Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Franz Kafka

Franz KafkaMnoho cizinců má Prahu nerozlučně spjatou se jménem Franze Kafky, často o jeho osobnosti, díle a také životě vědí návštěvníci našeho hlavního města víc než mnozí Pražáci. My se pokusíme vám představit některá místa, kde spisovatel žil, a navštívíme také jeho muzeum na Malé Straně. I to je svým způsobem důkazem toho, že Franz Kafka je známější a uznávanější v zahraničí než u nás – expozice totiž vznikla v Barceloně, pak byla k vidění v New Yorku a teprve poté se přesunula do Prahy.

MapaFranz Kafka
videoFranz Kafka Museum
...
video video

Franz Kafka Museum

Ledové víno

Ledové vínoLedové víno je specifické svou chutí a také svou výrobou. U vinaře Stanislava Nováka v Bořeticích na jižní Moravě jsme tentokrát dostali šanci přihlížet, jak probíhá sběr i další zpracování. Měli jsme štěstí, že se vinaři tentokrát po dlouhém čekání dočkali těch správných podmínek a mohli do vinohradů vyrazit posbírat úrodu. O tom, jaké podmínky to jsou a jak se vlastně ledové vyrábí, jsme se samozřejmě snažili dozvědět co nejvíc.

MapaLedové víno
videoSklep Bořetice
...
video video

Sklep Bořetice

Mohelnice

MohelniceMohelnice patří k našim nejstarším městům. V jejím okolí můžeme dodnes kromě krásné krajiny obdivovat stopy dávných civilizací. Líbilo se tu mimo jiné i Keltům. Historii města a jeho okolí si připomeneme v nové expozici místního muzea. Čeká nás řada historicky cenných předmětů a také zajímavostí ze starých časů. Třeba loštické poháry, jejichž výrobě se v regionu nejvíc dařilo v 15. století. Jsou zajímavé nejen svým tvarem, ale také přimícháváním tuhy do hlíny. Nezapomeneme ani na biskupský hrádek, který vyrostl zřejmě ve 13. století, ani slavné místní rodáky.

MapaMohelnice
videoMuzeum Mohelnice
...
video video

Muzeum Mohelnice

Páteříky

PáteříkyHistorie sklářství na Domažlicku, hlavně výroba malých skleněných korálků – páteříků učarovala panu Romanovi Konečnému ze Kdyně. Páteříky začal sbírat a dnes má jejich největší kolekci u nás. Současně začal mapovat místní zaniklé sklárny. Na tradici výroby páteříků , která v kraji vznikla už ve čtrnáctém století, navázala Lucie Černá. Ve své dílně ve Filipově Hoře nás nechá nahlédnout do tajemství vzniku malých korálků.

MapaPáteříky
videoMuzeum Příhraničí Kdyně
...
video video

Muzeum Příhraničí Kdyně

Špindlerův Mlýn

Špindlerův MlýnNedávné přívaly sněhu potěšily zejména milovníky lyžování a dalších zimních sportů. A udělaly také radost všem v horských střediscích. K těm nejznámějším patří docela určitě krkonošský Špindlerův Mlýn. Pokud budeme pátrat v historii, zjistíme, že jeho počátky jsou spojeny s osadou Svatý Petr, která je zmiňována už v 16. století. A souvisí s ní i vznik názvu města. Svého času býval Špindlerův Mlýn i městem lázeňským. Teď je ale rájem lyžařů, takže se samozřejmě porozhlédneme i po místech, která lákají příznivce sjezdovek. Ale také po těch, která jsou určena hlavně milovníkům bíle stopy.

MapaŠpindlerův Mlýn
videoTuristické informační centrum
...
video video

Turistické informační centrum

Top Secret

Top SecretV Plzeňském Techmania science center už jsme se jednou podívat byli. Tentokrát je důvodem naší návštěvy nová expozice Top Secret – Přísně tajné. Chcete-li se aspoň na chvíli stát tajným agentem, máte šanci. V několika různých prostředích je pro vás připravena mise, která prověří váš postřeh, ale také znalosti z chemie, fyziky, biologie. A vy se budete snažit nenechat se chytit. Pětatřicet exponátů v jedné z nejmodernějších expozic v Evropě vám prostě umožní nahlédnout do světa špiónů a jejich pronásledovatelů.

MapaTop Secret
videoTechmania science center
...
video video

Techmania science center

Stopáž25 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín