Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Šikmá věž

Šikmá věž K nejznámějším turistickým atrakcím starého kontinentu patří šikmá věž v Pise. Mnohem méně známá je podobně nakloněná věž kostela Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem. Přitom je čtvrtou nejšikmější věží v Evropě, na šedesáti pěti metrech své výšky se vychyluje o celé dva metry a jeden centimetr k tomu. Jedním z evropských unikátů ji učinily nálety na konci druhé světové války. Pár dní to vypadalo, že se po výbuších v těsné blízkosti věž zřítí, nakonec to ale ustála a po několika letech záchranných prací získala zase narušenou stabilitu. Zatím ji návštěvníci mohou obdivovat jen z venku, ale my nahlédneme i dovnitř.

MapaŠikmá věž
videoŠikmá věž v Ústí nad Labem
...
video video

Šikmá věž v Ústí nad Labem

Vojenské muzeum

Vojenské muzeum Díky nadšení členů Klubu vojenských historických vozidel v čele s Ivanem Herákem před pěti lety ožila kasárna ve Zdicích na Berounsku. Nastěhovala se do nich nejen vozidla, která sloužila ve válce, ale také různé součásti armádní výstroje a také zbraně. Při prohlídce si představíme unikátní válečné veterány, ale také vybavení, které sloužilo v armádě až do devadesátých let minulého století. Většinu vozidel museli pánové ze zmíněného klubu nejdřív pořádně opravit a dát do kupy. Zajímavostí je také sbírka kulometů a doslova raritou pak stanice družstva Stráže obrany státu z roku 1939.

MapaVojenské muzeum
videoVojenské muzeum ve Zdicích
...
video video

Vojenské muzeum ve Zdicích

Šumavské Hůrky

Šumavské Hůrky V nížinách už vládne jaro, ve vyšších polohách ale ještě zdaleka nekončí čas zimních radovánek. My toho využijeme a bílou stopou se chvíli budeme toulat na Šumavě kolem Hůreckého vrchu nedaleko Prášil. Zavzpomínáme na časy, kdy v téhle oblasti začínal vojenský újezd a dál se nesmělo. Ale i na doby mnohem starší, kdy se ve zdejších končinách dařilo sklárnám. Dokonce se právě odsud vyvážela benátská zrcadla do celého světa. Ruch, který tu vládl kdysi, odvál čas. Ale turisté tu i tak mají co obdivovat.

MapaŠumavské Hůrky
videoŠumavské Hůrky
...
video video

Šumavské Hůrky

Po stopách pašeráků

Po stopách pašeráků Časy, kdy pašeráci přebíhali přes krkonošské vrchy do Polska a vozili odtamtud zboží, patří už minulosti. Zahalené postavy na prvních lyžích s krosnami na zádech, které se snažily vyhnout všem „financům“, známe spíš z filmů. Při našem výletu do Rokytnice nad Jizerou a jejího okolí se projdeme místy, kde pašeráci bývali k vidění poměrně často. V muzeu ve Vysokém nad Jizerou, kde naši výpravu začneme, se trochu poučíme o tom, jak to s pašováním bývalo. A pak vás zavedeme na stezku vedoucí místy, kterými černé zboží putovalo přes hranice a horami k nám.

MapaPo stopách pašeráků
videoPašerácká stezka
...
video video

Pašerácká stezka

Čechův mlýn

Čechův mlýn Mlýn na elektrický pohon, historicky první v celém Československu, navštívíme na Berounce. V Čechově mlýně ve Šlovicích začala mlýn pohánět elektřina už v roce 1911. A mlýn pak začal elektřinou zásobovat i několik sousedních obcí. Čechovi ve svém mlýně vyrábějí elektřinu s malými přestávkami dodnes. A současný majitel navíc v mlýně vybudoval elektroskanzen. Jsou v něm k vidění staré přístroje, generátory, pojistky a další předměty z časů, kdy sem do kraje jezdíval a se strýčkem dnešního majitele rybařil i slavný spisovatel Ota Pavel.

MapaČechův mlýn
videoČechův mlýn ve Šlovicích
...
video video

Čechův mlýn ve Šlovicích

Výstava hodin

Výstava hodin Hodiny z různých časů a v různém provedení najdeme pohromadě na zámku v Jindřichově Hradci, kde právě probíhá výstava historických hodin. Mezi exponáty jsou k vidění přístroje, které měřily čas panstvu na zámku Hluboká nebo na Červené Lhotě. Obdivovat můžeme ale například také krásné renesanční hodiny. A samozřejmě se dozvíme něco z historie měření času, která je pravděpodobně dlouhá už čtyři tisíce let. Víte třeba, že pro nás samozřejmé dělení dne na 24 hodin se v Evropě užívá až od středověku?

MapaVýstava hodin
videoHodiny v Jindřichově Hradci
...
video video

Hodiny v Jindřichově Hradci

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín