27 minut

16. květen 2010

Obsah dílu

Bitva u Kolína — Krojové krejčovství — Vinařice, Libušín — Konvent minoritů — Muzeum dr. Aleše Hrdličky — Na kole do Bochova

Části dílu

01:13
Bitva u Kolína
  Nedaleko Kolína u silnice spojující Prahu s Vídní se v roce 1757 střetly rakouská a pruská armáda. Bitva byla největší jezdeckou srážkou své doby. Padlo při ní přes 13.000 vojáků.
  05:06
  Krojové krejčovství
   Krásné vyšívané kroje si prohlédneme při návštěvě u pana Josefa Míška v Hluku. Lidové kroje mu učarovaly už v dětství a nakonec se pustil také do jejich šití.
   08:37
   Vinařice, Libušín
    Vinařice nedaleko Kladna jsme si nedávno připomněli v souvislosti s jejich hornickou minulostí. Tentokrát se vypravíme do ještě starší historie. Tu připomíná Vinařická hora. Z jejího vrcholu kdysi v třetihorách tekla žhavá láva.
    12:17
    Konvent minoritů
     Řád minoritů založil na počátku 13. století sám František z Assisi. Jejich domovem tedy byla Itálie. Už o necelé čtvrtstoletí později se minorité zabydleli i u nás. Král Václav I. jim dokonce poskytl pozemek přímo v centru města – nedaleko dnešního Staroměstského náměstí.
     16:08
     Muzeum dr. Aleše Hrdličky
      Jedním z nejznámějších vědců českého původů byl dr. Aleš Hrdlička. Narodil se v Humpolci, ale už ve třinácti letech odešel spolu s rodiči do Ameriky. Jeho životní láskou se stala antropologie, kterou také vystudoval.
      19:58
      Na kole do Bochova
       Na kole se tentokrát vypravíme na Karlovarsko. Naším hlavním cílem bude Bochov. Městečko patří dnes k těm méně nápadným a možná až moc klidným. Ve středověku tu bývalo podstatně rušněji.
       23:50
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        23. květen 2010

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám