Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Křížovníci

Křížovníci V Praze navštívíme sídlo Řadu křížovníků. Existuje už od 13. století a jeho zakladatelkou byla Anežka Přemyslovna. Křížovníci jsou jediným mužským řádem, který založila žena. A dala jim za úkol péči o nemocné. Jak se řád rozrůstal, bratři působili až takřka v šedesáti nemocnicích, a to nejen u nás. Hned ve svých počátcích dostal řád šanci vybudovat si klášter na významném místě u Vltavy přímo u Juditina mostu. Bratři měli dokonce za úkol o most se starat a měli také právo vybírat na něm mýtné. Areál patřící řádu se za staletí samozřejmě výrazně proměnil a my si ho společně prohlédneme.

MapaKřížovníci
videoKřížovníci
...
video video

Křížovníci

Ringelland

Ringelland Milovníci zvířat a jejich vystoupení si přijdou na své při návštěvě Ringellandu. V areálu statku na kraji Habrkovic u Týnce nad Labem se usadil cvičitel Ivan Ringel se svými „mazlíčky“. Provede nás mezi nimi a povypráví. Například o tom, kolik generací tygrů odchoval a vycvičil. Do cvičení na první pohled roztomilých šelem se pustil i jeho syn Jan. A druhý syn Tomáš zase cvičí další zvířata. Třeba jejich krále – lvy. Výsledky své práce a kumšt svých čtyřnohých svěřenců pánové rádi předvádějí i veřejnosti, a tak na neděle chystají vždycky vystoupení.

MapaRingelland
videoRingelland
...
video video

Ringelland

Skanzen Stříbro

Skanzen Stříbro Město Stříbro na západě Čech bývalo po staletí městem horním. Stříbrná horečka v něm vypukla už před polovinou 12. století a těžilo se tu až bezmála do konce 20. století. Stříbro se tímto stalo vlastně rekordmanem, protože nikde jinde u nás se poklady země netěžily tak dlouho. Před několika lety se opuštěných štol ujal Hornicko-historický spolek Stříbro a pustil se do budování skanzenu. Ten pamětníkům připomíná a ostatním ukáže, jak vlastně těžba vypadala a co všechno museli horníci absolvovat.

MapaSkanzen Stříbro
videoSkanzen Stříbro
...
video video

Skanzen Stříbro

Výstava hraček

Výstava hraček V království hraček se proměnila zámecká galerie v Telči. Právě v ní totiž probíhá výstava „Hračky nestárnou“. Představuje hračky, které používaly děti ze šlechtických rodin, ale i děti z chudších vrstev. Hračky malých šlechticů byly zapůjčeny z různých hradů a zámků v jižních Čechách, například z Červené Lhoty nebo z Českého Krumlova. Hodně exponátů pochází ze soukromé sbírky Miroslavy Pecháčkové. Najdete mezi nimi třeba dřevěný bagr z časů první republiky nebo panenky. Dobu mladší připomíná mimo jiné stavebnice Merkur.

MapaVýstava hraček
videoVýstava hraček
...
video video

Výstava hraček

Muzeum Pragovek

Muzeum Pragovek Pokud patříte mezi milovníky automobilových veteránů, neváhejte a vypravte se s námi do muzea Pragovek ve Zbuzanech u Prahy. Nápad sbírat staré Pragovky se v hlavě majitele muzea Emila Příhody zrodil už před desítkami let a ve shánění automobilů byl docela úspěšný. Vlastního muzea se ale dočkal až na přelomu 20. a 21. století. Při prohlídce si připomeneme historii slavné továrny, ale také další její výrobky. Pragovka totiž zásobovala trh i třeba pračkami nebo ledničkami. A objevíme samozřejmě i nějaký ten opravdový unikát.

MapaMuzeum Pragovek
videoMuzeum Pragovek
...
video video

Muzeum Pragovek

Ostaš

Ostaš Několik skalních útvarů na východě Čech jsme už navštívili. Tentokrát zavítáme do skalního města Ostaš, které je oblíbeným cílem turistů, ale také horolezců. Připomeneme si pověsti, které se ke zdejším skalám váží, a zastavíme se také na úpatí hory Ostaš, kde kdysi stávala dřevorubecká osada. Zanikla sice už v 15. století, ale několik staveb ji připomíná dodnes. A rozhlédneme se také do kraje. Četné vyhlídky nabízejí pohled na Orlické hory i Krkonoše. A při přízni počasí se dá dohlédnout ještě dál.

MapaOstaš
videoOstaš
...
video video

Ostaš

Stopáž27 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín