Nahrávám video

14. březen 2010

Obsah dílu

Obec Kamýk — Jan Becher muzeum — Muzeum regionu Valašsko — Malá Úpa — Fabri Armorum — Hornický skanzen Mayrau

Části dílu

01:15
Obec Kamýk
  Kamýk na Litoměřicku je prý nejmalebnější obcí Českého Středohoří. Zdobí ho rozlehlé sady a také tajemná zřícenina nad obcí. Hrad, ze kterého zůstalo už jen torzo, nechalo prý místní panstvo vystavět už na počátku 14. století. Tehdy ho alespoň poprvé zmiňují historické dokumenty.
  04:58
  Jan Becher muzeum
   Karlovarská anglická hořká nebo třeba žaludeční hořká. Tak se v úplných počátcích říkalo léku, ze kterého se časem stal slavný bylinný likér Becherovka. U jeho zrodu stála, jak také jinak, rodina Becherů.
   08:41
   Muzeum regionu Valašsko
    Podle statistických údajů se v Beskydech vyskytuje kolem desítky rysů, zhruba pět vlků a přibližně stejně medvědů. Setkat se s nimi, bez obav o život, můžete na putovní výstavě, která právě probíhá v muzeu ve Valašském Meziříčí. K vidění jsou totiž četná svědectví o tom, že v Beskydech opravdu žijí a také o tom, jak vlastně žijí.
    12:28
    Malá Úpa
     Nejen za zimními sporty se vypravíme do Malé Úpy. Zajímavosti, které stojí za pozornost, tam najdeme celou řadu. Obecní radnice je například nejvýše položenou v České republice. Leží v horní části Malé Úpy v nadmořské výšce 1050 metrů. Do katastru obce patří také nejvyšší hora u nás Sněžka.
     16:18
     Fabri Armorum
      Jiřímu Kronďákovi učarovaly zbraně. A ne jen tak ledajaké. Už od dětství má slabost pro ty historické. A slabost je to tak velká, že se věnuje jejich výrobě.
      19:57
      Hornický skanzen Mayrau
       Historie černého Kladenska, tedy známé těžební oblasti černého uhlí, se začala psát v roce 1772, kdy při kácení stromů narazili pánové Oplt a Burger na první hromádku uhlí. Určit ale netušili, jak moc černé uhlí Kladensko proslaví.
       23:45
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž25 minut
        Další díl
        21. březen 2010

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám