaný podle tapet, které byly vyrobeny v Belgii už v sedmnáctém století. Materiálem byla telecí kůže. Za zmínku stojí také sál rytířský, v němž zámecký pán vítal své hosty. Je v něm umístěna obrazová galerie významných členů rodu.

MapaHrádek u Nechanic
videoHrádek u Nechanic
...
video video

Hrádek u Nechanic

Hračky z Albrechtic

Hračky z Albrechtic Prastaré obyčejné jojo se krátce ped druhou světovou válkou stalo největším hitem továrny na výrobu hraček v Albrechticích v Jizerských horách. Vyrobili tu a do světa vyvezli miliony kusů. Sortiment továrny, která byla v té době největší svého druhu v Evropě a zaměstnávala přibližně 1300 lidí, býval ale samozřejmě mnohem pestřejší. Co všechno se tu narodilo, to se dozvíme při návštěvě archivu, kde jsou uchovány modely výrobků od roku 1910. Dochovalo se i staré zařízení, které si mohou návštěvníci prohlédnout při exkurzích. Připomeneme si ovšem i méně slavné časy, kdy se v továrně, víc než hračky pro potěšení dětí, vyráběly zbraně na bojiště druhé světové války.

MapaHračky z Albrechtic
videoTovárna na výrobu hraček v Albrechticích
...
video video

Továrna na výrobu hraček v Albrechticích

Jeskyně na Špičáku

Jeskyně na Špičáku V Jeseníkách zavítáme do Jeskyně na Špičáku. První zmínky o ní jsou staré už bezmála šest století, takže je jednou z nejstarších doložených nejen u nás. Patří také k nejmenším mezi těmi, o kterých víme. Najdeme v ní chodby ve tvaru srdce, díky kterým bývala považována za lidské dílo. Jak neobvyklý tvar vznikl, to se samozřejmě nezapomeneme zeptat. Porozhlédneme se také po nápisech, kterých tu objevíme na čtyři tisíce. Jeskyně totiž často sloužila jako úkryt v dobách válek, i pro ty, kdo prchali před spravedlností. Údajně se v ní dokonce po bitvě na Bílé hoře ukrývali Čeští bratři, kteří tu měli mít i svou modlitebnu. Později zase přítmí jeskyně lákalo zamilované a ti také zanechali stopy.

MapaJeskyně na Špičáku
videoJeskyně na Špičáku
...
video video

Jeskyně na Špičáku

Olomoucí na kole

Olomoucí na kole Olomouckých pamětihodností je celá řada. Pokud si je zatoužíte prohlédnout a zároveň trochu protáhnout tělo, můžete vyrazit na kole. A to dokonce s průvodcem. Ve městě jsou k dispozici hned dvě trasy, na nichž se dozvíte spoustu zajímavostí. Start výjížďky je v centru města u sloupu Nejsvětější trojice zapsaného na Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Neminete samozřejmě ani historický orloj a půvabné barokní kašny. Cesta vás zavede také do míst, kde se potkává církevní a světská historie a kde byl zavražděn král Václav III. nebo ke Kláštěrnímu Hradisku. Dojde i na přírodu. Projížďka Bezručovými sady vás kolem městských hradeb dovede ke korunní pevnůstce, kde vzniká muzeum vojenství.

MapaOlomoucí na kole
videoOlomoucí na kole
...
video video

Olomoucí na kole

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST