18. duben 2010

Obsah dílu

Telč — Umělecký kovář — Neuberg — Kníže Václav — Korálky — Hradec Králové

Části dílu

01:21
Telč
  Už před několika lety jsme společně navštívili Telč. Město je to ale natolik půvabné, že se do něj vrátíme. Povíme si něco o jeho historii a projdeme se po náměstí. Základ současné podoby mu dal v polovině šestnáctého století Zachariáš z Hradce, kterému také náleží zásluhy za přestavbu zámku.
  05:17
  Umělecký kovář
   V obci Saky na Kladensku nahlédneme do dílny uměleckého kováře Stanislava Rovného. Vystudoval sice hutní průmyslovku, ale léta strávil u filmařů a znalosti ze studií oprášil až před dvanácti lety. A kovařině docela propadl.
   09:10
   Neuberg
    Jestli už se vám stýská po výletech v sedle kola, pak pro vás máme jeden zajímavý tip. V nejzápadnější části naší republiky se můžete vypravit po stopách loupeživých rytířů z Najperku. V kraji kdysi řádili hodně urputně, dokonce proti nim sám Karel IV. vyslal své vojáky.
    12:59
    Kníže Václav
     O svatém Václavovi toho bylo napsáno už hodně. I ve středověku. S řadou zajímavých rukopisů, které svatého Václava zmiňují, se můžete setkat na výstavě, kterou pořádá Národní muzeum v Praze.
     16:44
     Korálky
      Korálky lidé používali už v pravěku. Nejen jako ozdobu, ale také jako talisman. Statečnou parádou se staly poté, co se začaly vyrábět ze skla. Výroba skleněných korálků a jejich navlékání má dlouhou tradici například na Jablonecku.
      20:34
      Hradec Králové
       Hradec Králové patřil k významným královským městům a býval také věnným městem českých královen. I proto v něm najdeme řadu pamětihodností. Namátkou se zastavíme u Bílé věže a také u sousední katedrály svatého Ducha.
       24:19
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        25. duben 2010

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám