Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Naučná stezka v Zahradách

Naučná stezka v Zahradách V Zahradách nedaleko Českého Brodu na Kolínsku se projdeme po několikakilometrové naučné stezce. Její nenáročný terén si užijí i děti a děti se podílely i na informačních tabulích stezky. Je jich celkem pět a dozvíte se na nich řadu zajímavostí o okolní přírodě, ale také o historii. K nejzajímavějším zastávkám patří zbytky hrádku Tuchoraz. Zachovala se z něj vstupní věž, která stojí za prohlídku. Váží se k ní hned dvě pověsti, které vám naše průvodkyně samozřejmě prozradí. A pozveme vás také na zdejší historické slavnosti, které ozdobí konec prázdnin.

MapaNaučná stezka v Zahradách
videoNaučná stezka Zahrady u Českého Brodu
...
video video

Naučná stezka Zahrady u Českého Brodu

Kamenné značení

Kamenné značení Trošku náročnější výšlap nás čeká po hřebenech vrcholků na Broumovsku. Projdeme si desetikilometrovou trasu od polských hranic až ke kapli Hvězda, která se může pochlubit původním turistickým značením vyrytým do skal. Cestu takhle nechali v šedesátých letech 19. století označit tehdejší správci panství benediktýni. Čeká nás na ní hned několik vyhlídek, které odhalí krásy zdejší přírody. Tu první najdeme u Kamenné brány na vrcholku Velké kupy. Mimochodem tady prý kdysi, už v roce 1662, poseděla klášterní vrchnost, která se nechala unášet výhledem. Existuje o tom dokonce písemný záznam, který bychom mohli považovat dokonce za první zmínku o turistice v této oblasti.

MapaKamenné značení
videoCHKO Broumovsko
...
video video

CHKO Broumovsko

Zoopark Chomutov

Zoopark Chomutov Pocit pobytu v divoké přírodě můžete mít při procházce Podkrušnohorským zooparkem v Chomutově. Coby pětatřicátník patří k našim nejmladším zoologickým zahradám, ale svou rozlohou všechny konkurenty trumfne. Těšit se tu můžete na bezmála dvě stovky druhů živočichů z Evropy a Asie. I když tu nenajdete žádné zástupce africké přírody, určitě si užijete. Teď v létě například speciálních nočních projížděk, které mohou být romantické i dobrodružné. A navíc máte v chladnějších večerech větší šanci potkat zvířata než za žhavého dne. Na turisty projíždějící kolem nich jsou už zvyklá, takže se schovávat nejspíš nebudou.

MapaZoopark Chomutov
videoPodkrkonošský zoopark v Chomutově
...
video video

Podkrkonošský zoopark v Chomutově

Toulky po Jizeře

Toulky po Jizeře Zkušení vodáci by možná dali přednost divočejšímu prostředí, pro začátečníky nebo rodiny s dětmi je ale zhruba desetikilometrový úsek Jizery začínající u Malé Skály úplně ideální. Nemusí se bát divoké vody a mohou si prohlédnout okolí. Při troše štěstí tu lze zahlédnout třeba leďnáčky nebo čápy. Černé i bílé. Tahle místa si oblíbila i vydra. A taky koně, kteří se tu rádi chladí i napájejí. Na dně zase určitě nikdo pozorný nepřehlédne lesknoucí se poklady – střípky ze zdejších skláren. Naše plavba skončí u Zrcadlové kozy, což je malá hospůdka připomínající jednu dávnou pověst. Pokud zatoužíte po pohledu z výšin, můžete se ještě vypravit do Betlémských nebo Klokočských skal.

MapaToulky po Jizeře
videoPlavba po Jizeře
...
video video

Plavba po Jizeře

Zámek Bechyně

Zámek Bechyně K nejslavnějším obdobím zámku v jihočeské Bechyni patří období, kdy patřil Petru Vokovi. Ten totiž nechal v módním renesančním slohu přestavět původní gotický hrad ze 13. století a dopřál mu i honosnou výzdobu. Obdivovat budeme iluzivní malby na nádvoří, ale také štukovou výzdobu interiérů. Zajímavá je i galerie dětských portrétů, která nemá v Evropě srovnatelnou konkurenci. Nemineme ani Stromový sál, jehož dominantou je pískovcový pilíř ve tvaru suchého kmene. Na stromy živé se zajdeme podívat do vzkvétajícího anglického parku.

MapaZámek Bechyně
videoZámek Bechyně
...
video video

Zámek Bechyně

Ruční výroba papíru

Ruční výroba papíru Marcela Davidová se do výroby papíru pustila při mateřské dovolené. Hmotu tvořila v kuchyni v mixéru a lila ji ve vaně do síťky proti mouchám. Svým nadšením nakazila manžela a začali výrobu rozšiřovat. Z vlastní domácnosti se přestěhovali do větší výrobny. Jejich sortiment dnes obsahuje třicet druhů papíru vyráběného postupem užívaným už před dvěma tisícovkami let. Pokud vás zajímá, jak se papír rodí a co je k tomu potřeba, pozorně se dívejte. Dozvíte se přitom i něco z historie našeho nejběžnějšího záznamového média.

MapaRuční výroba papíru
videoRuční papírna
...
video video

Ruční papírna

Stopáž27 minut
Rok výroby 2010
 P ST