29. květen 2011

Obsah dílu

Nelahozeves — Cínovec — Hrádek u Nechanic — Továrna na výrobu hraček v Albrechticích — Jeskyně na Špičáku — Olomoucí na kole

Části dílu

01:23
Nelahozeves
  Antonína Dvořáka a jeho rodnou Nelahozeves zná snad každý Čech. My vám ale tentokrát nabídneme šanci poznat ji trochu podrobněji a zároveň se projdeme místy, kterými malý chlapec z řeznické rodiny chodíval.
  05:07
  Cínovec
   Cínovec v Krušných horách býval dlouhá staletí významným místem. Už od středověku se tu těžil cín a i díky jeho bohatým nalezištím se stal Cínovec v 18. století městem. Samozřejmě hornickým. Tyhle časy už minuly, městečko se hodně vylidnilo a slavnou historii připomínalo jen několik stavení a celá řada štol.
   08:50
   Hrádek u Nechanic
    Půdorys motýla s roztaženými křídly je příčinou toho, že se zámku Hrádek u Nechanic žká kamenný motýl. Častěji ale bývá označován jako malá Hluboká, protože byl vybudován také v novogotickém stylu. Stavěn byl pro hraběte Františka Arnošta Harracha a nutno dodat, že na stavbě ani vybavení pan hrabě rozhodně nešetřil.
    12:40
    Továrna na výrobu hraček v Albrechticích
     Prastaré obyčejné jojo se krátce ped druhou světovou válkou stalo největším hitem továrny na výrobu hraček v Albrechticích v Jizerských horách. Vyrobili tu a do světa vyvezli miliony kusů. Sortiment továrny, která byla v té době největší svého druhu v Evropě a zaměstnávala přibližně 1300 lidí, býval ale samozřejmě mnohem pestřejší.
     16:26
     Jeskyně na Špičáku
      V Jeseníkách zavítáme do Jeskyně na Špičáku. První zmínky o ní jsou staré už bezmála šest století, takže je jednou z nejstarších doložených nejen u nás. Patří také k nejmenším mezi těmi, o kterých víme. Najdeme v ní chodby ve tvaru srdce, díky kterým bývala považována za lidské dílo.
      20:11
      Olomoucí na kole
       Olomouckých pamětihodností je celá řada. Pokud si je zatoužíte prohlédnout a zároveň trochu protáhnout tělo, můžete vyrazit na kole. A to dokonce s průvodcem. Ve městě jsou k dispozici hned dvě trasy, na nichž se dozvíte spoustu zajímavostí.
       24:09
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        5. červen 2011

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám