Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Hrad Svojanov

Hrad Svojanov Hrad Svojanov nechal na pomezí Čech a Moravy vybudovat Přemysl Otakar II. Měl za úkol střežit obchodní stezku, na kterou shlížel z pěkně vysokého nadhledu. A měl také chránit naší zem před případnými útoky nepřátel. Slavné časy prožíval hrad, který se zpočátku jmenoval Fürstenberg, například v době, kdy ho užíval Záviš z Falkenštejna. Po roce 1910 se o něj začalo starat město Polička a tomu patří i v posledních letech. Porozhlédnout po kraji se z něj můžete i v zimních měsících.

MapaHrad Svojanov
videoHrad Svojanov
...
video video

Hrad Svojanov

Albrechtice

Albrechtice Albrechtice v Jizerských horách proslavil především tanvaldský Špičák, který znají mnozí příznivci zimních sportů. V okolí je však zajímavých míst, která si zaslouží návštěvu, víc. V zimě stačí připravit si běžky a můžete vyrazit. Máte-li chuť na projížďku krajem, můžete se připojit na Jizerskou magistrálu. Pro vzpomínku na smutné historické události zase můžete vyjet k Desenské přehradě. Tedy k torzu, které z ní po jejím protržení v roce 1916, zbylo.

MapaAlbrechtice
videoAlbrechtice
...
video video

Albrechtice

Koně Kinských

Koně Kinských Milovníci koní nejspíš budou znát i ty, kterým se říká koně Kinských. Díky své zlaté barvě jsou vyloženě nepřehlédnutelní. Jejich chov má v tom dobrém slova smyslu na svědomí Oktavián hrabě Kinský, který je v devatenáctém století začal chovat v hřebčíně v Chlumci nad Cidlinou. My se podíváme do Hradištka u Sadské, kde sídlí Svaz chovatelů koní Kinských a kde je také výcvikové středisko. Nebudeme se samozřejmě zajímat jen o vzhled, ale také o to, co všechno krasavci ozdobení zlatou barvou dovedou.

MapaKoně Kinských
videoKoně Kinských
...
video video

Koně Kinských

Příběh planety Země

Příběh planety Země Chtěli byste někdy zažít zemětřesení, při kterém byste se nemuseli bát padajících domů a dalšího ničivého dění? Pak se raději než do ohrožených krajů vypravte na výstavu Příběh planety Země, která probíhá v Národním muzeu v Praze. Nemusíte se obávat nudných exponátů. Čeká vás spousta zážitků, na které hned tak nezapomenete. Potkáte dinosaury, nahlédnete do koněpruského korálového útesu. A k tomu všemu se poučíte o historii naší modré planety.

MapaPříběh planety Země
videoPříběh planety Země
...
video video

Příběh planety Země

Zámky Mostov a Kamenný Dvůr

Zámky Mostov a Kamenný Dvůr Na Sokolovsko se vypravíme za dvěma zachráněnými středověkými památkami. Zámky Mostov a Kamenný Dvůr byly ještě nedávno pouhými ruinami, ale za poslední roky nevídaně zkrásněly. Současní majitelé se pustili do rekonstrukce a zachránili při ní řadu vzácností ze starých časů. V Mostově například kachlová kamna nebo barevné vitráže. Obdivovat také můžete sbírku porcelánu ze světoznámé továrny v Horním Slavkově. V Kamenném Dvoře pak při troše štěstí narazíte na Bílou paní.

MapaZámky Mostov a Kamenný Dvůr
videoZámky Mostov a Kamenný Dvůr
...
video video

Zámky Mostov a Kamenný Dvůr

Příhrazské skály

Příhrazské skály Rájem pro milovníky turistiky je bezpochyby ráj Český. K jeho ozdobám patří i Příhrazské skály, jedno z tamních skalních měst. Vznikly nejspíš v době, kdy krajinu zaplavilo moře a po jeho ústupu zůstaly ohromné vrstvy sedimentů. Svou současnou podobu samozřejmě získávaly hodně dlouho. Pozveme vás do několika zajímavých míst. Například do skalní rozsedliny nazývané Studený průchod. Je dlouhý kolem stovky metrů a výška stěn dosahuje až k metrům patnácti. A je v něm opravdu hodně chladno, sníh se tam například drží až do pozdního jara.

MapaPříhrazské skály
videoČeský ráj
...
video video

Český ráj

Stopáž25 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín