Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Smržovka

Smržovka Do Smržovky v Jizerských horách nás přilákala turistická cesta nazvaná Smržovský vyhlídkový okruh, která na zhruba třinácti kilometrech představuje hned několik zajímavých míst. Minout nemůžeme místo, kde pramení řeka Nisa. I když na našem území protéká jen její menší část, stojí za zastavení. Pak se porozhlédneme po Smržovce. Zastavíme se v místní chloubě, kostelu svatého archanděla Michaela, který byl vybudován v barokním slohu. Jenže v minulém století vyhořel, a tak musel absolvovat nákladnou rekonstrukci. Dalším naším cílem bude víc než sto metrů dlouhý kamenný most a výhled do kraje si dopřejeme z rozhledny na vrcholu Černé Studnice, kterou nechal německý horský spolek vystavět už před víc než sto lety.

MapaSmržovka
videoSmržovka
...
video video

Smržovka

Rumcajs

Rumcajs Bylo, nebylo, dávno tomu… Tak by mohlo začínat naše putování za příběhem asi nejslavnějšího českého loupežníka Rumcajse. Díky nové expozici, kterou navštívíme v Jičíně, celkem snadno všichni milovníci příběhů se šťastným koncem uvěří tomu, že bylo… Podobu Rumcajsovi, Mance i všem dalším hrdinům Václava Čtvrtka dal Radek Pilař. Jeho ilustrace v Jičíně ožívají a zatahují návštěvníky do děje. A abychom nezůstali jen u zajímavé expozice, porozhlédneme se trochu také po okolí. Chcete vidět, kde Rumcajs ještě jako švec vyráběl boty pro jičínské i přespolní? Je libo prozkoumat loupežnickou jeskyni? Nebo byste se rádi konečně dozvěděli, kde leží ten nebezpečný les Řáholec? Tak dejte na chvíli prostor své fantazii a přidejte se k naší výpravě.

MapaRumcajs
videoRumcajs
...
video video

Rumcajs

Kouty nad Desnou

Kouty nad Desnou V nížinách už sice rozkvétají sněženky a krokusy, ale my vás zavedeme do míst, kde ještě zima rozhodně svou vládu jaru nepředala. Naším cílem jsou Kouty nad Desnou v Jeseníkách. Co vás všechno čeká? Nové běžecké trasy, které vás zavedou až do výšky kolem 1300 metrů nad mořem. A také možnost porozhlédnout se do kraje. Pokud bude přát počasí, dohlédnete nejen k Pradědu, ale v dálce se mohou objevit i vrcholky Krkonoš. Dopřejeme si také jeden zázrak technického světa. Tím je elektrárna Dlouhé Stráně, u které se zastavíme a přidáme pár informací o jejím provozu. A nezůstaneme vám samozřejmě dlužni ani spoustu zajímavostí o historii lyžování v těchto končinách naší země.

MapaKouty nad Desnou
videoSki areál Kouty
...
video video

Ski areál Kouty

Hrad Rabí

Hrad Rabí Hrad Rabí vyrostl nejspíš už na počátku 13. století, i když první písemné zmínky o jeho existenci jsou minimálně o stovku let mladší. Za úkol měl střežit obchodní stezku mezi Sušicí a Horažďovicemi a také nedaleké rýžoviště zlata. Při několika přestavbách byl areál rozšířen například o Břeňkův palác a bylo také zdokonaleno jeho opevnění. Co si můžete prohlédnout dnes? Tak třeba čtyřiadvacetimetrovou věž nebo hladomornu v Břeňkově paláci. Tam je také k vidění expozice starých archeologických nálezů. Zajímavé je i hluboké sklepení. Dělníci, kteří na jeho vykopání pracovali, prý zaplatili životem, aby nemohli prozradit, kde sklepy jsou. A právě na Rabí prý dokonce slavný vojevůdce Jan Žižka přišel o své druhé oko.

MapaHrad Rabí
videoHrad Rabí
...
video video

Hrad Rabí

Technická herna

Technická herna Především milovníky her potěší naše návštěva v brněnském Technickém muzeu. I když je tam k vidění víc než desítka expozic, my se zdržíme hlavně v tamní technické herně. V ní se totiž všichni zájemci mohou přesvědčit o tom, že taková škola hrou je metodou opravdu zajímavou. Každý si může vyzkoušet kladkostroje, vlnostroj, fukar i zapojení jednoduchých elektrických zařízení. Jak který exponát funguje, to se všichni dozvědí z informačních tabulí a teoretické znalosti si následně mohou doplnit doma z učebnic. Technické muzeum letos slaví kulaté padesáté narozeniny a při příležitosti oslav přidá návštěvníkům ještě jednu možnost pohrát si. Nabídne totiž projekt Play, kterou si už užívali Pražané.

MapaTechnická herna
videoTechnické muzeum v Brně
...
video video

Technické muzeum v Brně

Muzeum toalet a nočníků

Muzeum toalet a nočníků Velmi neobvyklou expozici si prohlédneme na tvrzi Třebotov jen kousek od Prahy. Majitel tvrze Jan Sedláček se při rekonstrukci nechal inspirovat objeveným prevetem a také gotickou přístavbou vnější toalety a vybudoval muzeum toalet a nočníků. Do své sbírky postupně získal stovky nočníků. Asi největším unikátem je mezi nimi ten vyrobený pro Napoleona. Císař ho ovšem nikdy nepoužil, protože dekor až příliš připomínal vavřínový věnec a cenzura ho za tehdy už vězněným Napoleonem nedovolila poslat. Při prohlídce muzea se dozvíte také řadu zajímavosti o tom, jak probíhal vývoj zařízení, která používal císař i ten největší chudák. Třeba to, jak přišel nočník ke svému názvu, kde byste našli nejstarší zmínky o nakládání s lidskými odpady a nebo to, že první splachovací záchod použila anglická královna už v 16. století.

MapaMuzeum toalet a nočníků
videoTvrz Třebotov
...
video video

Tvrz Třebotov

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST