3. únor 2008

Obsah dílu

Strahovský klášter — Výrobce píšťal — Karolinka — Nelahozeves — Muzeum železnice — Židovské muzeum

Části dílu

01:35
Strahovský klášter
  Strahov, část Prahy 6. Jedna z teorií praví, že se tak jmenuje proto, že tady ve středověku žoldáci strahovali, čili hlídali toho, kdo vstupuje do města cestou vedoucí přes Hrad. Vojáci tehdy stávali v místech, kde se dnes tyčí Strahovský klášter, který založil v roce 1140 olomoucký biskup Zdík. Stavba byla v 15. století vypleněna husity, Švédové se na ni podepsali o dvě staletí později a v 18. století si na něj zamířila vojska francouzská. O tom, že tomu všemu předcházel v roce 1258 ničivý požár od prosté svíčky, psát snad ani nebudeme. Snad jen zázrakem klášter přežil dodneška. Spolu s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie, která tvoří střed celého komplexu, a bohatou obrazárnou tvoří oblíbený cíl turistů.
  05:21
  Výrobce píšťal
   Je to vlastně kus klacku z černého bezu, ale má svou duši. Tak mluví o svém pracovním materiálu hudec Vít Kašpařík z Velkých Karlovic na Valašsku. Jako jeden z mála umí vytvořit výjimečné hudební nástroje: píšťalky. Hlavně dřív na ně hrávali pastýři, bačové museli ze hry na ně dokonce skládat zkoušky. Ale nezůstane jen u píšťal. Dozvíte se, jak se vyrábějí klarinety nebo třeba taková kobza.
   09:28
   Karolinka
    Na Valašsku se tentokrát naší kameře zalíbilo. Svůj objektiv zacílila na jedno z nejmladších městeček u nás. Pojmenováno je podle tamní sklárny – Karolinka. Je to městečko skla. První továrnu tady založili už v roce 1861. Její práce ji proslavila široko daleko, a to hlavně díky technologii, která se osvědčila a používá i dnes – dekorace leptáním nebo zlacením. Jak takový výrobek vzniká, uvidíte sami.
    13:11
    Nelahozeves
     Už skoro 6 stovek let stojí na skále nad Vltavou nelahozeveský zámek vystavěný v renesančním stylu. Dnes patří Lobkowiczům a jeho dveře jsou otevřeny i návštěvníkům. A „vizita“ stojí opravdu za to. Kde jinde byste mohli například spatřit dendrologickou knihovnu, v níž namísto knih „prolistujete“ dřevěnými schránkami? A dokonce i místnost čistě pro pánskou společnost – kabinet sloužící mužům ke hře v šachy nebo k drobnému hazardu – kterou ženy nesměly navštívit.
     16:58
     Muzeum železnice
      Kastelán zámku z Trmic u Ústí nad Labem pan Souček si zamiloval mašinky, vláčky, koleje a svůj dětský sen rozvinul v dospělosti téměř k dokonalosti, té sběratelské určitě. Je autorem největší stálé expozice modelové železnice v Česku. Postavil spolu se svými přáteli na 400 metrů kolejí, po kterých může uhánět dvě stě lokomotiv s osmi sty vagonky v 11 kolejištích. K tomu, abyste celé tohle království mohli vidět a vychutnat si ho, potřebujete dvě hodinky.
      20:54
      Židovské muzeum
       Projdeme se i ve stopách Šimona Adlera a zamíříme do osady Dobrá Voda u Hartmanic. Hlavní hrdina i jeho žena se stali obětí osvětimského holokaustu, ale jejich dva synové vybudovali na jejich památku muzeum. Umístili ho v jejich rodném domě. Muzeem nás provede Helena Butulová. Právě ona zavzpomíná na pohnutý a tragický osud téhle rodiny. Muzeum se pyšní i dokumenty 110 zaniklých židovských obcí a soupisem památek, včetně synagog a hřbitovů. A ukážeme vám i židovský kalendář.
       24:31
       Soutěž
        Městečko Vimperk bývá často nazýváno branou Šumavy nebo také městem pod Boubínem. Vyrostlo na jedné z větví Zlaté stezky vedoucí z Pasova do Prachatic, po níž se vozila sůl. Jeho dominantou je zámek, kde dnes najdete muzeum s expozicemi věnovanými sklářství a tiskařství. Tedy řemeslům, která město asi nejvíc proslavila.
        Přehrát celé video
        Stopáž26 minut
        Další díl
        10. únor 2008

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám