Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Olomoucké baroko

Olomoucké baroko Na unikátní výstavu se vypravíme do Olomouce. V muzejních prostorách, ale i v historickém centru města si připomeneme éru baroka. Ve spolupráci hned tří olomouckých muzeí se shromáždilo pět stovek exponátů, které představují duchovní rozměr baroka, ale seznamují návštěvníky také s životem měšťanů v tomto období. Při naší cestě proti proudu času samozřejmě nemineme slavný barokní sloup Nejsvětější Trojice, který je k vidění nejen v reálu, ale také zvěčněný na plátně. Každého návštěvníka zaujme něco jiného, ale určitě byste neměli minou relikviář svaté Pavlíny, patronky města a ochránkyně proti moru. Nebo barokní herbárium, vystavené úplně poprvé.

MapaOlomoucké baroko
videoOlomoucké baroko
...
video video

Olomoucké baroko

Výroba vlček

Výroba vlček Speciální sáňky opatřené lavičkou, řídítky a brzdným mechanismem, kterým se říká vlčky, dorazily do Krkonoš někdy v průběhu druhé poloviny 19. století. Jejich výrobě se věnovala řada truhlářů, dnes zůstal výrobce jediný. Otec a syn Noskové v Roprachticích. Josef Nosek navázal na rodinnou tradici, děti v okolí jezdily už na sáňkách jeho tatínka, který se kolařině vyučil ještě za Rakouska-Uherska. A později se k němu přidal i jeho syn Jan. I když čas sáněk nastává až s prvním vydatnějším sněžením, u Nosků na ně myslí už od léta. To je totiž potřeba vybrat správné dřevo, ze kterého půjdou sáňky dobře vyrobit a budou pak také spolehlivě sloužit.

MapaVýroba vlček
videoVýroba saní vlček
...
video video

Výroba saní vlček

Obří akvárium

Obří akvárium Přenést si malý kousek jižní Ameriky do Hradce Králové napadlo před lety Davida Šmerala. A narodilo se obří akvárium, které představuje desítku druhů obyvatel vod jihu amerického kontinentu. V obrovské nádrži, která pojme 130 tisíc litrů vody, žijí rybky mírumilovné, býložravé, ale i ty pořádně dravé. Některé vyrostly víc, než se píše v knihách. Návštěvníci je mohou sledovat také při krmení, kdy je pořádně rušno. A pokud snad zatouží změnit prostředí, mohou se projít deštným pralesem s řadou vzácných rostlin. Inspirací pro jeho vytvoření byl národní park v Dominikánské republice.

MapaObří akvárium
videoObří akvárium
...
video video

Obří akvárium

Muzeum historických kol

Muzeum historických kol Staré bicykly a kočárky, ve kterých se vozívaly naše babičky nebo maminky. Tak takovéto skvosty budeme obdivovat v muzeu manželů Počepických. Objevili jsme ho v Lokti, v bývalé rychtě vystavěné v 18. století. Historická kola učarovala panu Počepickému už před lety, pak koupil manželce k Vánocům starý kočárek a sbírka se začala rozrůstat i o dětská vozítka. K jejich pýchám patří například originální princeska nebo závodní vysoké kolo značky Expres. Za pozornost určitě stojí také historická dílnička. Dobrou zprávou pro všechny, kteří to mají do Lokte hodně z ruky, je fakt, že muzejní exponáty manželů Počepických jsou mobilní, takže mohou v případě zájmu dorazit i do vašeho města či vísky a udělat radost velkým i malým návštěvníkům.

MapaMuzeum historických kol
videoMuzeum kol a kočárků v Lokti
...
video video

Muzeum kol a kočárků v Lokti

Relikviář svatého Maura

Relikviář svatého Maura Relikviář svatého Maura patří k našim nejvzácnějším památkám. Zdobená skříňka na úschovu ostatků svatých mužů byla vyrobena ve 13. století na objednávku benediktinského opatství. Ve století devatenáctém ji koupil v dosti poničeném stavu šlechtic Alfred de Beaufort a po opravě ji převezl na své sídlo do Bečova nad Teplou. A pak o tomhle skvostu dlouho nikdo nevěděl. Jeho znovuobjevení připomíná detektivku. My si ten příběh vyslechneme od odborníka na slovo vzatého. A relikviář, který pak prošel rukama restaurátorů, si samozřejmě prohlédneme. Učinit tak můžete i vy, protože je vystaven ve Vladislavském sále Pražského hradu.

MapaRelikviář svatého Maura
videoRelikviář svatého Maura
...
video video

Relikviář svatého Maura

Vír

Vír Vír byl zvolen vesnicí Vysočiny roku 2010 a my jsme se při jeho návštěvě přesvědčili, že stojí za zastavení i delší pobytí. Jednou z největších místních atrakcí je umělý ledopád, nejvyšší v Evropě. Jezdí sem na něj trénovat ledolezci a dokonce se tu koná jejich mistrovství republiky. Příjemná je i procházka nebo projížďka podél Vírské přehrady vybudované v roce 1957. V létě stezku využívají hlavně cyklisté, v zimě při přízni počasí zase běžkaři. Zastavíme se i u Vírského mlýnku, který před padesáti lety vyrobil na Rovečínském potoce jako hračku svým dětem pan Navrátil. Dodnes dělá v létě radost místním i turistům.

MapaVír
videoObec Vír
...
video video

Obec Vír

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST