Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Sběratel šicích strojů

Sběratel šicích strojů Radim Pánek se před lety vypravil na bleší trh v Rakousku. Domů z něj na ozdobu přivezl starý šicí stroj. Nejspíš v té chvíli ani sám netušit, že jednou bude mít z těch strojů celé muzeum. Příbuzní k tomu prvnímu počinu začali přidávat další a brzy se jich nashromáždilo na tři desítky. Reprezentují druhou polovinu devatenáctého a první polovinu dvacátého století. Všechny pracovaly v domácnostech, i když se na nich třeba šilo na zakázku. Dozvíme se také spoustu zajímavostí z historie známé domácí pomůcky. Víte například, že ji v roce 1846 si její vynález nechal patentovat Američan Elias Howe?

MapaSběratel šicích strojů
videoSběratel šicích strojů
...
video video

Sběratel šicích strojů

Zámek Jemniště

Zámek Jemniště Zámek Jemniště je v historických záznamech poprvé zmiňován už v roce 1381. Rod současných majitelů, Sternbergů, se tu zabydlel v roce 1868. Zaznamenána je i kupní cena – 500 tisíc zlatých. Za druhé světové války ale Sternbergové o zámek přišli. Tehdy ho zkonfiskovali nacisté. A o pár let později komunisté. Až v roce 1995 se do péče svých bývalých pánů zase vrátil. V doprovodu dnešního zámeckého pána Jiřího Sternberga se celým zámkem projdeme. Zavítáme například do hlavního reprezentačního sálu s freskovou výzdobou, ale také do rozlehlého parku.

MapaZámek Jemniště
videoZámek Jemniště
...
video video

Zámek Jemniště

Krajem lišky Bystroušky

Krajem lišky Bystroušky Liška Bystrouška nám bude společnicí při toulkách na Olomoucku. I když samozřejmě jen symbolicky. Po jejích stopách se vydáme po turistické stezce dlouhé necelé tři desítky kilometrů. Právě v lesích okolo Loštic byl Bystrouščin skutečný domov a ráj jejích nezbedností. Příběhy téhle lišky kdysi převyprávěl budoucímu malíři Stanislavu Lolkovi hajný z veselské myslivny. Mladý umělec je zvěčnil v obrazovém pojetí a jeho dílem se pak inspiroval spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Můžeme ještě říct, že cestou možná narazíme i na zdomácnělé jeleny Sika.

MapaKrajem lišky Bystroušky
videoKrajem lišky Bystroušky
...
video video

Krajem lišky Bystroušky

Muzeum pálenic

Muzeum pálenic Muzeum pálenic ve Vlčnově je jedním z nejmladších u nás. Připomíná dvě podoby výroby pálenek u nás. Tu oficiální, která se děje ve schválených pálenicích nebo palírnách, ale především tu nepovolenou provozovanou „na černo“. V muzeu se můžete seznámit s řadou podomácku vyrobených destilačních přístrojů a také se spoustou dalších pomůcek, bez kterých by se pálenka z jakéhokoliv ovoce sotva mohla narodit. Kdybyste pečlivě počítali, zjistili byste, že exponátů je v muzeu na sedm set.

MapaMuzeum pálenic
videoMuzeum pálenic Vlčnov
...
video video

Muzeum pálenic Vlčnov

Elektrárna Třeština

Elektrárna Třeština Elektrárna v obci Třeština na Mohelnicku vyrostla v roce 1922. Za její vznik místní vděčí mlynáři Karlu Plhákovi. Už jeho otec se hodně zajímal o elektrifikaci, proudem vybavil svůj mlýn, ale také celou obec. A syn pak otcovy plány dál rozvíjel. Jím vybudovaná elektrárna je dodnes funkční a je navíc zajímavou architektonickou památkou. Vystavěli ji architekti Bohuslav Fuchs a Josef Štěpánek ve stylu rondokubismu. Kdysi elektrárna zvládla zásobovat 70 obcí Mohelnicka a Zábřežska. Vodu k ní přiváděli z řeky Moravy dlouhým kanálem. A za pozornost stojí i zařízení.

MapaElektrárna Třeština
videoElektrárna Třeština
...
video video

Elektrárna Třeština

Muzeum hudby

Muzeum hudby Do Muzea hudby chodí návštěvníci obdivovat hudební nástroje různých výrobců a různého věku. Při prohlídce si málokdo uvědomí, že zub času pracuje a vystavené exponáty čas od času potřebují pomoc odborníků. Ti jsou tady v muzeu dva – Miroslav Kosťun a Petr Šefl. Pouštějí se do oprav i záchrany houslí i dechových nástrojů, jak je právě potřeba. Občas se mění v detektivy, když musejí vypátrat původní podobu nástroje a taky sehnat náhradní díly. Jejich nejdůležitější pomůckou jsou ruce s citem pro jemnou práci, ale používají i moderní techniku.

MapaMuzeum hudby
videoMuzeum hudby
...
video video

Muzeum hudby

Stopáž27 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín