Nahrávám video

24. duben 2011

Obsah dílu

Velikonoce v Kouřimi — Borkovanské kraslice — Figurky ze šustí — Paškály — Křížové cesty — Dřevěné kraslice

Části dílu

01:19
Velikonoce v Kouřimi
  Při návštěvě Muzea lidových staveb v Kouřimi, kam se za vyprávěním o Velikonocích vypravíme, nezapomeneme samozřejmě ani na dobroty, bez kterých si ani dnes neumíme představit sváteční stůl.
  04:58
  Borkovanské kraslice
   K pomlázce dřív patřila vajíčka plněná, duté kraslice přišly do módy později. I ony ale okouzlují koledníky už hodně dlouho. Doslova mistryně jejich zdobení se rodí už po generace v moravských Borkovanech.
   08:36
   Figurky ze šustí
    Kukuřičné šustí využívali naši předci nejprve jako podestýlku pod dobytek. Později z něj začali vyrábět různé potřeby pro domácnost, například košíky. A nakonec se zalíbilo i výtvarníkům. Například Janě Jarkovské, která z něj vyrábí různé figurky.
    12:16
    Paškály
     V Paloníně na střední Moravě najdeme dílnu, odkud do celé naší země, ale i do zahraničí vyrážejí paškály. Pokud náhodou nevíte, co si pod tímhle označením máte představit, tak prozradíme, že svíčky. A ne svíčky obyčejné.
     15:53
     Křížové cesty
      Martínkovice na Broumovsku vznikly už ve 13. století. Dlouho měli místní obyvatelé k dispozici jen dřevěný kostelík. Až v 17. století byl nahrazen kamenným. Jeho patronem je svatý Jiří, kterého připomíná výzdoba v kostele, ale také dřevěná plastika uložená v Broumovském klášteře.
      19:36
      Dřevěné kraslice
       Kraslice nutně nemusí vznikat jen po vyfouknutí vajec. Panu Antonínu Hájkovi v Uherském Hradišti slouží jako materiál dřevo. Nejraději prý má třešňové, javorové nebo ořechové. V jeho dílně si prohlédneme i dvě světové rekordmanky – kraslice, které nemají obdoby.
       23:20
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        1. květen 2011

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám