Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Novohradsko

Novohradsko Kraj Novohradských hor s mnoha přírodními krásami a také řadou pamětihodností jsme už také navštívili. Dnes rozšíříme naši nabídku poznávání o tu pro cyklisty, pro které je tu připravena řada tras vedoucích třeba po signálkách vyhrazených dřív hlavně Pohraniční stráži. Zastavíme se také na celnici na hraničním přejezdu Nové Hrady – Pyhrabruck. Nemusíme se ale bát žádné kontroly, celnice se proměnila v základnu pro aktivní turisty, kde si mohou užít zábavu i dobrodružství, ale pejskaři tu například mohou na den nechat odpočívat svého mazlíka, aby s nimi nemusel absolvovat dlouhý výlet na kole.

MapaNovohradsko
videoNovohradsko na kole
...
video video

Novohradsko na kole

Kolín

Kolín Město Kolín vzniklo už ve 13. století. Založil ho nejspíš spolu s mnoha dalšími panovník Přemysl Otakar II. Dlouhou historii připomíná celá řada památek. Nejvíce asi chrám svatého Bartoloměje na náměstí. Jeho stavba byla zahájena po založení města, dokončen byl ale až po požáru v roce 1349 Petrem Parléřem. K ozdobám náměstí patří i radnice, která svou současnou podobu získala v 19. století. A zavítáme také do muzea, které je umístěno v jednom ze středověkých domů a dozvíme se v něm, jak se v Kolíně žilo na přelomu 19. a 20. století.

MapaKolín
videoKolín
...
video video

Kolín

Berlova vápenka

Berlova vápenka Do Třemošnice na úpatí Železných hor tentokrát vyrazíme za historií těžby vápence. V prostorách bývalé Berlovy vápenky tu totiž otevřeli muzeum plné zajímavých exponátů i informací. Vápenka vyrostla na konci 19. století a fungovala až do roku 1960. Obrovské kusy vápence se do ní z lomu dostávaly v devadesáti vozících po bezmála pětikilometrové lanové dráze. Zajímavé bylo i vlastní zpracování. A nutno podotknout, že tady vyrobené vápno bylo žádané i v Praze. Patřilo prý k nejlepším v zemi.

MapaBerlova vápenka
videoBerlova Vápenka
...
video video

Berlova Vápenka

Naučná stezka Máslovice

Naučná stezka Máslovice Máslovice nedaleko Prahy jsou malebnou obcí, do které mnoho návštěvníků láká muzeum másla. Ale název obce nemá s máslem nic společného. Podle všeho totiž pochází od jména dávných majitelů obce a celého panství. My se tentokrát pojdeme po naučné stezce údolím Máslovického potoka. Čeká nás na ní deset zastávek. Seznámíme se například s činností Výzkumného ústavu včelařského, zastavíme se u starého mlýna z 13. století, jehož majitelem se v roce 1893 stal Julius Grégr a skončíme u jednoho z nejstarších přívozů u nás.

MapaNaučná stezka Máslovice
videoMáslovice
...
video video

Máslovice

Značkaři

Značkaři Zhruba tisícovka značkařů Klubu českých turistů má zásluhu na tom, že se po dobře značených cestách dostaneme bez bloudění se spoustě zajímavých míst. Můžeme se pochlubit tím, že naše turistické značení je považováno za jedno z nejlepších na světě. Vést se jím můžeme nechat na zhruba čtyřech desítkách tisícovek kilometrů. A můžeme se spolehnout i na to, že každé tři roky se značení dočká obnovy. První značenou trasou byla cesta z Modřan ke svatojánským proudům. Po ní se mohli turisté vydat už rok po založení Klubu českých turistů, tedy v roce 1889.

MapaZnačkaři
videoZnačkaři
...
video video

Značkaři

Po stopách Zdislavy

Po stopách Zdislavy Svatá Zdislava proslula hlavně svou péčí o všechny potřebné, hlavně chudé a nemocné. Je také patronkou Liberecka, kde její odkaz připomíná několik památek. Jednou z nich je hrad Lemberk. Tam se mladičká dívenka narozená ve významné šlechtické rodině na Moravě vydala za svým manželem Havlem Markvarticem. Místem, kde se mohou lidé poklonit její památce a kde jsou také uloženy její ostatky, je barokní bazilika sv. Vavřince a Zdislavy. Ta vyrostla v 17. a 18. století v místech, kde Zdislava se svým chotěm založila klášter pro mnichy dominikánského řádu – v Jablonném v Podještědí.

MapaPo stopách Zdislavy
videoSvatá Zdislava z Lemberka
...
video video

Svatá Zdislava z Lemberka

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 P ST