Nahrávám video

17. duben 2011

Část: Kampa

Obsah dílu

Kampa — Zvonařství — Parní lokomotivy — Zámek Dobříš — Páni z Kolína — Velikonoční zvyky

Části dílu

01:19
Kampa
  Mlýn na pražském ostrůvku Kampa stával už ve 14. století. Během husitských válek vyhořel a o jeho obnovu se zasloužil Václav Sova z Liboslavě. Právě po něm se stavba na břehu Vltavy jmenuje.
  05:10
  Zvonařství
   Zvonařské řemeslo nepatří dnes rozhodně k těm nejrozšířenějším. O to vzácnější je návštěva dílny, kde velké a krásně znějící zvony vznikají. My jsme jednu objevili v Halenkově. Vládne v ní pan Josef Tkadlec, který převzal pomyslný řemeslný štafetový kolík po svém tatínkovi.
   08:54
   Parní lokomotivy
    Parním lokomotivám ve službách naší železnice odzvonilo už v osmdesátých letech minulého století, čas od času se ale na kolejích některý historický exemplář objeví. Než vyrazí na cestu, je pořeba ho pořádně roztopit, což zabere několik hodin.
    12:43
    Zámek Dobříš
     Současná podoba zámku v Dobříši pochází z druhé poloviny 18. století. Sídlo rodu Manfelsdů vystavěné ve stylu rokoka ale mělo hned několik předchůdců. Tím nejstarším, který stával kousek od dnešního zámku, byl gotický hrad.
     16:32
     Páni z Kolína
      Staré časy učarovaly členům skupiny historického šermu a dobové hudby Páni z Kolína, která letos oslaví dvacet let od svého založení. Její členové se věnují různým historickým obdobím, každý rok se zaměří na jednu významnou událost z učebnic dějepisu.
      20:16
      Velikonoční zvyky
       Pokud jste se ještě nezačali chystat na Velikonoce, my vám připomeneme, že už jsou doslova za dveřmi. Pro všechny, kdo by si je chtěli užít tradičně postaru, máme pár rad. V Kovářově na jihu Čech se staré zvyky udržely, takže se tam ledacos přiučíme.
       23:56
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        24. duben 2011

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám