Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Sběratel šicích strojů

Sběratel šicích strojůRadim Pánek se před lety vypravil na bleší trh v Rakousku. Domů z něj na ozdobu přivezl starý šicí stroj. Nejspíš v té chvíli ani sám netušit, že jednou bude mít z těch strojů celé muzeum. Příbuzní k tomu prvnímu počinu začali přidávat další a brzy se jich nashromáždilo na tři desítky. Reprezentují druhou polovinu devatenáctého a první polovinu dvacátého století. Všechny pracovaly v domácnostech, i když se na nich třeba šilo na zakázku. Dozvíme se také spoustu zajímavostí z historie známé domácí pomůcky. Víte například, že ji v roce 1846 si její vynález nechal patentovat Američan Elias Howe?

MapaSběratel šicích strojů
videoSběratel šicích strojů
...
video video

Sběratel šicích strojů

Zámek Jemniště

Zámek JemništěZámek Jemniště je v historických záznamech poprvé zmiňován už v roce 1381. Rod současných majitelů, Sternbergů, se tu zabydlel v roce 1868. Zaznamenána je i kupní cena – 500 tisíc zlatých. Za druhé světové války ale Sternbergové o zámek přišli. Tehdy ho zkonfiskovali nacisté. A o pár let později komunisté. Až v roce 1995 se do péče svých bývalých pánů zase vrátil. V doprovodu dnešního zámeckého pána Jiřího Sternberga se celým zámkem projdeme. Zavítáme například do hlavního reprezentačního sálu s freskovou výzdobou, ale také do rozlehlého parku.

MapaZámek Jemniště
videoZámek Jemniště
...
video video

Zámek Jemniště

Krajem lišky Bystroušky

Krajem lišky BystrouškyLiška Bystrouška nám bude společnicí při toulkách na Olomoucku. I když samozřejmě jen symbolicky. Po jejích stopách se vydáme po turistické stezce dlouhé necelé tři desítky kilometrů. Právě v lesích okolo Loštic byl Bystrouščin skutečný domov a ráj jejích nezbedností. Příběhy téhle lišky kdysi převyprávěl budoucímu malíři Stanislavu Lolkovi hajný z veselské myslivny. Mladý umělec je zvěčnil v obrazovém pojetí a jeho dílem se pak inspiroval spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Můžeme ještě říct, že cestou možná narazíme i na zdomácnělé jeleny Sika.

MapaKrajem lišky Bystroušky
videoKrajem lišky Bystroušky
...
video video

Krajem lišky Bystroušky

Muzeum pálenic

Muzeum pálenicMuzeum pálenic ve Vlčnově je jedním z nejmladších u nás. Připomíná dvě podoby výroby pálenek u nás. Tu oficiální, která se děje ve schválených pálenicích nebo palírnách, ale především tu nepovolenou provozovanou „na černo“. V muzeu se můžete seznámit s řadou podomácku vyrobených destilačních přístrojů a také se spoustou dalších pomůcek, bez kterých by se pálenka z jakéhokoliv ovoce sotva mohla narodit. Kdybyste pečlivě počítali, zjistili byste, že exponátů je v muzeu na sedm set.

MapaMuzeum pálenic
videoMuzeum pálenic Vlčnov
...
video video

Muzeum pálenic Vlčnov

Elektrárna Třeština

Elektrárna TřeštinaElektrárna v obci Třeština na Mohelnicku vyrostla v roce 1922. Za její vznik místní vděčí mlynáři Karlu Plhákovi. Už jeho otec se hodně zajímal o elektrifikaci, proudem vybavil svůj mlýn, ale také celou obec. A syn pak otcovy plány dál rozvíjel. Jím vybudovaná elektrárna je dodnes funkční a je navíc zajímavou architektonickou památkou. Vystavěli ji architekti Bohuslav Fuchs a Josef Štěpánek ve stylu rondokubismu. Kdysi elektrárna zvládla zásobovat 70 obcí Mohelnicka a Zábřežska. Vodu k ní přiváděli z řeky Moravy dlouhým kanálem. A za pozornost stojí i zařízení.

MapaElektrárna Třeština
videoElektrárna Třeština
...
video video

Elektrárna Třeština

Muzeum hudby

Muzeum hudbyDo Muzea hudby chodí návštěvníci obdivovat hudební nástroje různých výrobců a různého věku. Při prohlídce si málokdo uvědomí, že zub času pracuje a vystavené exponáty čas od času potřebují pomoc odborníků. Ti jsou tady v muzeu dva – Miroslav Kosťun a Petr Šefl. Pouštějí se do oprav i záchrany houslí i dechových nástrojů, jak je právě potřeba. Občas se mění v detektivy, když musejí vypátrat původní podobu nástroje a taky sehnat náhradní díly. Jejich nejdůležitější pomůckou jsou ruce s citem pro jemnou práci, ale používají i moderní techniku.

MapaMuzeum hudby
videoMuzeum hudby
...
video video

Muzeum hudby

Stopáž27 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín