Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Výstava autíček

Výstava autíček Do sbírky Václava Blažka z Rokytna nahlédneme v Kaňkově sále Východočeského muzea v Pardubicích. Návštěvníkům představuje víc než čtyři tisícovky modelů autíček z druhé poloviny minulého století. První angličáky našel pan Blažek pod vánočním stromkem, když mu bylo osm. Nadchl se pro ně tak, že si žádný jiný dárek nepřál tolik jako malá autíčka. A jejich sbírání ho neopustilo, ani když povyrostl. Nejstarší modely, které jsou na výstavě k vidění, pochází z roku 1952, k zajímavostem patří určitě i exponáty zastupující vojenskou techniku.

MapaVýstava autíček
videoVýstava autíček
...
video video

Výstava autíček

Luhačovské Zálesí

Luhačovské Zálesí V sedle kola se vypravíme na třicetikilometrovou stezku Luhačovským Zálesím. Čekají nás náročnější stoupání i příjemné sjezdy a také cela řada zajímavých zastávek. Místem startu budou Ludkovice s dvěma unikátními torzy dálničních mostů připomínající časy, kdy chtěl Tomáš Baťa pro své zaměstnance stavět silnici dálničního typu mezi Luhačovicemi a Zlínem. Pak se porozhlédneme do krajiny kolem Luhačovické přehrady. A připomeneme si také pár bájí a pověstí s krajem spojených.

MapaLuhačovské Zálesí
videoLuhačovské Zálesí
...
video video

Luhačovské Zálesí

Velhartice

Velhartice Ve Velharticích si připomeneme známého rádce a společníka Karla IV. Buška. Právě jemu zdejší panství kdysi patřilo a díky svým kontaktům pro něj získal mnohá privilegia. My se ale hlavně porozhlédneme po šlechtickém sídle, které v sobě spojuje gotický hrad a renesanční zámek. Jeho největší dominantou je zdejší most vysoký 10 a dlouhý 36 metrů, který nemá v Evropě obdoby. Zastavíme se i v předhradí, kde vyrostl skanzen lidové architektury.

MapaVelhartice
videoVelhartice
...
video video

Velhartice

Aviatici

Aviatici Od prvního veřejného vzletu aeroplánem v roce 1910 uplynulo už sto let, a to je důvod se poohlédnout. A kde jinde by se měli poohlížet víc, než v Pardubicích, kde se náš první slavný aviatik ing. Jan Kašpar narodil. Do jeho časů se můžeme vypravit na výstavě ve Východočeském muzeu, kde si ovšem připomeneme i letecké dění za první republiky nebo druhé světové války. Kromě výstavy připomínající historické mezníky pardubického letectví jsou na celý rok připraveny i další akce, třeba aviatická pouť.

MapaAviatici
videoAviatici
...
video video

Aviatici

Odra

Odra Místa, kde pramení jedna z nejdelších evropských řek Odra, patří k nejkrásnějším v celém jejím povodí. A my se můžeme pyšnit tím, že se nacházejí na našem území. Do devadesátých let byla součástí vojenského prostoru, takže k nim veřejnost nemohla. Dnes však mohou půvabnou krajinu Nízkého Jeseníku obdivovat i nevojáci. Cestou se zastavíme také u několika zajímavých pamětihodností. Jednou z nich je Poutní místo Panny Marie ve skále, jeskyně opředená řadou pověstí.

MapaOdra
videoOdra
...
video video

Odra

Kittelovo muzeum

Kittelovo muzeum Doktor Eleazar Kittel byl podle všeho osobností hodně tajemnou. Říkalo se o něm ledacos, třeba i to, že má spolky s ďáblem. Každopádně dokázal lidi zbavovat nemocí a jiných neduhů. Léčil prý i samotného císaře. Zvláštní byl už jeho dům, velký, třípatrový, připomínající hrad. A legendy se vyprávěly i o pracovně, ve které bývaly lékařovou společností třeba lebky, kostry, ale také různé ampule s neznámým obsahem. Různé zajímavosti o životě a léčení tajemného doktora se dozvíme při prohlídce muzea v Krásné-Pěnčíně.

MapaKittelovo muzeum
videoKittelovo muzeum
...
video video

Kittelovo muzeum

Stopáž27 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín