Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Telč

TelčUž před několika lety jsme společně navštívili Telč. Město je to ale natolik půvabné, že se do něj vrátíme. Povíme si něco o jeho historii a projdeme se po náměstí. Základ současné podoby mu dal v polovině šestnáctého století Zachariáš z Hradce, kterému také náleží zásluhy za přestavbu zámku. Osvícený majitel panství se na svých cestách nechal inspirovat italskou renesancí a tehdy velmi módní styl uplatnil na Vysočině. Podrobněji si prohlédneme některé domy a také farní kostel sv. Jakuba. Pamatuje už hodně, před stovkami let se v něm dokonce konala jednání císaře Zikmunda Lucemburského s vyslanci.

MapaTelč
videoTelč
...
video video

Telč

Umělecký kovář

Umělecký kovářV obci Saky na Kladensku nahlédneme do dílny uměleckého kováře Stanislava Rovného. Vystudoval sice hutní průmyslovku, ale léta strávil u filmařů a znalosti ze studií oprášil až před dvanácti lety. A kovařině docela propadl. K jeho nejznámějším výrobkům patří větrní kohouti, dýky z damaškové oceli a také růže. Stopy jeho práce bychom našli například na Týnském chrámu v Praze nebo na kašně v Jindřichově Hradci. Nahlédnout mu pod ruce můžete v létě při různých akcích, na nichž se scházejí mistři kovářského řemesla.

MapaUmělecký kovář
videoUmělecký kovář
...
video video

Umělecký kovář

Korálkářky

KorálkářkyKorálky lidé používali už v pravěku. Nejen jako ozdobu, ale také jako talisman. Statečnou parádou se staly poté, co se začaly vyrábět ze skla. Výroba skleněných korálků a jejich navlékání má dlouhou tradici například na Jablonecku. My se vypravíme do Vysokého nad Jizerou a budeme se zajímat o to, jak moc se za léta změnila technika výroby i navlékání. Paní Blažena Škrabálková navléká už víc než šedesát let, takže může vzpomínat a má co porovnávat.

MapaKorálkářky
videoKorálky
...
video video

Korálky

Výstava sv. Václav

Výstava sv. VáclavO svatém Václavovi toho bylo napsáno už hodně. I ve středověku. S řadou zajímavých rukopisů, které svatého Václava zmiňují, se můžete setkat na výstavě, kterou pořádá Národní muzeum v Praze. K nejzajímavějším exponátům patří například iluminovaný rukopis z 16. století nazvaný Život a utrpení svatého Václava. A pak také vzácná ostatková busta, kterou nechal vyrobit Vladislav Jagellonský. Není samo sebou, že se jí říká ostatková, ukrývá totiž tři zuby, které patřily českému knížeti.

MapaVýstava sv. Václav
videoKníže Václav
...
video video

Kníže Václav

Hradec Králové

Hradec KrálovéHradec Králové patřil k významným královským městům a býval také věnným městem českých královen. I proto v něm najdeme řadu zajímavých pamětihodností. Namátkou se zastavíme u Bílé věže a také u sousední katedrály svatého Ducha. Řada krás starého města je ale před zraky kolemjdoucích ukryta za dveřmi, vraty či branami. Pokud zatoužíte nahlédnout do míst, která připomínají dávnou historii, ale běžně vidět nejsou, máte šanci s naší kamerou. Například do starých dvoupatrových sklepů, které sloužily ke skladování piva, ale i k ochraně cenností ve válečných časech.

MapaHradec Králové
videoHradec Králové
...
video video

Hradec Králové

Loupeživí rytíři

Loupeživí rytířiJestli už se vám stýská po výletech v sedle kola, pak pro vás máme jeden zajímavý tip. V nejzápadnější části naší republiky se můžete vypravit po stopách loupeživých rytířů z Najperku. V kraji kdysi řádili hodně urputně, dokonce proti nim sám Karel IV. vyslal své vojáky. Na své loupeživé výpady vyráželi z hradu Neuberg, z něhož se ovšem dochovalo už jen něco málo zdí a věž. Líp dodal kostel, který stojí vedle torza hradu dodnes. Loupeživí rytíři ho dokonce samo zkrášlovali. Na cestě nás čekají i další zajímavosti, například Nebesa.

MapaLoupeživí rytíři
videoNeuberg
...
video video

Neuberg

Stopáž27 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín