Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Králický Sněžník

Králický Sněžník Po naučné stezce Králický Sněžník se projdeme nejmenším pohořím u nás. Jeho příroda si vysloužila vyhlášení národní přírodní rezervací. Na čtrnácti kilometrech stezky nás čeká patnáct zastavení. Jedno například u sochy slona, který je symbolem celého pohoří. Dozvíme se samozřejmě i to, jak se sem dostal. Jedním z nejzajímavějších míst na celé stezce je pramen Moravy. Ten najdeme v nadmořské výšce 1380 metrů. A nepřehlédneme ani vrchol Králického Sněžníku, o který se musíme dělit s polskými sousedy. Zhruba 200 metrů od vrcholku se pak nachází historické trojmezí Čech, Moravy a Slezska.

MapaKrálický Sněžník
videoStezka Králický Sněžník
...
video video

Stezka Králický Sněžník

Údolí Šembery

Údolí Šembery Údolí říčky Šembery ve středních Čechách nedaleko Doubravčic nepatří k největším turistickým atrakcím kraje. My vám ale ukážeme, že za návštěvu určitě stojí. Těšit se můžete nejen na krásnou romantickou přírodu, ale také na exkurzi do starých časů. Při naší procházce si prohlédneme zbytky valů připomínajících, že tu naši předci žili už v osmém století. Ve století čtrnáctém tu pak vyrostl hrad Šember. Ten ovšem nepřežil ani husitské války a později už ho nikdo neobnovil. V historii mnohem mladší, někdy za první republiky se ve zdejší krajině zalíbilo trampům, kteří tu vybudovali osadu.

MapaÚdolí Šembery
videoÚdolí říčky Šembery
...
video video

Údolí říčky Šembery

Muzeum Černého divadla

Muzeum Černého divadla Naše černé divadlo se proslavilo daleko za hranicemi republiky. A nedávno se dočkalo i svého muzea. Je první svého druhu na starém kontinentě a najdete ho v Cholticích na Pardubicku. Dozvíte se v něm o vzniku téhle divadelní disciplíny, která se už skoro řadí mezi padesátníky. Čeká na vás osmistovka loutek, které se díky kouzlení tvůrců při představeních neustále objevují a mizí. Připomenete asi i základní trik fungování černého divadla. Zdánlivě jednoduchý černý samet. A do pohádky vás zavedou i masky z představení o Robinsonovi.

MapaMuzeum Černého divadla
videoČerné divadlo na zámku Choltice
...
video video

Černé divadlo na zámku Choltice

Skanzen Krňovice

Skanzen Krňovice Repliku starého formanského hostince na Špici nebo třeba školu ze Všestar najdete v Podorlickém skanzenu v Krňovicích. Rodina Zárubových v něm už osm let shromažďuje stará roubená stavení, která se jim daří převézt nebo buduje jejich repliky v případech, kde převoz originálů možný není. Pan Záruba a jeho tři synové se věnují renovací starých památek a nedokázali se jen dívat, jak stará lidová stavení chátrají nebo rovnou mizí. Jejich skanzen je mimochodem jediným souborem lidové architektury v Královéhradeckém kraji.

MapaSkanzen Krňovice
videoSkanzen Krňovice
...
video video

Skanzen Krňovice

Louny

Louny Louny pamatují už časy přemyslovských vladařů. Jejich historické jádro je sice malé, ale bývalo velmi dobře opevněné, a tak se příliš nemuselo bát vpádu dobyvatelů. Ani v časech husitských bouří, kdy Louny spolu s Žatcem a Slaným vytvořily vojenský svaz. K chloubám města patří kostel sv. Mikuláše, který je dílem stavitele Benedikta Rejta známého nejvíc vybudováním Vladislavského sálu na Pražském hradě. Z počátku 20. století zase městu zůstala tzv. Kotěrova kolonie, v níž mělo podle plánů vyrůst takřka 150 domků a kompletní vybavení. I když domků bylo nakonec postaveno jen málo přes třetinu, za návštěvu kolonie stojí.

MapaLouny
videoLouny
...
video video

Louny

Výstava hraček

Výstava hraček Ve Valdštejnském paláci v Praze v současné době probíhá výstava hraček. Zastoupeny jsou na ní ty, které reprezentují 19. a 20. století. Už nejstarší z nich dokladují, jak přispívaly k výchově dětí. Pro malé holčičky, budoucí strážkyně rodinného krbu a maminky, byly určeny hlavně panenky a různé dětské pokojíčky. Chlapci se zase už od dětství chystali na roli ochránců. Hráli si například s vojáčky. Na počátku 20. století se objevil trend hraček méně realistických a více uměleckých, probouzejících dětskou fantazii, ale ty pak převálcovali různí dělníci nebo zemědělci s traktory.

MapaVýstava hraček
videoHračky ve Valdštejnském paláci
...
video video

Hračky ve Valdštejnském paláci

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 P ST