Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Sovovy mlýny

Sovovy mlýny Mlýn na pražském ostrůvku Kampa stával už ve 14. století. Během husitských válek vyhořel a o jeho obnovu se zasloužil Václav Sova z Liboslavě. Právě po něm se stavba na břehu Vltavy jmenuje. Na mále měla znovu ve druhé polovině 20. století. Mlýnské kolo doklapalo a objekt začal chátrat. Když už mu hrozila demolice, přišla záchrana v podobě proměny v unikátní uměleckou galerii. Do Sovových mlýnů se přestěhovaly sbírky Medy a Jana Mládkových. Můžeme si prohlédnout díla umělců z tzv. Východního bloku, která vznikala v šedesátých až osmdesátých letech minulého století a také sbírku kreseb a obrazů Františka Kupky.

MapaSovovy mlýny
videoKampa
...
video video

Kampa

Zvonaři z Halenkova

Zvonaři z Halenkova Zvonařské řemeslo nepatří dnes rozhodně k těm nejrozšířenějším. O to vzácnější je návštěva dílny, kde velké a krásně znějící zvony vznikají. My jsme jednu objevili v Halenkově. Vládne v ní pan Josef Tkadlec, který převzal pomyslný řemeslný štafetový kolík po svém tatínkovi. Do práce se zapojoval už jako malý kluk, pak vystudoval umělecký design a pustil se do zdobení zvonů. V jeho dílně ročně vznikne kolem padesátky různě velkých zvučných krasavců. Cesta jednoho od zadání až po první zazvonění trvá měsíce. Dozvíme se ale ještě víc, například, jak moc důležité je takzvané žebro, tedy tvar a profil zvonu, ve kterém je vlastně ukryté kouzlo tónů.

MapaZvonaři z Halenkova
videoZvonařství
...
video video

Zvonařství

Parní vlaky

Parní vlaky Parním lokomotivám ve službách naší železnice odzvonilo už v osmdesátých letech minulého století, čas od času se ale na kolejích některý historický exemplář objeví. Než vyrazí na cestu, je pořeba ho pořádně roztopit, což zabere několik hodin. Pokud byste se chtěli vypravit na delší cestu, musíte počítat s velkými zásobami uhlí a také s dostatečným množstvím vody. Když parní lokomotiva Albatros jezdívala do Bratislavy, vozila s sebou uhlí na 500 kilometrů a vodu musela cestou doplňovat. Dnes takhle dlouhé cesty parním lokomotivám už nehrozí, vozí spíš turisty na výletních tratích. Vyrazit na romantickou cestu můžete už o velikonočním víkendu. Směr? Třeba železniční muzeum v Lužné, kde začíná nová sezóna.

MapaParní vlaky
videoParní lokomotivy
...
video video

Parní lokomotivy

Zámek Dobříš

Zámek Dobříš Současná podoba zámku v Dobříši pochází z druhé poloviny 18. století. Sídlo rodu Manfelsdů vystavěné ve stylu rokoka ale mělo hned několik předchůdců. Tím nejstarším, který stával kousek od dnešního zámku, byl gotický hrad. Vystavět ho nechal Jan Lucemburský a dal mu za úkol střežit Zlatou stezku vedoucí z Pasova přes Šumavu do Prahy. Hrad si oblíbil i Karel IV., který sem přesunusul nejvyšší lovčí úřad Koruny české. Při prohlídce zámku si připomeneme bohatou výzdobu i vzácná umělecká díla. Projdeme se také rozlehlou zahradou, která patří k ozdobám zámeckého areálu. Najdeme v ní mimo jiné oranžérii s dochovanými motivy antických fresek.

MapaZámek Dobříš
videoZámek Dobříš
...
video video

Zámek Dobříš

Páni z Kolína

Páni z Kolína Staré časy učarovaly členům skupiny historického šermu a dobové hudby Páni z Kolína, která letos oslaví dvacet let od svého založení. Její členové se věnují různým historickým obdobím, každý rok se zaměří na jednu významnou událost z učebnic dějepisu. Předvádějí souboje, účastní se bitev, vidět je můžete při řadě vekých slavností. Při našem natáčení povyprávěli o tom, co všechno k jejich koníčku patří. Zbraně i další výzbroj, dobové kostýmy a samozřejmě také znalosti o čase, do kterého chtějí diváky zavést. Velký zájem je například o souboje s meči, ale také o ty mušketýrské. A líbí se i představení se starou hudbou. Pokud byste chtěli Pány z Kolína vidět, máte šanci třeba v kině, v pohádce Čertova nevěsta.

MapaPáni z Kolína
videoPáni z Kolína
...
video video

Páni z Kolína

Velikonoce Kovářov

Velikonoce Kovářov Pokud jste se ještě nezačali chystat na Velikonoce, my vám připomeneme, že už jsou doslova za dveřmi. Pro všechny, kdo by si je chtěli užít tradičně postaru, máme pár rad. V Kovářově na jihu Čech se staré zvyky udržely, takže se tam ledacos přiučíme. Dozvíme se, kdy a kam vynášejí Smrtku neboli Moranu, podíváme se, jak se pletou pomlázky a dozvíme se, co všechno patří do klasické velikonoční nádivky, které se na jihu někde říká sekanice a jinde třeba hlavička. No a ještě si vyzkoušíme řehtačky a klepačku neboli kladívko, které musí pořádně rámusit. Velikonoce jsou svátky křesťanskými, takže nezapomeneme ani na zastávku v kostelíku.

MapaVelikonoce Kovářov
videoVelikonoční zvyky
...
video video

Velikonoční zvyky

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST