26 minut

22. květen 2011

Část: Vila Lanna v Bubenči

Obsah dílu

Oppidum Hrazany — Tanaberk — 125 let hasičů ve Žďáru nad Sázavou — Řezbář Tibor Škvarla — Vila Lanna v Bubenči — Sklářská huť Tasta

Části dílu

01:08
Oppidum Hrazany
  Do dávné historie se vypravíme na Sedlčansku. Prohlédneme si keltské oppidum Hrazany, které naši dávní předci vybudovali na ostrohu nad řekou Vltavou. Svou rozlohou takřka čtyřiceti hektarů patřilo k největším na našem území a díky péči Hornického muzea v Příbrami je dnes přístupné návštěvníkům.
  04:54
  125 let hasičů ve Žďáru nad Sázavou
   Staré uniformy, historické fotky, ale také nejrůznější pomůcky a součásti vybavení. To všechno uvidíme na výstavě, kterou u příležitosti 125. výročí od svého vzniku připravil sbor zámeckých hasičů ve Žďáru nad Sázavou. Zajímá vás, proč mají v názvu zámečtí? No proto, že na zámku sídlí.
   08:40
   Tanaberk
    Na kole se tentokrát projedeme krajinou na rozhraní Českého lesa a Šumavy. Naše putování začneme ve Všerubech. Dozvíme se, že právě sem následovala svého muže a také tu tvořila Božena Němcová. V té době vedly kolem Všerub pašerácké stezky do sousedního Bavorska.
    12:37
    Řezbář Tibor Škvarla
     Dřevo se stalo velkou láskou pana Tibora Škvarly. Narodil se sice v Prešově, ale zakotvil nakonec v Praze. Tam také navštívíme jeho dílnu, kde nám předvede něco ze svého řezbářského kumštu. Vytváří například modely pro Pohádkovou zemi Vítězslavy Klimtové, práci na jednom budeme chvíli sledovat.
     16:20
     Vila Lanna v Bubenči
      K architektonickým ozdobám pražské Bubenče patří i Lannova vila, vystavěná v sedmdesátých letech předminulého století. Její stavitelé se tehdy domnívali, že pro budoucí generace budují venkovskou rezidenci s krásným výhledem. Netušili, jak moc se Praha rozroste.
      20:08
      Sklářská huť Milná
       Typické šumavské páteříky, tedy malé skleněné korálky, ale také kytičky, zvířátka, poháry. To všechno vyráběné hezky postaru. Nemluvíme o muzeu ani o pohádce, ale o sklářské huti, kterou vybudoval Jan Stašák v obci Milná u Frymburka.
       23:48
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        29. květen 2011

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám