26 minut

23. leden 2011

Část: Relikviář svatého Maura

Obsah dílu

Olomoucké baroko — Výroba saní vlček — Obří akvárium — Muzeum kol a kočárků v Lokti — Relikviář svatého Maura — Obec Vír

Části dílu

01:28
Olomoucké baroko
  Na unikátní výstavu se vypravíme do Olomouce. V muzejních prostorách, ale i v historickém centru města si připomeneme éru baroka. Ve spolupráci hned tří místních muzeí se shromáždilo pět stovek exponátů, které představují duchovní rozměr baroka, ale seznamují také s životem měšťanů v tomto období.
  05:13
  Výroba saní vlček
   Speciální sáňky opatřené lavičkou, řídítky a brzdným mechanismem, kterým se říká vlčky, dorazily do Krkonoš někdy v průběhu druhé poloviny 19. století. Jejich výrobě se věnovala řada truhlářů, dnes zůstal výrobce jediný. Otec a syn Noskové v Roprachticích na Semilsku.
   09:01
   Obří akvárium
    Přenést si malý kousek jižní Ameriky do Hradce Králové napadlo před lety Davida Šmerala. A narodilo se obří akvárium, které představuje desítku druhů obyvatel vod jihu amerického kontinentu.
    12:48
    Muzeum kol a kočárků v Lokti
     Staré bicykly a kočárky, ve kterých se vozívaly naše babičky nebo maminky. Tak takovéhle skvosty budeme obdivovat v muzeu manželů Počepických. Objevili jsme ho v Lokti, v bývalé rychtě vystavěné v 18. století.
     16:32
     Relikviář svatého Maura
      Relikviář svatého Maura patří k našim nejvzácnějším památkám. Zdobená skříňka na úschovu ostatků svatých mužů byla vyrobena ve 13. století na objednávku benediktinského opatství. Aktuálně je vystaven v pražském Vladislavském sále.
      20:24
      Obec Vír
       Vír byl zvolen vesnicí Vysočiny roku 2010 a my jsme se při jeho návštěvě přesvědčili, že stojí za zastavení i delší pobytí. Jednou z největších místních atrakcí je umělý ledopád, nejvyšší v Evropě. Jezdí sem na něj trénovat ledolezci a dokonce se tu koná jejich mistrovství republiky.
       24:11
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        30. leden 2011

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám