Toulavá kamera

17. říjen 2010

27 minut

17. říjen 2010

Obsah dílu

Kamenec v Orlických horách — Výstava: Karel Škréta — Brněnské podzemí — První Valašské Motomuzeum — Lipno — Grabštejn

Části dílu

01:15
Kamenec v Orlických horách
  Kamenec v Orlických horách patří k těm méně známým místům. Bývala to dřevařská vesnička, ve které do druhé světové války žila zhruba stovka německých obyvatel. Po jejich odsunu začaly chalupy chátrat a život sem vrátil až dětský tábor, který funguje od roku 1955 a postupně se proměnil v turistickou základnu.
  05:06
  Výstava: Karel Škréta
   Jedním z nejuznávanějších českých malířů je Karel Škréta. U příležitosti čtyřstého výročí jeho narození připravila Národní galerie velkolepou výstavu, která zaplní jízdárnu Pražského hradu i jízdárnu Valdštejnskou. K vidění na ní budou obrazy z kostelů, galerií i soukromých sbírek.
   08:54
   Brněnské podzemí
    Brňanům i návštěvníkům moravské metropole se pomalu začíná otvírat tamní podzemí. Představíme vám jeho jednotlivé části. Začneme v kostnici u kostela sv. Jakuba, kde se začalo pohřbívat zřejmě už ve 14. století. Pak nahlédneme do sklepa domu Mincmistrů, kde jsou k vidění i fragmenty staré gotické kaple.
    12:42
    První Valašské Motomuzeum
     Pro motorky se Miroslav Tomanec ze Seninky na Vsetínsku nadchl už v dětství. A tahle záliba mu vydržela dodnes. Ve své sbírce má úctyhodné tři stovky veteránů a vzácných kousků. Stovku z nich už vystavuje ve svém muzeu. A ty další čekají na různé opravy, úpravy a návrat zašlého lesku.
     16:37
     Lipno
      Lipenská nádrž patří už léta k oblíbeným výletním cílům. Na své si tu přijdou jachtaři i milovníci dalších vodních sportů, v okolí pak cyklisté i milovníci in line bruslí. V zimě se pak hladina změní ve velké kluziště.
      20:21
      Grabštejn
       Hrad Grabštejn zdobil sever Čech už ve třináctém století. Tehdy patřil rodu Donínů. Renesanční kabát mu při nákladně přestavbě v 16. století oblékl Jiří Mehl ze Střelic. Ale moc dlouho si ho neužil. Peníze nestačily, a tak musel své přepychové sídlo prodat.
       24:10
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        24. říjen 2010

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám